Хроника – Page 77 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Почина Бутрос Бутрос Гали поранешниот секретар на Обединетите Нации

Советот за безбедност на ОН соопшти денеска дека починал поранешниот генерален секретар на Светската организација, Египќанецот Бутрос Бутрос Гали. Информацијата за смртта на 94-годишниот Бутрос Гали ја соопштил претседавачот со СБ, венецуелскиот амбасадор Рафаел Рамирес, на почеток од седницата посветена на хуманитарната криза во Јемен. Бутрос Гали беше генерален секретар ...

Повеќе »

Пожарот на фасадата на ЕВН најверојатно е предизвикан од апарати за заварување

Најверојатна причина за пожарот што избувна претпладне на фасадата на зградата на ЕВН Македонија,  според генералниот директор Штефан Петер, бил огнот од апарати за заварување – јавува телевизијата Алсат – М. „За причините на пожарот треба да се почека конечниот извештај, но очевидци дадоа изјави дека истовреме со изградбата на ...

Повеќе »

Кумановец им се заканувал на домашните: „Пари или ќе ја запалам куќата“

Триесет и двегодишниот кумановец Н.М. од селото Слупчане, вчеравечер им се заканувал и ги малтретирал членовите на своето семејство. Според полицијата, тој барал пари во куќата и се заканувал дека доколку не му дадат пари ќе ја запали куќата. Н.М. почнал да крши внатре, а откако  му дале  100 евра ...

Повеќе »

Исчезна девојче од Кичево

Вчера попладне, триесетгодишната А.Ш. од Кичево во полициската станица пријавила дека нејзината малолетна ќерка е исчезната. Според изјавата на мајката, шеснаесетгодишното девојче во неделата излегло од дома, оддалечувајќи се во непознат правец. Полицијата соопшти дека презема мерки за пронаоѓање на лицето.

Повеќе »

Внук го натепал дедото оти не му давал пари

Случај на семејно насилство пријавил А.С (78) од долнореканското село Требиште, што вчера утрото го извршил неговиот  внук. Според СВР Тетово, откако не добил пари што му ги барал на својот дедо, Е.С. (25) започнал психички да го малтретира и вербално да се расправа, по што се налутил и го ...

Повеќе »

Пожар ја зафати барокната фасада на ЕВН и ЕЛЕМ

Изутринава избувна пожар во зградата на ЕЛЕМ и ЕВН Македонија во центарот на Скопје. Скопската полиција информираа дека пожарот бил пријавен во 9:45 часот.Од огнот се зафатени градежното скеле поставено за правење на новата фасада на зградата, како и дел од самата фасада. Противпожарни екипи интервенираа со шест возила и ...

Повеќе »

Осум сообраќајки вчера во Скопје: Едно лице го загуби животот

Сообраќајната полиција вчера на подрачјето на Град Скопје извршила увид на вкупно осум сообраќајни незгоди. Од нив, три се со последица материјална штета и четири се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле еден возач на моторно товарно возило, двајца пешаци и еден патник во автобус. ...

Повеќе »

Мртов маж пронајден во Стрелиште спроти спомен Костурица

Безживотно машко тело е пронајдено денеска спроти спомен Костурница, во поранешно стрелиште во Куманово. Според првичните информации се работи за маж на околу 60 години, на чие тело немало траги на насилство. Мртвото лице не е идентификувано бидејќи немал лични документи. На себе имал сина јакна и засукани панталони, а ...

Повеќе »

Изгоре сендвичара при експлозија и пожар во Виница

Во пожар и експлозија изгоре сендвичарницата “Бага” во Виница. Според информациите на полицијата, пожарот од засега непознати причини во сендвичарницата избувнал околу 6 часот утрото. Набрзо по пожарот се слушнала и силна експлозија при што биле оштетени стаклата на околните објекти, а било оштетено и едно возило паркирано во непосредна ...

Повеќе »

Љубе Бошковски кај Катица Јанева

Поранешниот министер за внатрешни работи Љубе Бошкоски e донесен во Специјалното јавно обвинителство, каде ќе одговара на прашања на некој од обвинителите. Не е познато дали Бошкоски ќе одговара за предметот „Кампања“ или за предметот „Ровер“, за кој се чека одговор од Јанева дали ќе го превземе случајот. Претходно СЈО ...

Повеќе »

Штипјанец го загуби животот вчеравечер во сообраќајна несреќа

Во непосредна близина на крстосницата со магистралниот пат Штип – Радовиш вчера околу 20:10 часот се случила сообраќајна несреќа во која, патничко моторно возило Citroen C 5 со бугарски национални ознаки, управувано од педесетгодишен возач од Штип излетало надвор од коловозот и се превртело – информира утрово штипската полиција. „Возачот ...

Повеќе »

Викендов во Скопје 21 сообраќајка, 16 лица повредени

Во текот на изминатите три дена, сообраќајната полиција на подрачјето на Град Скопје извршила увид на вкупно 21 сообраќајна незгода. На 12 февруари, петок, сообраќајната полиција извршила увид на вкупно пет сообраќајни незгоди. Од нив две се со последица материјална штета и три се со последица телесна повреда, во кои ...

Повеќе »

Млад прилепчанец се самоубил во својот дом

Млад прилепчанец вчера околу пладне се обесил во помошната просторија од семејната куќа. Телото на триесет и еднгодишниот Александар.В било пронајдено од членовите на семејството околу 12,30 часот. Увид на местото на настанот извршиле јавното обвинителство и увидна екипа од Полициската станица Прилеп, а телото на починатиот е предадено на ...

Повеќе »

„Голф“ удри во бетонски ѕид: Едно лице е тешко повредено

Вчера попладне на локалниот пат с.Челопек-с.Милетино, пред куќата на В.М. се случила сообраќајна незгода во која Е.Ќ.(46) од с. Милетино-Тетово управувајќи патничко моторно возило „Голф“ со тетовски регистерски ознаки удрил во бетонски ѕид. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил седумдесет и четиригодишниот сопатник А.И.(74) од с.Милетино кој бил ...

Повеќе »

Хорор за велешанка: Киднапирана среде бел ден во Скопје

Четириесет и шестгодишната А.А од велешкот село Црешево, вчера во полициската станица Гази Баба, пријавила дека истиот ден околу 16,00 часот во Скопје, додека чекала автобус на Бит Пазар, и’ се доближило непознато лице и ја прашало каде ќе оди, по што таа одговорила дека не се чувствува добро и ...

Повеќе »