23 работници затруени во Штип, ДСЗИ ја затвори мензата на фабриката – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

23 работници затруени во Штип, ДСЗИ ја затвори мензата на фабриката

 

Вкупно 23 работници од фабрика во Штип попладнево биле пренесени во болницата во градот откако кај нив се појавиле тегоби по ручекот во фабриката и знаци на труење. Сите по укажаната помош биле испратени на домашно лекување, додека еден работник бил задржан за понатамошна опсервација. Веднаш по труењето на терен излегле инспектори од Државниот санитарен и здравствен инспекторат – пренесува порталот А1он.

„Затворивме две трпезарии каде што се јадело и мензата каде што се подготвувала храната која се носела во канистри. Државниот санитарен и здравствен инспекторат зеде брисеви и мустри од храната и од сите површини во трпезариите и мензата“, изјави директорката на ДСЗИ, Ирина Бухова за А1он.

Од ДСЗИ велат дека нема да коментираат која е причината за труењето се’ додека не се завршат сите испитувања.

Би те интересирало и

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...

Владата со соопштение реагираше по протестот за малиот Алмир

По денешниот протест на кој граѓаните го искажаа својот револт од водењето на судскиот процес ...