Економија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Економија

Со независни регулаторни тела до функционална пазарна економија во земјава

Институциите во земјава потфрлуваат во унапредувањето на пазарната конкуренција и подобрување на услугите кои ги регулираат – смета професорката Даниела Мамучевска од Економскиот факултет при УКИМ. Таа вели дека граѓаните не се доволно информирани за надлежностите на институциите, лоцирајќи го тоа како причина за малиот број приговори кои ги поднесуваат ...

Повеќе »

Службените трошоци на министрите достапни на јавноста

На интернет станицата на Владата во тест верзија, достапни се детализирани службени трошоци на министрите, нивните заменици, вицепремиери, владата и генералниот секретар за формирањето на владата. Податоците не се целосни, бидејќи засега делумно се внесени податоци од само седум министерства. Од владата информираа дека ова е пробна(тест) верзија, а комплетните ...

Повеќе »

УЈП отвора нови шалтери за поднесување на Годишната даночна пријава

Во општинските згради на „Ѓорче Петров“, Бутел, Гази Баба и Аеродром како и на приземјето на Дирекцијата за големи даночни обврзници во зградата на ССМ, Управата за јавни приходи (УЈП) отвори дополнителни шалтери за поднесување на Годишна даночна пријава. УЈП соопштува дека годишните даночни пријави во новотворените шалтери ќе можат ...

Повеќе »

АЕК годинава нема да донира, но ќе им ги покачи платите на вработените

Агенцијата за електронски комуникации годинава нема да донира, но ќе им зголеми платите на вработените. За ова, таа ќе потроши пет милиони денари повеќе –соопштија од невладиниот сектор, презентирајќи го извештајот од петтиот мониторинг за работата на АЕК и на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во периодот октомври ...

Повеќе »

Продолжува јавната дебата за реформите во јавните набавки

Втора јавна дебата за реформите во јавните набавки за кои е подготвен нацрт текст на закон ќе се одржи денеска во Струга. Според најавите, на дебатата ќе се обрати и министерот за финансии, Драган Тевдовски. Првата јавна дебата се одржа во Скопје минатата недела, каде учествуваа бизнисмени од стопанските комори и ...

Повеќе »

Нов повик од 7 милиони евра за погранична соработка меѓу Македонија и Бугарија

Близу 7 милиони евра ќе бидат доделени во вториот повик за проекти за програмата за прекугранична соработка меѓу Македонија и Бугарија, финансирана од Европската Унија. Од досегашното искуство во работењето на оваа програма, пограничните региони од двете земји успеале да најдат заеднички интерес преку реализација на близу 100 проекти, беше ...

Повеќе »

Финска бара начин за чување на конфискуваните биткоини

Властите во Финска се обидуваат да пронајдат начин за складирање на речиси 2.000 биткоини што земјата ги заплени. Поголем дел од средствата кои во моментов се во вредност од околу 23 милиони долари, биле запленети во рамките на неколку операции од 2016-та година, објавија од царинската служба во Хелсинки. Тешкотиите ...

Повеќе »

Николоски вети исплата на субвенциите за ланскиот тутун во април

Синоќа во Центарот за култура ,,Марко Цепенков“ во  Прилеп се одржа отворена трибина на која министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и неговите соработници ги презентираа владините политики пред земјоделците од Прилеп и околните населени места. Разбирливо за прилепскиот регион како најголем тутунопроизводствен во фокусот беа откупот на ...

Повеќе »

Формиран Клуб на консултанти: Македонија ќе извезува експертиза

  Со обединување на експерти од областа на енергетиката, инфраструтурата и индустријата, Македонија ќе извезува експерски вештини. Ова е и целта на Клубот на консултанти кој беше формиран денеска. Идејата која стои зад него е забрзан раст на економијата. Формирањето на Клубот денеска беше официјализирано откако Стопанската комора на Македонија ...

Повеќе »

Превозниците за Фени индустри и денес на блокади, си ги бараат парите во целост за потребите на комбинатот

И денес од 12 до 15 часот траат блокадите на патот од Кавадaрци кон мотел Дреново, од страна на Здружението на транспортери Кипер  од Кавадарци кои изминатиов период вршеле превоз за потребите на „Фени“. И денес претседателот на Здружението повтори дека бараат да им се исплати долгот од 4 милиони ...

