Шести ден не сообраќаат возовите поради протест на вработените

Шести ден патничките и товарните возови во Македонија не сообраќаат поради протестот на вработените кои бараат исплата на јануарската плата. Вработените остануваат на ставот за целосна исплата на јануарската плата, а засега, како што соопштуваат, немаат најави за средба со раководството на „Македонски железници“.

Од Министерството за транспорт и врски вчера инфомираа дека на последната владина седница е донесена одлука за зголемување на средствата во висина од околу 70 милиони денари на годишно ниво директна помош за оперативното работење на Железницата.

– Во насока на надминување на целокупната состојба, Владата на Република Македонија во рамки на важечките закони ќе ги исплати овие дополнителни 70 милиони денари се со цел да се разреши состојбата со блокадата од страна на вработените. Имено, според законските прописи во Република Македонија, овие дополнителни средства ќе може да се исплатат ако вработените за извршената работа приложат соодветна документација за направените трошоци за да може исплатените средства да се оправдаат во буџетот на Република Македонија – се вели во соопштението од Министерство за транспорт и врски.

Министерството апелира до менаџерскиот тим и синдикалните организации да изнајдат решение во најбрз можен рок за да се овозможи нормално фукционирање на претпријатието.

Би те интересирало и

Ново судење за Сеад Кочан – ќе се изведуваат доказите

Во кривичниот суд денеска продолжува судењето за бизнисменот и сопственик на ТВ Нова, Сеад Кочан, ...

Времето денеска: Сончево со умерен ветер

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и со слаб ...