Црвена трегова прогласена во Буенос Аирес поради високите температури – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Црвена трегова прогласена во Буенос Аирес поради високите температури

Аргентинската метеоролошка служба прогласи црвена тревога, што е највисоко ниво на закана во главниот град на Аргентина, Буенос Аирес поради горештините, кои почнаа на почетокот на неделата – јавува агенцијата ТАСС.

Високите температури претставуваат закана не само за ризичните групи, туку и за здравите луѓе, нагласи Метеролошката служба. Во текот на денот температурата во Буенос Аирес достигнува 31 степен Целзиусов, но според метеоролозите, ако се земе предвид влажноста и другите показатели таа се чувствува како 38 степени. Синоптичарите не предвидуваат промена на температурите до крајот на неделата.

Горештините веќе доведоа до масовен прекин на преносот на струја, 127 илјади лица останаа без електрична енергија во вторникот поради преоптеретеноста на мрежата. Во моментов 35 илјади корисници се без струја.

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...