20.000 долари награда за оној кој ќе даде каква било информација за администрацијата на Обама – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

20.000 долари награда за оној кој ќе даде каква било информација за администрацијата на Обама

hillary-wikileaks-2

Викиликс вети награда за информации, кои ќе истечат од Белата куќа, пред од неа да замине актуелниот американски претседател Барак Обама.

– Предупредување до систем администраторите: Не дозволувајте Белата куќа повторно да ја уништи историјата на САД! Копирајте документи уште сега и испратете ги на Викиликс, кога ќе посакате!, објави Викиликс на својот налог на Твитер.

– Нудиме награда од 20 илјади долари за секоја информација, која ќе помогне да биде уапсен или регистриран секој службеник од администрацијата на Обама, кој уништил важни досиеја, наведе сајтот.

Истовремено, основачот на Викиликс, Џулијан Асанж во интервју повтори дека Русија не стои зад скандалот со мејловите на кандидатката на демократите на претседателските избори Хилари Клинтон.

Асанж даде интервју за американската телевизија „Фокс“ во Амбасадата на Еквадор во Лондон, каде се крие од 2012 година.

Тој повторно одби да го именува изворот, кој на Викиликс му ги предал документите, украдени од електронските поштенски кутии на Џон Подеста, раководител на кампањата на Клинтон, вклучувајќи три нејзини предавања, платени од банката „Голдман Сакс“, кои фрлаат светлина за нејзините врски со Волстрит.

Клинтон за истекувањето на тие документи ја обвини руската Влада.

– Изворот не е руската Влада, демантираше пред Фокс, Џулијан Асанж.

Според него „невозможно е да се каже“ дали објавувањето на тие мејлови му помогнале на Доналд Трамп да победи на изборите.

– Но и доколку е така, изборите беа разнишани од „вистинските изјави“ на Клинтон и на луѓето од нејзиното опкружување, какви што имаше во тие мејлови, рече тој.

Точно пред Конвенцијата на демократите во јули, Викиликс објави околу 20 илјади внатрешни мејлови на партијата, кои откриваа дека нејзините лидери ја фаворизирале Клинтон за време на прелиминарните избори. Тоа беше причина Дона Брејзел, која беше прв човек на Националниот комитет на Демократската партија да поднесе оставка.

МИА

Би те интересирало и

Умерен земјотрес во Турција, 13 лица повредени

Најмалку 13 лица се повредени во денешниот земјотрес со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата ...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...