Ѓорческа напредуваше и го подобри пласманот на кариерата – промена и на врвот на ВТА – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ѓорческа напредуваше и го подобри пласманот на кариерата – промена и на врвот на ВТА

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да напредува една позиција на најновото рангирање на ВТА листата.

Добрите игри и пласманот во полуфиналето на турнирот во Рим, и овозможија на Ѓорческа да напредува на 180. позиција, што е воедно нејзин најдобар пласман во кариерата.

На врвот оваа недела имаме промена, германската тенисерка Анџелик Кербер успеа да ја мине на врвот Серена Вилијамс, која најави дека се повлекува на одреден период поради бременоста.

Во топ 10 место има уште и за Симона Халеп, Каролина Плишкова, Доминика Цибулкова, Конта. Мугуриза, Кузнецова, Ањешка Радвањска и Каролине Вознијацки.

Превземено од: СпортКлуб

Би те интересирало и

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата ...

Ѓоковиќ започна со тренинзи

Некогаш најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го одбработил првиот тренинг по операцијата на лактот на ...