828 луѓе во неделата се искачија на Титов врв – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

828 луѓе во неделата се искачија на Титов врв

Во неделата на 28ми мај 2017 година, 828 планинари го искачија највисокиот врв на Шара, Титов Врв. На 36то традиционално качување „Титов врв 2017“ учество земаа 850 луѓе од 37 планинарски друштва од 4 различни земји.

Во не многу поволни услови, исполнети со магла и снег, за околу 4 часа, повеќето учесници се најдоа на надморска височина од 2.748 метри пред самата кула изградена уште во 1955 година. Во просек толку време им беше потребно на учесниците да се симнат повторно на Попова Шапка и да го испијат заслужениот чај, послужен од ветераните на ПК Љуботен, а во организација на „Пријателите на Шара“.

Планинарскиот клуб „Љуботен“ – Тетово1 по триесет и шести пат го организираше традиционалното искачување на Титов Врв.

Настанот беше дел од прославата по повод „Денот на Европа“, а мото на искачувањето беше „Планинскиот цвет и пластичниот смет не одат заедно! Да ја зачуваме животната средина за поздрава иднина!“.

 

Преземено од: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...