Њујорк тајмс: Хилари Клинтон подготвува евентуална нова „улога“ за својот сопруг – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Њујорк тајмс: Хилари Клинтон подготвува евентуална нова „улога“ за својот сопруг

hillary-clinton-bill-clinton-scandals-home_0

Хилари Клинтон почнува да подготвува позиција за својот сопруг Бил Клинтон во евентуална нејзина влада, која ќе биде насочена кон економски раст и отворање работни места – пишува американскиот весник „Њујорк тајмс“.

Клинтон, која се бори да ја освои кандидатурата на демократите за претседателските избори во САД годинава, пред приврзаниците во Кентаки изјави дека нејзиниот сопруг може „да биде одговорен за заживување на економијата, бидејќи „знае како тоа да го направи“.

Претходно, за време на својата кампања, таа истакна дека Клинтон е подготвен „да ја прекине пензијата и да биде одговорен за отворање на работни места“.

Прашана дали тој ќе заземе некоја владина функција, таа одговори негативно.

Веста за евентуалната улога на Бил Клинтон во кабинетот на неговата сопруга доаѓа во момент кога Хилари се подготвува за изборна трка со републиканскиот кандидат Доналд Трамп и ги зајакнува напорите за добивање поддршка на гласачите-белци од работничката класа. Овие гласачи во целина имаат позитивно мислење за Бил Клинтон, но се скептични кон неговата сопруга.

Би те интересирало и

Во Лондон одложен лет поради пијан пилот

Авион на „Бритиш ервејз“ со два часа задоцнување полетал од аеродромот Гетвик кон Маурициус, бидејќи ...

Франција ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските Курди

  Франција денеска ја повика Турција да ја прекине офанзивата против сириските курди. „Тие борби ...