Избори2016

Вонредни парламентарни избори 2016

ДИК дефинитивни резултати за пратеници ќе објави доцна попладнево, ги прегледува записниците

dik-670x447-47043-68631-1

Членовите на Државната изборна комисија сакаат детално да ги прегледаат записниците од сите општински изборни комисии и дури потоа ќе излезат во јавноста со конечните резултати од предвремените парламентарни избори, Љупка Гугучевска, портпаролка на ДИК. -Бидејќи мала е разликата, членовите на ДИК овојпат сакаат детално да ги прегледаат изборните материјали, ...

Повеќе »

Пат ситуацијата ја заострува кризата

36730434_302

Медиумите на германски јазик известуваат за тесен исход на предвремените парламентарни избори во Македонија, без јасен победник.Кој се надеваше дека изборите во Македонија ќе донесат и деескалација на кризата во земјата, денеска наутро го очекуваше отрезнување: нити парламентарните избори донесоа јасен резултат, ниту ја ублажија политичката клима. Таа дотолку повеќе ...

Повеќе »

ДУИ со најмногу гласови во Шестата Изборна единица

ie6ka

Според резултатите на Државната изборна комисија на вчера одржаните Предвремени Парламентарни избори Демократската Унија за Интеграција освои најмногу гласови во 6 тата изборна единица. Од вкупниот број на гласачи 40.599 својот глас го довериле на ДУИ или 25.7 %, втора е ВМРО ДПМНЕ со 26.134 гласа или 16.54 % со ...

Повеќе »

Пропаднатите гласови се трета политичка сила во Македонија

dik11

Според преброените 99,72 отсто од гласачките ливчиња, официјалните податоци на Државната изборна комисија велат дека од вкупно 1.189.481 избирачи кои гласале, 37.812 гласачки ливчиња биле неважечки. Бројот на неважечките гласачките ливчиња е поголем од бројот на гласовите што ги добија седум од единаесетте коалиции што учествуваа на изборите. Најмногу гласови ...

Повеќе »

Минијатурна разлика-кој ќе ја формира новата Влада?

20161212093432

Владејачката партија на Никола Груевски – ВМРО-ДПМНЕ, според последните резултати очигледно е победник на изборите во Македонија со мала предност пред СДСМ. При преброени 99,34% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија добиле 444 014 гласа, СДСМ и Коалицијата – 428 683. Разликата е минијатурна и сигурно тоа не ...

Повеќе »

СДСМ тврди дека со ВМРО-ДПМНЕ освоиле по 51 пратенички мандат

sdsm-izbori-2016

Од партијата истакнуваат дека мнозинството граѓани на вчерашните парламентарни избори гласале за промени. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) рано утринава (04:35) соопшти дека согласно резултатите од нивниот аналитички центар на партијата, бројот на освоени мандати на СДСМ е 51 и оти ВМРО-ДПМНЕ освоила, исто така, 51 мандат. „Мнозинството граѓани на ...

Повеќе »

МОСТ: Водечките партии се преблиску со гласовите, не може да се проектираат мандатите

most4

МОСТ заклучува дека двете водечки партии по бројот на освоени гласови се преблиску една до друга и оваа разлика во распределбата на мандати, во зависност од маргината на грешка, влијае на тоа кој ќе освои најмногу мандати, изјави Дарко Алексов од МОСТ. „Ова првпат се случува во Македонија, а МОСТ ...

Повеќе »

Излезеноста до 17 часот во Куманово е 57.43%

izbiracko-mesto

Вкупно 51.079 граѓани од вкупно 89.427 лица кои гласале во втората изборна единица во Општина Куманово гласале до 17 часот, односно во проценти 57,43% го оствариле своето право на глас, информираа од Државната изборна комисија. Најголема излезеност имало на гласачкото место 1098/1 каде 76,89% од граѓаните на Куманово го оствариле ...

Повеќе »

Одзивот се ближи до рекордот – граѓаните ги послушаа апелите за масовна излезност

glasanje-izbori-2016

До 17 часот на гласање излегле 60,38 проценти од гласачите на ниво на држава, информираше претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски. – Во изборна единица 1 излегле 66,38 проценти од гласачите, во ИЕ 2 – 59,89 проценти, во ИЕ 3 – 64,90 проценти, во ИЕ 4 – 67,15 проценти, ...

Повеќе »

Излезноста на гласачите во Делчево до 17 часот е 62%

izbori-1

Според информацијата на Владимир Петрески, претседател на ОИК Делчево, гласањето се одвива без проблеми. Во Берово до 17 часот гласале 69,3% или 7708 од запишаните изборачи. Во Македонска Каменица до 17 часот гласале 64,6% или 4329 од запишаните избирачи. Најголема излезност на гласачи од општините на крајниот исток има во ...

