Цената на нафтата на највисоко ниво од 2014 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Цената на нафтата на највисоко ниво од 2014

Зголемувајќи се за три отсто во изминатата недела, цената на нафтата на светските берзи достигна највисоко ниво во последните три години.

Зголемувањето на цената се должи на намалената нерамнотежа помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во Њујорк енергенсот поскапе за 4,7 отсто на 64,30 долари.

Нафтата во моментов е со највисока цена од крајот на 2014 година, а за нивниот раст придонесуваат проценките дека понудата и побарувачката наскоро може да се изедначат.

Би те интересирало и

Заев од Владата за Југохром за рестартирање на печките

Од ноември ќе се рестартираат печките во фабриката Југохром, која за ова ќе добие финансиска ...

Агрономите најавуваат добар род од пролетната сеидба

Годинешнава пролетна сеидба ќе биде една од најуспешните прогнозираат познавачите на приликите. И покрај ваквите ...