Ѓоковиќ преку Баутиста-Агут до четвртфинале во Рим – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ѓоковиќ преку Баутиста-Агут до четвртфинале во Рим

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра во четвртфиналето на мастерс-турнирот во Рим затоа што успеа со 2-0 (6-4, 6-4) да слави над Шпанецот Роберто Баутиста-Агут (20. место на АТП-листата) – јавува порталот Гол.

Ѓоковиќ беше подобар во клучните моменти и ги искористи сите грешки на противникот, за посакуван триумф и пласман во наредната фаза. Во првиот сет Ѓоковиќ направи брејк за 4-3, а потоа преку првата сет-топка поведе со 1-0, додека во вториот сет, клучен беше брејкот за 5-4.

Во четвртфиналето на мастерс-турнирот во Рим, Ѓоковиќ ќе се соочи со победникот од натпреварот меѓу Кеи Нишикори и Хуан Мартин Дел Потро.

 

Извор: www.gol.mk

Би те интересирало и

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата ...

Ѓоковиќ започна со тренинзи

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на ...