Ѓоковиќ преку Баутиста-Агут до четвртфинале во Рим

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во четвртфиналето на мастерс-турнирот во Рим затоа што успеа со 2-0 (6-4, 6-4) да слави над Шпанецот Роберто Баутиста-Агут (20. место на АТП-листата) – јавува порталот Гол.

Ѓоковиќ беше подобар во клучните моменти и ги искористи сите грешки на противникот, за посакуван триумф и пласман во наредната фаза. Во првиот сет Ѓоковиќ направи брејк за 4-3, а потоа преку првата сет-топка поведе со 1-0, додека во вториот сет, клучен беше брејкот за 5-4.

Во четвртфиналето на мастерс-турнирот во Рим, Ѓоковиќ ќе се соочи со победникот од натпреварот меѓу Кеи Нишикори и Хуан Мартин Дел Потро.