Вести – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вести

Бутарис излезе од болница

Како што јави дописничката на МИА од Атина, физичкиот напад врз солунскиот градоначалник го осудија сите политичари и политички партии во Грција.   „Оние што го нападнаа градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис не се ниту огорчени граѓани , ниту насобран народ. Тие се едноставно радикално -десничарски насилници кои итно треба ...

Повеќе »

Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора. – Се колнам со мојата чест на Уставот на Црна Гора дека должноста претседател на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани на нашата татковина. Како претседател на ...

Повеќе »

Република Илинденска Македонија е одлична база за решение

Министрите за надворешни работи договорија еден пакет кој што двајцата премиери начелно го потврдија. Она што беше нашата цел, а тоа е да најдеме решение коешто ќе биде позитивно и за Македонија и за Грција, сметаме дека е постигнато со овој предлог пакет. Не случајно премиерот вчера јасно порача дека ...

Повеќе »

ВРЗАНИ СМЕ ЗА ПАКЕТ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО КОЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДРОБИ НА ПАРЧИЊА, РЕЧЕ ШЕКЕРИНСКА

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска изјави дека со предлогот „Република Илинденска Македонија“, целта на македонската влада била да се најде решение во пакет, кое што ќе биде позитивно и за Македонија и за Грција, објави држаавната агенција МИА. Шекеринска смета дека името „Република Илинденска Македонија“ претставува одлична база ...

Повеќе »

Прва надзорна расправа во овој состав на Парламентот – за природното и културното наследство на охридско

Надзорната расправа ја организира собраниската Комисија за култура, на иницијатива на владејачкото мнозинство, но е поддржана и од пратениците од опозицијата. Поканети се вкупно триесетина сведоци, сегашни и поранешни раководни лица од различни државни органи, институции, јавни претпријатија, научни институции и граѓански организации од областите на културата и животната средина. ...

Повеќе »

„Турандот“ на Мајските оперски вечери

Првенката на Операта Весна Ѓиновска-Илкова ќе настапи во насловната улога на „Турандот“ која вечер од 20 часот ќе биде изведена во Македонската опера и балет во рамки на 46. Мајски оперски вечери. Режијата, костимографијата и сценографијата се на Џанкарло дел Монако од Италија, од каде што гостува и диригентот на ...

Повеќе »

Мултимедијална изложба на Гордана Винчиќ

„Лего со моето его“  е насловот на изложбата на Гордана Винчиќ, која вечерва од 20 часот ќе биде отворена во галеријата Ко-Ра во Домот на културата „Кочо Рацин“. Станува збор за ретроспектива на творештвото на авторката во изминатите четири години. Според Винчиќ, наведува дека овој дел од нејзиниот опус е ...

Повеќе »

Започна реновирањето на Спомен домот на 12-те младинци од Ваташа кои беа стрелани во Втората светска војна

Започна реновирањето на Спомен домот на 12-те младинци од Ваташа кои беа стрелани во Втората светска војна во Ваташа, се уредува околината, а од локалната самоуправа најавуваат наскоро изградба на кејот и нов мост во селото. По повод 75 години,од стрелањето на 12- те ваташки младинци за време на Втората ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци

Правниот систем во Република Македонија колабира под политичките притисоци. Наместо правосудството да се доближува кон европските стандарди, македонските судови замижуваат пред одлуките на Европскиот суд за човекови права – реагира денеска ВМРО-ДПМНЕ. Врховниот суд на Република Грција цени дека во Република Македонија загарантираното право на правично судење е нарушено, а ...

Повеќе »

Одбележување на Светскиот ден на семејните и општи лекари

Здружението на лекари по општа медицина – семејна медицина и годинава ќе го прослави 19 мај – Денот на семејните и општи лекари. „Семејни-општи лекари – лидери на патот до подобро здравје“ е годинашното мото со кое македонските лекари заедно со колегите од целиот свет, а по препорака на Светската ...

