Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ѓоковиќ се врати со победа во Мелбурн

Новак Ѓоковиќ му се врати на тенисот по пауза од шест месцеи и во два сета го победи Австриецот Доминик Тим, во егзибицискиот меч на Кујонг Класик во Мелбурн.

Некогаш најдобриот тенисер во светот го победи Тим по 64 минути игра со 6:1, 6:4. Ѓоковиќ одигра можне сигурен прв сет, во кој на противникот му дозволи да освои само еден гем.

Србинот добро сервираше, во вториот сет при резултат 4:4 спаси неколку брејк топки и на крајот заслужено победи.

„Ова е ми е прв меч во кариерата на кој играм со „ракав“. Крадам тајни од Кирјос и се обидувам да сервирам штое е можно подобри“, рекол Ѓокович.

„Направив се за да ја залечам повредата. Минаа шест месеци од мојот последен меч. Ова не е официјален турнир, но ние игравме, а и понатаму играме на резултата. Благодарност до поубликата, сјајно е што се вратив“, рекол Ѓоковиќ.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Серена Вилијамс го продолжи одморот, нема да настапи ни во Рим

Американската тенисерка Серена Вилијамс соопшти дека нема да настапи на турнирот во Рим, кој ќе ...