Јужнокорејскиот претседател нареди истрага поради ТХААД системите

Претседателот на Јужна Кореја, Мун Џае, нареди истрага по повод воведувањето нови четири ТХААД ракетни системи за лансирање, покрај двата кои САД веќе ги има распоредено, пред тој да биде избран за претседател, соопшти денеска портпаролот на Мун.

Според претседателскиот кабинет, Мун бил „шокиран“ кога слушнал дека четири дополнителни ТХААД системи се распоредени за борба против Северна Кореја, како и дека се донесени без претходно да биде известена владата или јавноста.

 

Преземено од: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Силен земјотрес го погоди островот Ероманго

Силен земјотрес со магнитуда од 6,4 степени го погоди островот Ероманго во државата Вануату во ...

Макрон повика на формирање контакт група за Сирија

Францускиот претседател Емануел Макрон во обраќањето пред Генералното собрание на ОН повика на формирање на ...

Close