Јужнокорејскиот претседател нареди истрага поради ТХААД системите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Јужнокорејскиот претседател нареди истрага поради ТХААД системите

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае, нареди истрага по повод воведувањето нови четири ТХААД ракетни системи за лансирање, покрај двата кои САД веќе ги има распоредено, пред тој да биде избран за претседател, соопшти денеска портпаролот на Мун.

Според претседателскиот кабинет, Мун бил „шокиран“ кога слушнал дека четири дополнителни ТХААД системи се распоредени за борба против Северна Кореја, како и дека се донесени без претходно да биде известена владата или јавноста.

 

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...