Трајче Гогов – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Трајче Гогов

Службените трошоци на министрите достапни на јавноста

На интернет станицата на Владата во тест верзија, достапни се детализирани службени трошоци на министрите, нивните заменици, вицепремиери, владата и генералниот секретар за формирањето на владата. Податоците не се целосни, бидејќи засега делумно се внесени податоци од само седум министерства. Од владата информираа дека ова е пробна(тест) верзија, а комплетните ...

Повеќе »

Министерството за труд поднесува кривични пријави против свои вработени

Врз основа на записникот и извештајот од извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Социјалната инспекција при МТСП, Министерството ќе поднесе кривична пријава до ОЈО против одговорните лица во Центарот за социјална работа – Скопје за ,,несовесно работење во служба’’ (по член 353-а, став 1 од Кривичниот законик на РМ), ...

Повеќе »

Струмичанец преку Фејзбук заработил пари, а не платил данок

Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава против Д.Д. (25) од Струмица поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „даночно затајување’’. Во текот на 2015 година пријавениот со продажба на услуги преку социјалната мрежа “Фејсбук” остварил приход од 1.260.511 денари, којшто го примил преку брз трансфер на ...

Повеќе »

Македонците најмногу се идентификуваат со ракометната, Албанците со фудбалската репрезентација на Македонија

проф. д-р Иван Анастасовски Според истражувањето на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје за приврзаноста кон националните спортски репрезентации и градењето идентитет, граѓаните во Македонија најмногу се идентификуваат со ракометот, помалку со кошарката и со фудбалот. Многупати се поставува прашањето што всушност значи коментарот на поддржувачите на националните селекции ...

Повеќе »

Економски раст под четири проценти не е добар за Македонија

Стапка која е помала од четири проценти не е добра за македонската економија, вели поранешниот министер за финансии Трајко Славески. Од новиот владин план за раст тој нема големи очекувања, бидејќи не се работи за некаква стратегија, туку за мерки за поддршка на компаниите. Секој раст под четири проценти не ...

Повеќе »

Чешка: Нема да ја повлечеме одлуката за признавање на Косово

Откако опозицискиот чешки пратеник побара земјата да ја повлече одлуката за признавање на Косово, министерството за надворешни работи на Чешка соопшти дека тоа нема да се случи. Пратеникот Јарослав Фолдин кој поднесе предлог за повлекување на одлуката, најави петиција кон крајот на минатиот месец кога во чешкиот парламент на дневен ...

Повеќе »

Земјоделците измамени: Им продавале фалц ѓубрива!

Наместо квалитетни ѓубрива, биостимулатори и подобрувачи на својствата на почвата, земјоделците во земјава купувале фалц ѓубрива кои не ги содржеле хранливите материи за земјоделските култури. Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информираат дека издале дури 97 решенија за забрана за пуштање во промет на ѓубрива кај кои имало отстапки ...

Повеќе »

МОН упати телеграма со сочувство до семејството на Адеми

Министерството за образование и наука изразува искрено жалење и упатува длабоко сочувство до семејството и пријателите на поранешниот министер за образование и наука Абдилаќим Адеми, кој почина во текот на вчерашниот ден. Адбилаќим Адеми беше на чело на Министерството за образование и наука во периодот од 2014 година до 2016 ...

Повеќе »

Во Сирија во тек е војна на секој против секого

Веројатно на Иран, Израел, Турција, Русија и САД никој не им кажал дека победата над терористите, требаше да претставува крај на седумгодишната војна во Сирија, оценува американскиот магазин „Атлантик“ во својата анализа на состојбата во ова блискоисточна земја. Тоа не е само уште една ерупција на насилство во оваа како што изгледа ...

Повеќе »

Гужви во банките – илјадници граѓани со блокирани сметки

Парите што ги должат сега им ги наплатува присилно. Блокирани се сметките и на дури 8.000 фирми кои не ја платиле фирмарината за 2016 година. Од градот велат дека станува збор за вообичаена процедура, што се применува секоја година. Сепак деновиве самите известија дека ако некој е блокиран по грешка, ...

