Балкан – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Балкан

Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ, јави дописникот на МИА од Атина. – Она што треба да разбереме е дека во конкретното прашање постои можност, во овој момент, Грција и соседната ...

Повеќе »

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на помошта за земјите од Западниот Балкан. Германија ја поддржува ЕУ перспективата на шесте западнобалкански држави, потврди канцеларката Ангела Меркел по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Берлин. Но, таа уште еднаш потенцираше дека за ...

Повеќе »

Маж фрли граната врз американската амбасада во Подгорица, по што се разнесе

Маж фрли рачна граната во зградата на американската амбасада во Подгорица, Црна Гора, пред да се разнесе. Мотивите за нападот не се познати. Истрагата е во тек. „Нападот се случи кратко по полноќ“, објави владата на Црна Гора на Твитер. Во првото официјално соопштение за нападот се додава дека непознат ...

Повеќе »

Умерен земјотрес на грчкиот остров Алонисос

Земјотрес со интензитет од 4,3 степени според Рихтеровата скала бил регистриран на грчкиот остров Алонисос во Егејското море, јави електронското издание на весникот „Прото тема“. Потресот го почувствувале и жителите на соседните острови Скопелос, Скијатос, но и во некои делови на континентална Грција. Епицентарот на земјотресот бил во северниот дел на ...

Повеќе »

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации и собири, објави МИА. Прославата започна со спортски активности за деца, а продолжува со културно-уметничка програма. Во националната библиотека предвидено е отворање на изложбата „Косово од историја до државност“, по што ќе биде прикажан филмот ...

Повеќе »

Коѕијас на крајот на февруари ќе ја достави нацрт спогодбата за името на 20 страници

Соседната земја, терминот Македонија, долги години го разбираше како национална, а не како географска карактеристика, сега треба да се најде географска или територијална придавка. Моја желба е името да биде непреведно, на словенски јазик, таков пример се Нова Македонија, Вардар Македонија, Горна Македонија, изјави во интервју за грчката телевизија Алфа, ...

Повеќе »

Почина дедо Добри, човекот познат како „светец“

Дедо Добри од Бугарија, човекот познат по тоа што се оддалечи од материјалното во животот и се посвети на духовното, почина на 103 години. Овој човек постојано беше пред црквите и манастирите и собираше милостиња. Старецот се прочу пред неколку години со неговата великодушна донација на храмот споменик „Св. Александар ...

Повеќе »

Ципрас: Грција нема да толерира предизвици кон нејзиниот интегритет

Грција нема да толерира никакви предизвици кон нејзиниот територијален интегритет – истакна денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, пренесува МИА. Изјавата на Ципрас следи по инцидентот од понеделникот кога се судрија грчки и турски брод крај осторовот Имија/Кардак во Егејското Море, за чиј суверените спорат Атина и Анкара. – Нашата порака ...

Повеќе »

Тестирање на нова 5Г мрежа во Романија и Турција

Во соработка со јужнокорејскиот технолошки гигант Samsung, Турција и Романија во многу блиска иднина ќе бидат во можност да тестираат 5G мрежа за мобилни телефони. Корисниците на операторот Оранж во Романија ќе имаат можност да користат 5G мрежа, додека во Турција тоа ќе биде овозможено од операторот Туркцел. На почетокот ...

Повеќе »

Бутарис критикуван за предлогот за преименување на солунскиот аеродром

Бура од реакции во Грција предизвика изјавата на солунскиот градоначалник Јанис Битарис за тоа дали и тие треба да размислат за промена на имињата на аеродромот и автобуската станица во Солун, кои го носат името „Македонија“, јави дописникот на МИА од Атина. – Предлогот на Бутарис е негов предлог, мислам ...

Повеќе »

Бутарис: Аеродромот „Македонија” може да се преименува во „Никос Галис”

Градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис смета дека треба да се размисли за промена на името на солунскиот аеродром „Македонија“. – Не велам дека треба да се промени, но само јавно прашувам, да рзмислиме за тоа бидејќи името „Македонија“ „го подели светот, не подели нас“ и од тоа сите губиме, рече ...

