Ново судско рочиште во процесот против Мариглен Демири од Левица

margilen levica

Денеска во 11.30 треба да почне новото судско рочиште од судскиот процес против членот на Левица, Мариглен Демири поради учество во протестите минатата година. -Протестите одамна завршија, но судскиот прогон против истакнати членови на Левица продолжуваат. Покрај Мариглен Демири, судски процес за учество на протестите се води и против нашите членови ...

Повеќе »

Милошоски: Ни Јанева ни Заев ги нема да објаснат зошто е повлечено обвинението

antonio-milososki

Многу индикативно што неколку дена имаме молк и од Катица Јанева и од Зоран Заев. Никој не сака да се јави да објасни зошто е повлечено обвинението, ниту, пак, Зоран Заев се јави да побара обвинението да има судска разрешница ако верува дека е невин – истакна денеска на прес ...

Повеќе »

Филмот „Џган“ во натпреварувачката селекција на фестивалот во Гетеборг

133434283-99992

Филмот „Џган“ (англиски наслов „Amok“) по сценарио и режија на Вардан Тозија, на 29 јануари ќе биде прикажан во натпреварувачката селекција на Филмскиот фестивал во Гетеборг, Шведска – соопшти македонскиот продуцент на филмот „Дрим фектори“. Филмот, кој е снимен со финансиска поддршка на Агенцијата за филм на РМ и SEE ...

Повеќе »

Шекспировиот „Отело“ – нова премиера на Турски театар-Скопје

shekspir

Турски театар-Скопје утревечер на малата сцена во „Театар Комедија“ премиерно ќе ја изведе претставата „Отело“ од Шекспир во режија на Дејан Пројковски, кој со овој ансамбл има неколку соработки почнувајќи од првата пред десетина години кога ја постави „Гилгамеш“. -Tрагедијата „Отело“ е продолжение на лабораторијата за антички театар од неговата ...

Повеќе »

Кобна тепачка меѓу мајмуни во Зоолошката градина во Скопје

zoo-skopje

Минатата среда, во Зоолошката градина во Скопје дошло до меѓусебен конфликт помеѓу два мајмуна од видот павијан. При тоа, информираат од Зоолошката, едниот од нив, во јавноста познат како Дино, како резултат на конфликтот се здобил со тешка повреда на една од предните нозе. Мајмунот веднаш бил упатен на Факултетот ...

Повеќе »

Тргнал на лекар, се лизнал на подмрзната улица во Куманово и починал

15935287_1192598840788234_733757756_o

Седумдесетгодишниот, Сефедин Ибраими од Куманово , денеска на пладне го загубил животот откако се лизнал на подмрзнатата улица „ЈНА“ во Куманово. Според првичните информации, Сефедин бил сам кога паднал, а бил во амбуланта да му препишат лекови. Од  неговото семејство апелираат до локалната самоуправа и до градоначалникот да ги расчисти ...

Повеќе »

Лазаров најдобар стрелец по осминафиналната фаза на СП

kire lazarov

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров останува најефикасен играч и по осминафиналните пресметки на Мундијалот во Франција. Лазаров има вкупно 50 голови и е предводник на листата на стрелците исто како што беше и по групната фаза. Најблиску до Лазаров се Амин Банур од Тунис со 44 погодоци, и ...

Повеќе »

Густа магла во Лондон, откажани се сто летови

gusta-magla-london

Поради густата магла во Лондон денеска се откажани околу сто летови на аеродромот Хитроу. Маглата го прекри поголемиот дел од јужниот дел на Англија. Од аеродромот Лондон sе откажани 37 летови, а од Гетвик дветмина, јави Би-Би-Си. – Маглата ја намали видливоста на Хитроу – се наведува во соопштението на ...

Повеќе »

Децата кои растат со куче се поздрави

Child-Walking-Dog

Едно ново истражување спроведено во Финска покажува дека семејствата, кои за домашни миленици имаат кучиња, имаат поздрави деца. Лекарите дошле до заклучок дека бебињата, кои растат со кучиња се помалку подложни на напади на кашлица, течење на носот, инфекции на увото и оти во текот на животот ќе имаат помала ...

Повеќе »

Синовец во петорката на колото, Трајковски со најмногу скокови

sinovec

Кошаркарот на МЗТ Скопје Аеродром, Стефан Синовец се најде во ТОП 5 на 19.коло од АБА лигата и покрај пораот на неговиот клуб во петокот од Карпош Соколи. Синовец стигна до 29 индексни поени и е на второто место на листата најкорисни играчи, веднаш зад Антабија Валер од Морнар кој ...

