Кире Андонов

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје (фотографии)

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје, на два километра после патарина Сопот кај Велес. Автобусот за кој се’ уште не знае од која компанија е, паднал во провалија. Во возилото имало и деца, тврдат очевидци за Канал 77 кои ги испратија и фотографиите. На местото на настанот ...

Повеќе »

Растат апетитите за градоначалничката фотелја во Кратово, во трка влегуваат поранешни министри, поранешни пратеници, лекари и бизнисмени 

Растат апетитите за градоначалничката фотелја во Кратово, во трка влегуваат, поранешни министри, поранешни пратеници, лекари и бизнисмени. Граѓаните бараат конечно да добијат чиста вода за пиење. Тивко се крчкаат можните кандидатури во кратовската Општинска организација на СДСМ, за прв човек на општината откако беше објавен терминот за одржување локални избори ...

Повеќе »

Таравари: Нема да се користат сини картони, доволна е лична карта за да одите на лекар

Од денеска нема да се користат сини картони при одење на лекар, соопшти министерот за здравство, Арбен Таравари, на денешната прес-конференција. – Имав средба со двајцата директори на Фондот за здравствено осигурување, со претставници на „Мој термин“ и со претставници на приватните доктори. Заеднички донесовме одлука во врска со прашањето ...

Повеќе »

Се’ помалку печалбари одлучуваат да го посетат полошкиот регион

Печалбарите дојдени во полошкиот регион вообичаена и оваа година ја раздвиживаат економијата со трошење на пари во дневниот промет, ретко кој од нив се одлучува да инвестира и да отпочне свој бизнис. Но она што треба да не загрижива велат познавачите на приликите, е помалата бројка на печалбари кои последниве ...

Повеќе »

Сопружници загинаа во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце

Во сообраќајна несреќа на регионалниот пат Тетово – Јажинце загина 76 годишен жител од тетовско Глоѓи и неговата сопруга на возраст од 71 година. Брачен пар од тетовското село Глоѓи ги загубија животите во сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне околу 16 часот и 30 минути на регионалниот пат ...

Повеќе »

Градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов доби два месеца затвор за поткуп при гласање на изборите лани

Основниот суд Кавадарци денеска одлучи – градоначалникот ,Александар Панов се осудува на два месеца затвор за кривично дело „поткуп при избори и гласање“. Како што образложи судијата, Лазар Нанев за ова дело предвидена е парична казна или казна затвор до една година. Согласно законот за одредување на видот и одмерување ...

Повеќе »

Старнавски повторно ќе нурка во пештерата Врело на Матка

Светски познатиот спелеолошки нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска, заедно со тимот од домашни нуркачи од нуркачкиот клуб „Акватек“ и спелео-нуркачкиот клуб „Врело“ од Скопје, ќе се обиде да го урне минатогодишниот рекорд во длабочина во пештерата Врело на Матка. Минатата година Старнавски го урна рекордот на италијанскиот нуркач Луиџи Казати и успеа да се спушти ...

Повеќе »

Османи побара поголем пристап до информациите од јавен карактер

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со претседателот на Комисијата за заштита на правото за слободен пристап до информациите од јавен карактер, Ѓорѓи Сламков, посветен на имплементацијата на мерките од Планот 3-6-9, а кои се во надлежност на Комисијата. На состанокот, Османи посочи дека покрај владата, владините ...

Повеќе »

Нов пожар кај росоманско гори од синоќа, од Подружницата на Македонски шуми бараат на пoмош хеликоптери

Пожарот кој вчера попладне го зафати атарот на росоманското село Крушевица се заканува да се прошири и во околните места. „Во моментов горат нискостеблеста шума и сува трева а во гаснењето учествуваат пожарникари, луѓе од росоманската локална самоуправа и работници од подружницата на Македонски шуми од Кавадарци“, вели Петко Ристовски, ...

Повеќе »

Тачи: Мора да бидеме подготвени на нови компромиси

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека верува оти лидерите во Косово и во Србија се посветени на конечниот мир меѓу Србите и Албанците, а за тоа да се случи, потребно е да бидат мудри и храбри, креативни и подготвени на дополнителни компромиси. Во авторски текст за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне ...

