913 случаи на грип во Прилеп од почетокот на годинава – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

913 случаи на грип во Прилеп од почетокот на годинава

Од почеток на сезоната досега во Центарот за јавно здравје во Прилеп евидентирани се 1.130 случаи на сезонски грип, што преставува значително помал број на пријавени случаи во споредба со истиот период лани. Меѓутоа епидемиолозите потсетуваат дека лани пикот на грипот беше во  јануари, а оваа година се работи за типично сезонско јавување на грипот, иако последните две недели се бележи осетно зголемување на болните од грип.

 

Целата вест може да ја прочитате на ММС.МК

 

Би те интересирало и

Засилени контроли на јајцата пред Велигден, нова регулатива од 2019-та

Засилени се инспекциските контроли за безбедноста и квалитетот на јајцата пред велигденските празници. Покрај контролите ...

Променливо време со сонце и повремен дожд

За првиот ден од пролетта времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно со ...