Црвена тревога во Хрватска поради силните ветрови покрај брегот на Јадранското Море – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Црвена тревога во Хрватска поради силните ветрови покрај брегот на Јадранското Море

Црвен код за опасност е прогласен во Хрватска поради бурата, проследена со силен ветер во областа Далмација, каде синоќа е измерена брзина на ветерот над 130 километри на час.

Во Сплит, ветрот предизвика проблеми во сообраќајот, откако искршени гранки паднаа на улиците, беа превртени контејнери за отпад, а ветрот турна и столб за уличното осветлување. Дрво, кое беше откорнато од ветерот, падна врз два паркирани автомобила.

Метеоролозите најавуваат дека бурата ќе продолжи и денеска, а ослабување на ветрот се очекува утре попладне. 

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...