Повеќе »

Во Србија родено бебе од 350 грама

Во белградската Гинеколошко-акушерска клиника „Народен фронт” пред три недели беше родено девојче од 350 грама, кое е најмало новороденче што преживеало во Србија –  пишува „Блиц”. Според директорката на ГАК, проф. д-р Снежана Ракиќ, здравствената состојба на бебето е добра. Девојчето е родено во 28-та недела. – Застој во растот ...

Повеќе »

Во Хрватска казна од 100 евра за неисчистен снег од возилата

Граѓаните во Хрватска согласно законот, не смеат да ги управуваат своите возила доколку не ги исчистат од снег – потсетуваат хрватските медиуми, откако поголемиот дел од земјата денеска осамна под снежна покривка. Согласно Законот за безбедност во сообраќајот, во текот на зимата возачите во Хрватска се должни, не само да ...

Повеќе »

Хашим Тачи незадоволен од извештајот на ЕК

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, кој е во посета на САД изрази незадовлство од вчера објавениот извештај на Европската комисија. На неговиот профил на Фејсбук тој напиша дека поради политички причини,документот не успеал да ја прикаже перпсективата за членство за сите земји од регионот. Косово, според Тачи,оставно е назад. – Извештајот ...

Повеќе »

Експлозија во близина на грчкото Министерство за одбрана во Солун

Импровизирана експлозивна направа експлодира во близина на канцелариите на грчкото Министерство за одбрана во центарот на Солун во раните утрински часови, објави Екатимерини. Експлозијата предизвика помали штети на фасадата на Министерството. Пожарникарите пристигнаа на местото на настанот и го изгаснаа огнот што гореше по експлозијата. Извор: Макфакс

Повеќе »

Стратегијата на ЕК – патоказ за Македонија и за балканската шесторка

Претседателот на ЕК, Жан Клод Јункер денеска ќе ја презентира Стратегијата за проширување, а од 26. февруари до 1. март ќе биде на турнеја низ Западен Балкан – во Скопје, Белград, Сараево, Подгорица, Приштина, и Тирана. Европската Комисија сака да ја врати довербата во процесот на проширување кон сите држави ...

Повеќе »

Дванаесет членки на ЕУ бараат укинување на роамингот за Балканот и учество на политички состаноци

Дванаесет земји членки на Европската Унија бараат земјите од Западен Балкан да учествуваат на политичките состаноци на ЕУ и да им биде укинат роамингот пред нивното пристапување во Унијата, се наведува во документ предложен до Европската комисија, јавува „Ројтерс“. Европската комисија утре ќе ја разгледува новата стратегија за проширување на ...

Повеќе »

Српската опозиција на протестот побара оставка на раководството на РТС

Најголемите српски опозициски партии и движења синоќа протестираа пред зградата на радио-телевизија Србија, барајќи оставки на раководството на јавниот сервис- на директорот на РТС Драган Бујошевиќ, од претседателот на УО Владимир Вулетиќ и од уредникот на информативната програма Ненад Љ. Стефановиќ. Стотиците граѓани, на протестот побараа и почитување на медиумските ...

Повеќе »

Ватерполо судија турнат во базен (Видео)

Натпреварот од Регионалната ватерполо лига меѓу Војводина и Црвена ѕвезда не го дочека крајот, бидејќи во последните секунди еден навивач на домашниот тим го турна судијата Марко Матијевиќ во базенот. На инцидентот му претходеше исклучување на еден играч од Војводина по што Црвена ѕвезда изедначи на 7:7. Војводина на 29 ...

Повеќе »

Ердоган во прва посета на Ватикан

Турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган на повик на поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско денеска ќе отпатува во дводневна официјална посета на Ватикан. Канцеларијата за односи со јавноста на турскиот претседател соопшти дека Ердоган и Папата ќе се сретнат во Ватикан и ќе разговараат за билатерални и регионални теми. Во ...

Повеќе »