5 природни состојки кои не смеете да ги ставате на лице – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

5 природни состојки кои не смеете да ги ставате на лице

Не важи секогаш правилото дека ако некоја намирница доаѓа од билка или од Вашиот фрижидер, безбедно е да се стави на лице. Постојат исклучоци, бидејќи она што е безбедно  за јадење, не е секогаш препорачливо и за нега на кожа на пример. Време е некои домашни рецепти да заминат во заборав.

Сок од лимон

Лимонот има киселина која може да ја промени PH вредноста на кожата, да го уништи заштитниот слој и да отвори „врата“ на воспаленија и иритации, дури и да остави белези. Според ставот на дерматолозите, сокот од лимон може да направи и поголема осетливост од УВ зраци, односно да ја зголеми можноста за оштетување на кожата од сонце.

Прочитајте повеќе на: ММС.МК

Би те интересирало и

Се’ за храна: 5 навики кои ќе ви го подобрат здравјето

Општо е познато дека лошите навики и неквалитетниот животен стил може да предизвикаат хринични воспаленија, ...

Се’ за храна: 4 здравствени придобивки од јачменовата трева кои досега можеби не сте ги знаеле

Кој би рекол дека јачменовата трева која е многу лесно да се одгледа во саксија ...