Цвеклото е чувар на вашето здравје – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Цвеклото е чувар на вашето здравје

Иако денес главно се конзумира  црвениот корен од цвеклото, старите Римјани ги јаделе само листовите кои се исклучително здрави, а коренот го употребувале како лек. Цвеклото е одличен извор на нутриенти кои се корисни за нашето здравје но и за младешкиот изглед благодарение на железото, фолатите, јодот, калиумот, бакарот, фосфорот и Витамините C и B6 со кои изобилува.

Одлично е и тоа што е сиромашно со калории. Содржи вкупно 35 kcal на 100 грама, па затоа е одлична опција за оние кои се борат со вишокот на килограми. Оваа супер храна го чисти организмот од токсини благодарение на антиоксидансите, но поради богатството од влакна помага и во доброто одржување на дигестивниот систем.

Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

10 години помладо за само 10 минути

Малата промена во шминкањето и облекувањето може да направи чуда за вашиот изглед. Единствено што ...

На Клиниката за пулмологија за една минута ќе се вадат тумори на дишното стебло

  Неколкумина специјалисти на Клиниката за пулмологија во Скопје ќе отстрануваат тумори од белите дробови ...