14 голови на двата натпревари во Лигата на шампионите – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

14 голови на двата натпревари во Лигата на шампионите

Во фудбалската Лига на шампиони синоќа се одиграа два натпревари од осминафиналната рунда на кои беа постигнати дури 14 голови.

На стадионот „Етихат“ во Манчестер беа постигнати осум гола, на натпревар исполнет со многу пресврти што го доби Манчестер Сити со победа над Монако со 5:3.

Серијата на голови ја отвори Рахим Стерлинг во 25. минута за водство на Манчестер Сити. Во продолжеието на првиот дел гостите направија пресврт, преку Радамел Фалкако (32. минута) и Килијан Мбапе (40), па на паузата заминаа со предност од 2:1.

Во вториот дел, Фалкао во 50-минута не усепеа да реализира пенал, а неговиот удар од белата точка го одбрани голманот Кабаљеро. Затоа следуваше казна, преку Кун Агуеро. кој во 58. минута го израмни резултатот на 2:2. Само три минути подоцна (61) Фалкако се извади за промашениот пенал, па по брзиот контранапад по втор пат ја затресе мрежата на Кабаљеро, за водство на Монако 2:3.

На вториот гол на Колумбиецот, возврати Аргенинецот, Агуеро кој во 71. минута израмни на 3:3. Тоа им даде дополнителен мотив на домашните фудбалери, кои преку Џон Стоунс (77) и Лерој Сане (82) стигнаа и до победа од два гола разлика 5:3.

Во Леверкузен беа постигнати пет голови, а Атлетико славеше победа над Баер со 4:2. Головите за гостите од Мадрид ги постигнаа, Саул Нигуез (17. минута), Антоан Гризман (25), Кевин Гамемеиро од пенал (59) и Фернандо Торес (86).

За Баер стрелец беше Керим Белараби (48), додека гостинскиот играч Стефан Савиќ (68) си постигна автогол.

Вечерва своите први натпревари од осминафиналето ќе ги играат шпанската Севиља и англискиот шампион Лестер, односно Порто, кој ќе го пречека италијанскиот првак Јувентус.

Реванш натпреварите од овие четири двојки ќе се играат на 14 и 15 март.

Потсетување дека на првите четири натпревари од оваа рунда кои беа одиграни минатата сезмица беа постигнати овие резултати: Бенфика – Борусија Дортмунд 1:0, Париз Сен Жермен – Барселона 4:0, Баерн Минхен – Арсенал 5:1 и Реал Мадрид – Наполи 3:1.

Преземено од: А1он

Би те интересирало и

Манчестер Јунајтед е подготвен да плати 50 милиони фунти за Варан

Манчестер Јунајтед е сериозно заинтересиран за фудбалерот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, објавија англиските медиуми ...

Мурињо ги критикува играчите на Јунајтед: Исплашени се, немаат самодоверба и класа

Некои фудбалери на Манчестер Јунајтед беа исплашени за време на натпреварот од ФА Купот против ...