Јута избори плеј-оф – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Јута избори плеј-оф

Кошаркарите на Јута Џез остварија убедлива победа од 112-97 против ЛА Лејкерс со што се пласираа во плеј-офот за шампионскиот трофеј. Главна фигура на вечерта беше Донован Мичел со 28 поени, 9 скока и 8 асистенции додека Лејкерси ги предводеше Џош Харт со 25 поени.

Голден Стејт ја нареди и 15. победа во низа откако со половина сили го совлада тимот на Феникс Санс со 117-100. Печат на мечот остави Клеј Томпсон кој во првата четвртина постигна 22 поени од вкупо 34 на мечот. Дурент имаше 17 поени и 9 асистенции  додека на спротивната страна доминираше Дануел Хауз со 22 поени и 8 скока.

Лесна задача имаше и Торонто кој оствари победа без Дерозан од 112-101 против екипата на Орландо.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Леброн: Треба повеќе да работиме

Најдобриот кошаркар на Кливленд, Леброн Џејмс, не беше многу задоволен по првата победа на неговиот ...

Евролига: Будуќност мора да ги исполни условите како и сите други

  За да игра во елитната Евролига, кошаркарскиот шампион во АБА, тимот на Будуќност ќе ...