Повеќе »

Бранка Костиќ Марковиќ на чело на Управниот одбор на Филхармонијата

На препорака на новиот в.д. директор Виктор Илиески, а со решение на министерот за култура Роберт Алаѓозовски, назначен e новиот Управен одбор на НУ Македонска филхармонија. Бранка Костиќ-Марковиќ е претседател, а нови членови се Фросина Балова, Лада Шоптрајанова-Петровска и Александар Стојчески. Претседателот и сите членови на новиот Управен одбор се ...

Повеќе »

Пред тетовската публика во сабота ќе биде одиграна театарската престава Леонс и Лена

Со театарската престава „Леонс и Лена“ на авторот Георг Бихнер која ќе биде одиграна во сабота во Центарот за култура Ило Антески Смок во Тетово, започнува новата сезона на прикажување на престави на Македонски јазик во рамки на националната установа Тетовски Театар. „Режисер на прествата е Драгана Таневска од Струмичкиот ...

Повеќе »

Вардар го среди Фенербахче (видео)

Фудбалерите на Вардар го совладаа Фенербахче со 2:0 (1:0) во првиот натпревар од плејофот за пласман во фазата по групи во Лига Европа. Македонскиот шампион, на чија клупа дебитираше Чеде Јаневски, вечерва забележа една од најголемите победи во клупската историја. Пред „црвено црните“ потклекна турскиот великан чии дрес го носат ...

Повеќе »

Еден повреден македонски државјанин во нападите во Барселона

МНР извести дека во согласност со комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во Шпанија дошла до информација дека еден македонски државјанин во моментот се наоѓа во болница во Барселона. Лицето во моментот на извршување на нападот се наоѓало во непосредна близина и се здобило со скршеница на зглобот на ...

Повеќе »

Времето денеска со температурата до 37 степени

Во Македонија денеска ќе биде претежно сончево и топло со слаб до умерен ветер од променлив правец. УВ индексот ќе има вредност 8. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 степени, а дневната температура од 27 до 37 степени. Во Скопје дневната температура ќе достигне 35 степени. До ...

Повеќе »

Охрид е подготвен за 31. издание на пливачкиот маратон

Охридскиот пливачки маратон, трет во Гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА) ќе се одржи в сабота во водите на Охридското езеро. Учеството на 31 издание на маратонот, кој се плива на патеката „Климе Савин“, чија должина е 30 километри, го пријавија 22 пливачи (15 во машка и 7 ...

Повеќе »

Австралиска сенаторка носеше бурка во Сенатот

Лидерот на австралиската екстремно десничарска партија „Една нација“, Полин Хансон, носеше бурка за време на седница на националниот Сенат, при што предизвика негодување и шок кај присутните сенатори, јави британскиот јавен сервис Би-би-си. Тоа го направила, како што пренесуваат медиумите, поради настојувањата дека носењето таква облека како верско обележје носи ...

Повеќе »

Групи на „Фејсбук“ промовираат инцест и педофилија

Две групи на „Фејсбук“ веќе извесен период отворено промовираат и повикуваат на инцест, педофилија и што е можно поодвратни форми на сексуално однесување, пишува хрватски „Индекс“. Групите сосема јавно и без цензура постојат за корисниците од Хрватска и регионот. Едната има над 1.800 члена, а другата околу 200, а пристапот ...

Повеќе »

Нови раководства на МРТ и на Агенцијата за медиуми ќе има по законските измени во Собранието

Новите раководни органи на Македонската радио-телевизија и на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ќе бидат избрани дури по усвојувањето на предлог-измените на Законот во Собранието, дознава „Макфакс“ од извори во Владата. „Во тек е јавна дебата за предлог-закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги што ќе овозможи зајакнување на ...

Повеќе »

Комбе прегази жена пред училиштето „Коле Неделковски“

Граѓаните вклучени во акцијата за одбрана на Дебар Маало му се лутат на градоначалникот Андреј Жерновски дека со години ги игнорирал нивните дописи. Жена загина денеска пред влезот во основното училиштето „Коле Неделковски“, прегазена од комбе за достава. Немилиот настан се случил на улицата Антонио Грубишиќ во 8.50 часот кога ...

Повеќе »
Close