Повеќе »

Нова демократија: Ципрас го извести Мицотакис дека се разговара за Илинденска Македонија

Премиерот, Алексис Ципрас телефонски го брифираше претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис дека со господинот Зоран Заев разговара за името „Илинденска Македонија“ – соопштуваат од грчката опозициска партија. Како што јави дописничката на МИА од Атина, за Нова демократија, конкретното име не е прифатливо, затоа што било поврзано со создавање ...

Повеќе »

Американските знамиња на половина копје во чест на загинатите во Тексас

Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди американските знамиња да бидат поставени на половина копје во знак на почит за жртвите во нападот во училиште во градот Санта Фе, Тексас, каде што десет лица, претежно ученици, беа убиени, а десет други повредени. Посочено е дека американските знамиња во Белата куќа и ...

Повеќе »

Отворен ден за граѓаните во Противпожарната бригада на Скопје

По повод Денот на пожарникарството, Градот Скопје и противпожарна единица на Град Скопје (БППЗ), денес и утре организираат отворен ден за граѓаните. Сите граѓани кои сакаат да ја посетат противпожарната станица во Автокоманда, и се запознаат со функционирањето и работата на пожарникарите, тоа можат да го направат денес и утре (19 ...

Повеќе »

Заев, Мицкоски и Иванов денеска на средба за текот на преговорите за името

На иницијатива на премиерот, Зоран Заев денеска во Скопје ќе се одржи лидерска средба за да ги информира претседателот, Ѓорге Иванов и лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Би сакал да се запази редот, да има информирање за деталите. Прво да му ги соопштам на ...

Повеќе »

Времето денеска: Променливо облачно со услови за дожд и температури до 26 степени

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд. Попладне не’ очекува и ретка појава на грмежи, особено во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од осум до 16,  дневната од 16 до 26 степени. УВ-индексот ќе ...

Повеќе »

Изложба на дела од Влахо Буковац, основоположник на хрватската модерна уметност

Во рамките на одбележувањето на Светскиот ден на музеите, Националната галерија на Македонија вечер од 20 часот во Мала станица ќе ја отвори изложбата „Влахо Буковац – ремек-дела од ризницата на Националната галерија на Македонија“. Покрај Буковац, на изложбата ќе бидат претставени и дела од опусот на други  хрватски автори ...

Повеќе »

Штип: Различни математики на иста тема – ВМРО-ДПМНЕ со една, директорот на Клиничката болница со друга

Тендерот за готови оброци во Клиничка Болница Штип, крие уште многу спорни детали, обвини денеска  ВМРО-ДПМНЕ Штип. Оттаму укажуваат на нереално високи цени, анализирани преку пет прехрамбени продукти. „Леб од 120 грама : цената по којашто е набавен, според договорот е 7,93 денари, цената претворена во килограми според овој договор ...

Повеќе »

Лидерската средба закажана за утре – Заев ќе информира за текот на прегворите за името

Премиерот, Зоран Заев за утре свикал лидерска средба за да ги информира лидерите на партиите за деталите од средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас и за можноста да се даде шанса за евентуално решение што би било прифатливо за двете страни. -Би сакал да се запази редот, да има информирање ...

Повеќе »

Министерство за транспорт: Возилата со носивост над 3,5 тони да го користат граничниот премин Глобочица

Патниот правец од Генерал Јанковиќ (Хани и Елези) до Качаник од денеска е затворен за возила со носивост над 3,5 тони –  соопшти Царинската управа на Косово. Поради тоа, од македонското Министерство за транспорт и врски, препорачуваат возилата со носивост на 3,5 тони да го користат граничниот премин Глобочица.

Повеќе »

Гостиварци наскоро бесплатно ќе можат да изнајмуваат велосипеди

Гостиварци наскоро ќе можат да изнајмуваат велосипеди, кои ќе ги обезбеди Општина Гостивар. Градоначалникот, Арбен Таравари најави дека ќе се отворат два пункта, каде граѓаните ќе можат да ги изнајмуваат овие превозни средства. Едниот пункт за изнајмување на велосипеди ќе биде отворен кај Автобуската станица а другиот во центарот на ...

Повеќе »