Повеќе »

Паѓаат цените на горивата

petrol_2185885c

Цените на 95 октанскиот бензин, на дизелот и на екстра лесното масло за домаќинство се намалуваат за 1 денар, додека бензинот од 98 октани поевтинува за половина денар – одлучи Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница. Од полноќ, литар Еуросупер БС- 95 ќе се продава за 66 денари, а ...

Повеќе »

Жртва на силување нашла утеха во „дружба“ со волци

PAY-Sarah-Varley

Дваесет и осумгодишната, Сара Варли од Калифорнија пред девет години била жртва на силување, што и’ причинило посттрауматски стрес (ПТСД) и анорексија. Несреќната девојка долго време страдала од синдромот. Но, како што самата вели, ја спасило тоа што осум часа дневно поминувала во засолништето за глутница од волци и кучиња, ...

Повеќе »

Снегот во струмичко уништи оранжерии со 30 хектари површина

Фото: Архива

Уништени оранжерии, измрзнати расади и посеви – ова е сликата во струмичко по врнежите од снег и ниските температури што го зафатија регионот. Дине Дрвошанов од струмичко Куклиш изгуби оранжерија од три декари, која планирл да ја засади со домати. Полиетеиленсктие платниа испокинати, констуркцијата демолирана. Штетите е околу 20 илјади ...

Повеќе »

ПССЕ ќе расправа за изборите во Македонија

psse 2_12

Парламентарното Собрание на Советот на Европа на зимската сесија денеска ќе го разгледа извештајот за парламентарните избори во Македонија што ги набљудуваше нивна делегација. На дневниот ред е и дебата посветена на нападите врз новинарите и слободата на медиумите во Европа, за предизвиците и одговорностите на он-лајн медиумите и новинарството. ...

Повеќе »

Петок, 27 јануари е неработен за припадниците на српската заедница

sp-sveti-sava-narodna-pesma

Свети Сава, 27 јануари (петок) е неработен ден за граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика. Оттаму на граѓаните припадници на српската заедница во Република Македонија им го честитаат празникот Свети Сава.

Повеќе »

Нов снег и заладување

winter-snow-christmas-tree-spruce-tree-nature-landscape-background-snowflakes-bokeh

Врнежи од снег со слаб интензитет најави за ноќеска Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе почнат од југозапад откако нашето подрачје ќе потпадне под периферно влијание на циклонска активност во Медитеранот. Утре врнежите од снег ќе бидат повремени. Во југоисточните делови ќе има и дожд и снег, а во ...

Повеќе »

Тетово: И покрај најавите, нема блокади во Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ – полугодието почна мирно

gimnazija-tetovo_20141128181455

Без проблеми почна второто полугодие и во Тетово. И покрај најавите за блокади, гимназијалците од „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово мирно го почнаа ова полугодие. „„Од денеска гимназијалците од македонска настава од Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ ќе посетуваат настава со скратени часови во две смени во реновираната зграда на старото Медицинско училиште, ...

Повеќе »

После пет години, бројката на издадени решенија за градба во Полошко во пораст

Фото: Тетово, архива

Според податоците кои ги објави Државниот завод за статистика кон крајот на 2016 година, во Полог се интензивираат градежните работи околу изградба на станбени згради. Во 2015 година е забележан за два пати помал број на издадени дозволи за градба во однос на  бројот на решенија издадени до ноември 2016 ...

Повеќе »

Денеска ново рочиште за случајот „Поткуп“ против Заев

zaev potkup sudenje

Денеска во Основниот суд Скопје 1 треба да продолжи судскиот процес против лидерот на СДСМ, Зоран Заев. На минатото рочиште тој и одбраната побараа изземање на обвинителот, Владимир Милошевски од овој случај, бидејќи, како што рекоа, СЈО има отворено предистражни дејствија за монтирање на случај „Поткуп“ против Заев. Јавното обвинителство ...

Повеќе »

Употребата на социјалните медиуми во изборните кампањи

Извор : www.marketo.com

  Славица Биљарска Фејсбук, Твитер и другите социјални медиуми, повеќе од кога било претходно, овозможуваат нови начини за стимулирање на граѓанското вклучување во политичкиот живот, каде изборите ја имаат централната улога. Во изборните кампањи, тие се користат за мобилизирање на поддржувачи за кандидатот или партијата, за убедување на неопределените гласачи, ...

Повеќе »
Close