ЧАСОВНИКОТ НА ПОЛ ЊУМАН ПРОДАДЕН ЗА 18 МИЛИОНИ ДОЛАРИ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ЧАСОВНИКОТ НА ПОЛ ЊУМАН ПРОДАДЕН ЗА 18 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Часовник ролекс на холивудскиот актер Пол Њуман е продаден на аукција во Њујорк за рекордни 18 милиони долари.

Часовникот е продаден на анонимен купувач за 17.8 милиони долари, по 12 минутно телефонско наддавање. Првичната цела која се очекувала да биде постигната била 1 милион евра.

Легендарниот актер кој почина во 2008 година, на 83 годишна возраст, часовникот го  добил од неговата сопруга Џоан Вудворд во 1969 година. Часовникот може да се види на многу слики на Њуман.

Во 1984 година Џоан му подарила нов ролекс, па Њуман часовникот го дал на тогашното момче на неговата ќерка, Џејмс Кокс.

Кокс го даде часовникот на аукција а дел од парите од продажбата на ролексот ќе бидат донирани во фондацијата на Њуман.

Преземено од: СДК

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...