Цената на биткоинот продолжува да се намалува – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Цената на биткоинот продолжува да се намалува

Цената на биткоинот падна на ниско ниво под 6.000 долари утрово, при што се појавија двоцифрени процентни загуби поради континуираното распродавање на пазарот за криптовалути.

Цените на индексот „Биткоин прајс“ паднале на околу 5.967,34 долари во 7 часот и 59 минути утрово, што е најниското ниво од 13 ноември. Најголемата криптовалентност на светот со пазарна капитализација воведува промени на 6.156 долари, што е околу 22 процента на 24-часовна основа.

Распродажбата е важна, со оглед на тоа дека пад од 1.000 долари е забележан помеѓу 00:45 и 05:00 часот. Во текот на истиот временски период пазарната капитализација на биткоинот паднала за повеќе од 11 милијарди долари, односно на 106 милијарди. Целосната пазарна капитализација на сите криптовалути исто така паднала на 282.40 милијарди долари, што е најниско ниво од 26 ноември.

Во меѓувреме, другите топ-10 криптовалути се намалени за барем 20 проценти. Во првите топ-5, етер токен е намален за 29 проценти, XRP за 24 проценти, кардано исто така за 24 проценти.

Извор: USB

Би те интересирало и

Работниците од Фени ја прашуваат Слаѓана Тасева чии интереси застапува по наводите за стечајот во фабриката

По денешната прес конференција на Транспаренси Интернешнел Македонија, каде директорката Слаѓана Тасева ги повика надлежните ...

Транспаренси Интернешнел Македонија бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

Транспаренси Интернешнел Македонија продолжува со мониторингот на постапката за стечај во Фени индустри АД Кавадарци ...