Јотовски се избори за настап на главниот турнир во Хамамет – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Јотовски се избори за настап на главниот турнир во Хамамет

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски ја постигна третата победа во квалификациите на фјучрсот во Тунис и се пласира на главниот турнир.

Јотовски денес во меч за пласман на главниот турнир беше подобар од Лоик Пере од Швајцарија (992.место АТП) со 2-0, по сетови 6:4 и 6:3.

На турнирот во првото коло од квалификациите настапи уште еден Македонец. Шендрит Деари и беше поразен од Лу Ше од Франција со 2-1, по сетови 4:6; 6:3 и 6:4.

Настапот на овој турнир за македонските тенисери претставува подготовка за претстојните мечеви Дејвис купот. Македонија во ова натпреварување ќе игра во бугарскиот град Созопол.

Би те интересирало и

Руските хокеари си ја пееја забранетата химна по освојувањето на златниот медал

Русија со 4-3 ја победи Германија во финалето на хокеј турнирот на Олимписките игри, церемонијата ...

Нашиот Дејан Недев е светски шампион

Македонија може да се пофали со ново злато во карате, благодарение на успехот на Дејан ...