Ќе биде сослушан нотарот кој ја потврдил изјавата на екс-разузнавачот Слободан Богоевски – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Ќе биде сослушан нотарот кој ја потврдил изјавата на екс-разузнавачот Слободан Богоевски

Во Граѓанскиот суд, Oсновниот суд Скопје 2, денеска треба да се одржи ново рочиште по тужбата за клевета и навреда на лидерот на ДУИ, Али Ахмети и Муса Џафери, за сведочењето на екс-разузнавачот Слободан Богоевски пред Окружниот суд во Њујорк.

На денешното рочиште треба да биде сослушан нотарот Сашо Клисаровски, пред кого Богоевски ја дал изјавата.

На минатото рочиште судијата Нухи Рустеми ја сослуша адвокатката Билјана Панова, како полномошник на Американската комисија за хартии од вредност, пред која сведочел Богоевски. Адвокатката Панова се повика на кодексот за професионална етика на адвокатите и рече дека е обрзана да го чува во тајност она што го дознала при сведочењето на Богоевски.

Како отштета во овој процес Ахмети од Богоевски бара 3 милиони денари, а Џафери 2,5 милиони денари.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Одложено рочиштето за Титаник 2: Обвинетите ќе го разгледуваат прочистеното обвинение

Денешното, прво рочиште за случајот Титаник 2 беше одложено, откако обвинителката Фатиме Фетаи им даде ...

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Почнувајќи од денес, на сите клиенти кои ќе го одберат семејното приватно здравствено осигурување на ...