Њу Орлеанс: Возач влета во група луѓе, 28 лица се ранети – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Њу Орлеанс: Возач влета во група луѓе, 28 лица се ранети

Возач, за кој постои сомевање дека бил пијан, влета вчера во маса луѓе, кои ја гледале главната парада на карневалот Марди грас во центарот на Њу Орлеанс, при што 28 лица се повредени, меѓу кои и мали деца – јавија американски медиуми.

Шефот на локалната полиција, Мајкл Харисон изјавил дека инцидентот нема терористичка позадина и оти по се’ изгледа станува збор за пијан возач, кој мометално е под истрага.

„Се сомневаме дека осомничениот бил мошне интоксициран“, истакнал Харисон, не наведувајќи дали возачот бил под влијание на алкохол или дрога.

Двесет и едно лице е хоспитализирано, а петмина се потешко ранети. Меѓу повредените има деца од три до четири години, како и возрасни на 30-тина и 40-тина години. Во инцидентот е повредена и една припадничка на полицијата на Њу Орлеанс.

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...