5 моќни ефекти на кората од банана – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

5 моќни ефекти на кората од банана

Кората на бананите е полна со хранливи материи. Во некои земји, како на пример Индија, кората на ова вкусно овошје го сметаат за деликатес, но интересно е тоа што бананата може да се користи и за разубавување.

Белење заби

Тријте ги забите со внатрешната кора на бананата, секој ден, во тек на две седмици. Наскоро ќе забележите позитивни резултати.

Против акни и бори

Бананата е одличен избор за комплетна нега на кожата. Причина се антиоксидансите кои ги содржи, како и тоа што ја храни и хидрира кожата. Втријте ја внатрешната страна од кората на бананата, посебно на проблематичните области. Оставете да стои 30 минути.

Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

Газираната вода е корисна за организмот

Конзумирањето газирана вода може да биде корисно за организмот на повеќе начини, бидејќи помага при ...

Го зајакнува имунитетот, ги топи килограмите – Туширањето со ладна вода нуди низа придобивки

Туширањето со ладна вода претставува еден вид хидротерапија, која овозможува бројни здравствени придобивки. Ладната вода ...