Повеќе »

Мистериозен инвеститор потроши 344 милиони долари во криптовалути

Биткоинот очигледно е на добар пат да направи голем камбек бидејќи мистериозен инвеститор потроши неверојатни 344 милиони американски долари во биткоин и останати дигитални крипто-валути, правејќи ја една од најголемите поединечни трнсакции на пазарот на дигитални средства во последно време по надминување на малата криза на почетокот на месецов. Интересно ...

Повеќе »

Над 150 камиони од здружението Кипер ја блокираат делницата Градско – Прилеп

Незадоволни од како што велат црните сценарија за Фени Индустри, бараат да им се исплати долгот за превоз на руда во висина од 4 милиони евра. Здружението на транспортери и кипери „Кипер“ од Кавадарци со над 15о камиони денеска ја блокираат едната сообраќајна лента на регионалниот пат од Кавадарци кон ...

Повеќе »

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 6,19, односно за 4,21 отсто. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 65,5 ...

Повеќе »

Колку струја е потребно за да „заработите“ 1 биткоин?

Зголемувањето на вредноста на биткоинот на преку 10 000 долари доведе и до зголемување на потрошувачката на струја кај луѓето кои сакаат да се збогатат преку ноќ. Меѓутоа, колку струја навистина е потребно за да се „ископа“ еден биткоин? Судејќи по најновите податоци и ако се земе моменталната вредност на ...

Повеќе »

Биткоинот достигна вредност од 10.044 долари

Крипто-валутата битокон по две недели повторно успеа да се искачи над психолошката граница од 10 илјади долари. Експертите предвидуваат дека овој раст над 10 илјади долари може да ги врати ентузијастите повторно да инвестираат во крипто-валутите. Биткоинот загуби речиси две третини од својата вредност откако го достигна историскиот рекорд од ...

Повеќе »

Со пари од ЕБОР ќе се зголемува бројот на соларни и ветерни електрани

Со 500.000 евра финансиска поддршка од Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) Владата ќе изработува правни и административни подлоги за зголемување на обновливте извори на енергија (ОИЕ) и на нивната искористливост во Македонија, пред се во делот на соларните и ветерните електрани. – Станува збор за изработка на комплетна ...

Повеќе »

Економски раст под четири проценти не е добар за Македонија

Стапка која е помала од четири проценти не е добра за македонската економија, вели поранешниот министер за финансии Трајко Славески. Од новиот владин план за раст тој нема големи очекувања, бидејќи не се работи за некаква стратегија, туку за мерки за поддршка на компаниите. Секој раст под четири проценти не ...

Повеќе »

Препораките од невладините се’ поприфатени во искористувањето на средствата од ИПА фондовите

Во Македонија се’ повеќе се прифаќаат препораките на граѓанското општество за искористување на средствата од Инструментот на Европската унија за претпристапна помош ИПА – покажува искуството на невладиниот сектор. Се зголемува обемот на делување на невладините организации кои се фокусирани на различни прашања од процесот на евроинтеграциите. Во 2013-та година, ...

Повеќе »

Николовски: Повеќе мерки за подобрување на состојбите во земјоделството

Владата секогаш ќе биде партнер на земјоделците и ги охрабрувам да сметаат на тоа. Во минатото лозарите немаа многу среќа, невреме, мрзнење на лозјата, доцнење на субвенции,сега тој период е зад нас и ќе сториме се’ во нивна полза – рече премиерот Зоран Заев денес на прослава на празникот на ...

Повеќе »

Сојузот на тутунари задоволен од зголемените субвенции и очекува нивна исплата по законскиот крај на откупот

Сојузот на тутунопризводители ја поздрави одлуката на Владата за зголемување на субвенците на тутунопроизводителите на 80 денари од килограм за прва, 70 денари од килограм за втора и 60 денари од килограм за трета и четврта клас,. Првиот човек на Сојузт, Кире Неделкоски вели дека ова е особено значајно затоа ...

Повеќе »