Повеќе »

Почина дедо Добри, човекот познат како „светец“

Дедо Добри од Бугарија, човекот познат по тоа што се оддалечи од материјалното во животот и се посвети на духовното, почина на 103 години. Овој човек постојано беше пред црквите и манастирите и собираше милостиња. Старецот се прочу пред неколку години со неговата великодушна донација на храмот споменик „Св. Александар ...

Повеќе »

Јамајка остана без тренер, но и без боб санката!

Дебито на женскиот јамајчански тим во боб-санкање на Олимпијадата во Пјонгчанг е неизвесно откако нивниот тренер, Сандра Киријасис си замина и се закани дека ќе ја земе единствената санка која ја има тимот. Германката Киријасис, која е поранешна олимписка шампионка, тврди дека била „истуркана“ со промена на нејзината позиција и ...

Повеќе »

Комисијата за музика од страв да не утне, го оплеска конкурсот за национални проекти

Кој ќе понесе одговорност за скандалот во кој поради утка на Комисијата за музика и музичко сценска дејност, предводена од претседателот Васо Ристов, Министерството за култура и додели на Македонската филхармонија 4.000 евра за непостоечки концерт со групата „Бернајс пропаганда“? Ќе има ли разрешувања во надлежната комисија ако се утврди ...

Повеќе »

Донев спиел во „Хилтон“ и си пазарел со службената картичка

Ексдиректорот на Агенцијата за туризам, Александар Донев, во Буенос Аирес, Аргентина, спиел во познатиот синџир луксузни хотели – „Хилтон“, летал со бизнис-класа и на патувањето за назад од Јапонија и не искористил купени авионски билети, покажуваат извештаите на Агенцијата и од неговата службена картичка до кои дојде „Макфакс“ преку барање ...

Повеќе »

„Трансверзалец“: Доставени се информации до соодветните институции за трагичниот настан

Планинарскиот кулб „Трансверзалец“ изрази сочувство за загинатите планинари Калина Велевска и Александар Миновски. Од таму објавија дека доставиле информации до надлежните институции и дека утре ќе клубот ќе има изјава за медиуми. „Со жалење и неизмерна тага изразуваме сочувство за прерано изгубените животи на нашите Калина и Александар. Тие беа ...

Повеќе »

Забрана за тешки товарни возила на патот Битола-Ресен

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, додека пак на повисоките места има остатоци од кашаст снег по интервенција на дежурните служби на Македонија пат, информираат од Авто-мото мото сојузот на Македонија. Оттаму додаваат дека снег со слаб интензитет провејува во Дебар, Маврово, Стража, Пресека и Струга, но ...

Повеќе »

Илјада учесници на меѓународниот карневал „Прочка“ во Прилеп

Меѓународниот карневал „Прочка 2018“ во Прилеп почнува утре, а ќе трае до 18 февруари. На манифестацијата ќе учествуваат повеќе од 1.000 натпреварувачи од земјава и странство. Во официјалниот натпреварувачки дел ќе учествуваат групи од градови и општини коишто ги негуваат карневалските традиции. Меѓу нив се: Будва, Бања Ковиљача, Врњачка Бања, ...

Повеќе »

ПСЖ: Судијата му помогна на Реал

ПСЖ на „Сантијаго Бернабеу“ имаше предност, но на крајот со два гола негатива замина за Париз. Тренерот Унаи Емери и претседателот Насер Ал Келаифи за ваквиот расплет ги обвинија италијанските судии преводени од Џанлука Роки. „Имаме поделени чувства во врска со италијанскиот судија. Со дискутабилни одлуки тој му помогна на ...

Повеќе »

ВИДЕО: Мистично езеро кое е смртоносно за живиот свет

Имено, водата во ова езеро е петпати посолена од морска вода и содржи висока концентрација на метан и водород сулфид поради што не се меша со морската вода што го опкружува. Ваквата концентрација на елементи е смртоносна за луѓето и животните, а во такви услови можат да преживеат само некои ...

Повеќе »

Состојба на патиштата 15.02.2018

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува: ИЗВЕСТУВАЊЕ: Се воведува забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар-Маврово-Дебар, од 06:30 часот. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места има остатоци од кашeст снег.Снег со слаб интензитет провејува во Дебар, Маврово, Стража, Пресека и ...

Повеќе »