Повеќе »

Во Прилеп до 17 часот гласале 71,71, во Долнени 56,23%

glasanje-33

Објавениот податок на веб страната на ДИК за 100-нтно завршено гласање во избирачкото место 1350 во ОУ Гоце Делчев во Прилеп, по информацијата објавена од Канал 77 очигледно наиде на дополнителни проверки за неговата веродостојност. Но се испостави дека од избирачкиот одбор направиле грешка при доставата на информацијата, па стигна ...

Повеќе »

Излезноста според ДИК до 17 часот е 60,38 отсто

dik11

Државната изборна комисија предмалку објави дека излезноста на гласачите до 17 часот е 60, 38 отсто.

Повеќе »

Излезноста до 17 часот во Крива Паланка 70 отсто

14glasanje

Во општина Крива Паланка на вкупно 47-те избирачки места во градот и 33 населени места досега гласале 11.999 граѓани што претставува 70 отсто од вкупната бројка регистрирани гласачи, 17.068, информира Душко Арсовски, претседател на Општинска изборна комисија, Крива Паланка. Во општина Ранковце на 13 избирачки места до 17 часот гласале ...

Повеќе »

Во Гевгелија 72,39, во Дојран 71,2 отсто излезност до 17 часот, голем одзивот и во Валандово и Богданци

glasanje-krupno-janevska-1-1

Гласањето на предвремените парламентарни избори во општините Гевгелија, Богданци, Дојран и Валандово до 17 часот се одвиваа во фер и демократска атмосфера, со голема излезност на граѓаните на избирачките места. Претседателка на ОИК-Гевгелија Гордана Поп-Кочева соопшти дека до 17 часот гласале 14.016 од запишаните 19.363 гласачи, односно дека излезноста на ...

Повеќе »

До 17 часот излезноста во Струга е 53,4 отсто, а во Вевчани 73,5 отсто

untitled117-650x400

Претседателите на општинските изборни комисии информираа дека во Струга и во Вевчани одѕивот на гласањето е висок, односно до 17 часот излезноста во општина Струга е 53,4 отсто, а во Вевчани 73,5 отсто. Претседателката на ОИК Вевчани, Параскева Гогоска – Кукоска информира дека од 2.044 регистрирани гласачи, своето избирачко право ...

Повеќе »

Во Струга реки од луѓе се упатуваат кон глаачките места, каде гласаат на предвремените парламентарни избори

kutija-izbori-2016-1-800x445

Само до 12 часот според некои информации во Струга бројот на луѓе кои излегле на гласање бил за 4000 поголем од 2014 година. Во општина Струга, од вкупно запишаните 59.029 гласачи, до 13 часот на гласање излегле 26,4% од гласачите. Во општина Вевчани, до 13 часот, од вкупно запишаните 2044 ...

Повеќе »

До 13 часот во Кочани излегле 40 насто од запишаните гласачи

r6dg4t53h45f3yh453fy4

До 13 часот во општина Кочани од запишаните 32.933 гласачи својот глас го дале 13.298 или 40 насто од запишаните граѓани, изјави Далиборка Стојанова, претседателка на ОИК. Во општина Виница до 13 часот гласале 5.253 граѓани од запишаните 17.071 или 33 насто. Во Зрновци излезноста до 13 часот е 35 ...

Повеќе »

Во Струга 26,4 отсто излезност до 13 часот

untitled117-650x400

Излезноста во општина Струга е 26,4 отсто до 13 часот, информира претседателот на Општинската изборна комисија Бледар Зиба. Во избирачкиот список регистрирани се 59.017 лица, а правото на глас можат да го остварат во 101 избирачко место. Според претседателот на ОИК Зиба, изборите се одвиваат мирно, без никакви забелешки. Стружани ...

Повеќе »

Во Велес 37 отсто излезност до 13 часот

veles1

Во општина Велес од регистрирани 46.394 гласачи на 84 избирачки места, до 13 часот гласале 37 отсто од избирачите. Претседателот на ОИК Лили Велковска информира дека според нејзиниот увид во избирачките места и увидот на нивни мобилни екипи кои постојано се на терен, изборите засега се одвиваат без проблеми. – Таму каде што ...

Повеќе »

Во Прилеп до 13 часот гласале 48%, во Долнени 26,6%

aracinovo_0

Денешниот изборен процес во едно избирачко место во Прилеп, верувале или не е завршен до пладне. Според увидот во досегашниот тек на гласањето тоа е веќе завршено и сите 336 гласачи запишани во избирачкиот список во ИМ 1350 во ОУ Гоце Делчев, од Прилепската населба Рид го оствариле своето право ...

Повеќе »
Close