Цените на горивата од полноќ се зголемуваат – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Цените на горивата од полноќ се зголемуваат

Бензинска пумпма Макпетрол - АрхиваГоривата поскапуваат од ноќеска на полноќ. Дизелот ќе се продава по повисока цена за 3 денари, а литар ќе се точи за 47 денари. Бензинот од 95 октани поскапува за половина денар и новата цена ќе изнесува 62,5 денари. За еден денар поскапува и 98-октанскиот бензин – новата цена за литар е 64,5 денари.

За 3 денари повисока цена и на екстра лесното масло за домаќинство, на 35,5 денари. Единствено, нема промена кај цената на мазутот.

Според пресметката на Регулаторна, малопродажните цени на нафтените деривати во просек се зголемуваат за 5,27 проценти. Во изминативе две недели, цената на суровата нафта била повисока за 9,33 проценти, а курсот на денарот во однос на доларот бил понизок.

Би те интересирало и

Само 27 отсто од компаниите во Македонија се сопственост на жени

Најголем број на македонските големи и средни компании, односно во 73 проценти од нив се ...

Тутунски комбинат Прилеп плати 75 милиони на УЈП и се раздолжи со државата

Новото  раководство на прилепскиот Тутунски комбинат-компанија во доминантна државна сопственост, пред истекот на календарската 2017 ...