Хроника – Page 84 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Скопјанец се обидел да ја убие сопругата пред очите на детето

Јавен обвинител донесе наредба за спроведување на истражна постапка за  четириесет и четири годишен скопјанец за сторено кривично дело убиство (во обид). Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со употреба на нож и сатар и’ нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство кое завршило со крвав деликт ...

Повеќе »

Експлозија од пиротехничко средства во Куманово

Утрово, околу 4 часот во Куманово се случила експлозија од пиротехничко средство, кое засега непознат сторител го фрлил во близина на шахта на булеварот „Октомвриска револуција„ спроти спортската сала на просторот помеѓу пешачките патеки на кејот и патеката на самиот булевар – соопшти денеска полицијата. Нема повредени лица, причинета е ...

Повеќе »

Тешка кражба во Гостивар: крадецот побогат за 25.000 евра

Непознат разбојник извршил грабеж во куќата на А.З. (32) во гостиварската населба „Осма Зона“. Од сефот на домаќинот биле одзедени 13.500 евра и златен накит во вредност од околу 15.400 евра. Разбојникот во куќата влегол преку незаклучената врата и го извршил разбојништвото. Увид на лице место извршила увидна екипа од ...

Повеќе »

Малолетничка нападната на улица во Тетово

На 01.01.2016 година околу 20.30 часот на ул.„Никола Тесла“ во Тетово 16-годишна малолетничка која била заедно со нејзина другарка и оделе пеш по улицата биле следени од три непознати лица и им дофрлувале при што едно од лицата физички ја допрел девојката во задниот дел од телото, а кога истата ...

Повеќе »

Исчезна малолетничка во тетовско

Во текот на вчерашниот ден, триесет и петгодишен жител на тетовското село Желино, ја пријавил неговата ќерка за исчезната. Според него, петнаесетгодишното девојче пред неколку дена било на гости кај роднини, по што се оддалечило во непознат правец. МВР соопшти дека се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Повеќе »

Уште една мистериозна смрт во Охрид: Мртов маж пронајден во хотелска соба

Вчера околу 10,00 часот во охридскиот хотел „Гранит“ во соба е пронајден починат 65- годишниот Владо Д. од Охрид. Лекар ја констатирал смртта, не забелжувајќи траги на насилство. Увид на местото на настанот извршил Јавен обвинител и увидина екипа од СВР-Охрид, а по наредба на ЈО телото на починатиот е ...

Повеќе »

Полицијата го расветли случајот за мртвиот охриѓанец: Бил претепан од српски турист

Охридската полиција го расветли случајот за смртта на едно лице во новогодишната ноќ во близина на кафе барот „Табана“. Станува збор за жител на Охрид кој бил до смрт претепан од српски турист. Станува збор за дваесет и седумгодишниот Димитар М. од Охрид, кој им подлегна на повредите во општата ...

Повеќе »

Пијан маж од Свети Николе паднал по скали

Вчера попладне во Клиничката болница – Штип бил донесен шеесет и шестгодишен маж од Свети Николе, со иниицјали В.Ј. Истиот, претходниот ден околу 17.00 часот во алкохолизирана состојба паднал од скалите во сопствениот дом и се здобил со повреди во пределот на главата и е во животна опасност. Извршен е ...

Повеќе »

Без дом останаа педесетина штипјани (Фото)

Пламна зградата во кој времено беа сместени педесетина Роми, од кои повеќе од половината се деца, откако рано изутрината пред пет часот, пламна зградата во кој приврмено живеат. Огнот пламнал на спиење, речиси во исто време и од покривот и од влезната врата. Станарите од 14 семејства, сместени во исто ...

Повеќе »

Самоубиство во Битола за време на новогодишната ноќ

Синоќа во куќа во Битола во 01:10 часот после полноќ било извршено самоубиство со бесење на поткровје на 57 годишен маж. Увид на местото направи екипа од СВР Битола како и итната медицинска помош која што констатирала смрт. Увид на настанот направил и истражен јавен обвинител, кој понатаму ќе ги ...

Повеќе »

Уште една несреќа во Охрид: Момче претепано до смрт

Машко тело во лежечка положба било забележано утринава на улицата „Цар Самоил“ во Охрид по новогодишната прослава во градот. Полициски службеници го забележале телото околу 02 часот и 30 минути во близина на кафе барот „Табана“, а иако мажот со Итна помош веднаш бил пренесен во болница, починал на хируршкото ...

Повеќе »

Пијан возач усмрти велосипедист во Охрид

Велосипедист загинал вчера попладне во Охрид, откако во него удрил пијан возач. Несреќата се случила во 17,00 часот на улицата „Радојца Новичиќ“ кога ПМВ „Пасат“ со охридски регистарски ознаки управувано од Ќ.Н. (53) од Охрид удрил во велосипед управуван од Здравко Н.(62) од Охрид кој од здобиените повреди починал во ...

Повеќе »