Црна Гора: Пратеници преноќија во Парламентот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Црна Гора: Пратеници преноќија во Парламентот

Пратениците од опозициската коалиција Демократски фронт (ДФ) ја поминаа ноќта во Парламентот, откако на лидерот на Движењето за промени, Небојша Медојевиќ, му е укинат пратеничкиот имунитет.

Пратениците на ДФ, кои од минатогодишните избори го бојкотираат Парламентот, преноќија таму за да спречат апсење на Медојевиќ.

Обезбедувањето не им дозволило на новинарите утринава да влезат во Парламентот.

Со 42 гласа „за„ пратениците вчера му го укинаа имунитетот на Медојевиќ, со што на барање на Специјалното државно обвинителство, одобрија покренување на кривична постапка и одредување притвор под сомнение дека перел пари.

Пратениците на ДФ порачаа дека ќе го бранат нивниот партиски колега.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Бугарското Собрание го ратификуваше Договорот за добрососедство и соработка со Македонија

Бугарскиот Парламент денеска го ратификуваше Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, откако  тој доби ...

Поворката со телото на Оливер Ивановиќ тргна низ Косовска Митровица за Белград

Голем број на граѓани од Северна Митровица но и од Централна Србија пристигнаа ноќеска и ...