Економија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Економија

Работниците од Фени ја прашуваат Слаѓана Тасева чии интереси застапува по наводите за стечајот во фабриката

По денешната прес конференција на Транспаренси Интернешнел Македонија, каде директорката Слаѓана Тасева ги повика надлежните институции во земјата, Судскиот совет, Јавното обвинителство и Финансиската полиција, да ги испитаат сите незаконитости во постапката, за стечај, со свој став излегоа и од синдикалната организација на Фени индустри. Оттаму велат дека се вознемирени ...

Повеќе »

Транспаренси Интернешнел Македонија бара отфрлање на планот за реорганизација на „Фени Индустри“

Транспаренси Интернешнел Македонија продолжува со мониторингот на постапката за стечај во Фени индустри АД Кавадарци и ги повикува сите институции во државата вклучително Судскиот совет, Финансиската полиција, Јавното обвинителство да преземат мерки во рамки на своите надлежности за да ги испитаат сите незаконитости во постапката. Станува збор за проблем што ...

Повеќе »

НБРМ објави водич за едукација при управување со лични финансии

„Паметно управување со парите – водич за личните финансии“ е публикацијата која денеска ја објави Народната банка на Република Македонија. Водичот е наменет за пошироката јавност, со цел на едноставен начин да ѝ ги доближи основните концепти и поими од областа на управувањето со личните финансии. Од  НБРМ укажуваат дека при ...

Повеќе »

Од денеска почнува исплатата на субвенциите за тутунот

Од денеска почнува исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2017, а зголемени субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе добијат над 23.400 тутунари. Годинава е постигната просечна цена од 217,6 денари за килограм – информира Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Со новиот начин на зголемено субвенционирање во три нивоа ...

Повеќе »

Во четврток почнува исплатата на субвенциите за тутунот

Во четврток ќе почне исплатата на субвенциите за тутунот од реколатата 2017, соопшти денеска Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Платежната агенција во моментов ги подготвува решенијата по што ќе следува исплатата на субвенциите. Според податоците, зголемени субвенции за тутунот од реколтата 2017 ќе добијат над 23.400 тутунари. МЗШВ ...

Повеќе »

Книжните 10-ки и 50-ки од денеска заменети со полимерни

Полимерните банкноти ќе може да се користат за готовински плаќања, како и за плаќања преку автомати за наплата, но откако фирмите што ги инсталираат овие автомати во Република Македонија ќе ги приспособат нивните софтвери за да ги препознаваат карактеристиките и заштитните елементи на полимерните банкноти во апоенска вредност од 10 ...

Повеќе »

Започна втората фаза од изградбата на експресниот пат Градско – Прилеп

Стартува изградбата на втората фаза од експресниот пат Градско Прилеп, со која е предвидено изградба на делот од Градско преку Росоман па се’ до клучка Кавадарци во должина од 16 км. Премиерот Зоран Заев кој денес присуствуваше во Росоман изјави дека продолжува градежната офанзива за подобрување на патната инфраструктура која ...

Повеќе »

Поради неисплатените плати, работниците од МГИ утре повторно ќе протестираат

Поранешните вработени од конфекцијата МГИ во скопска Кисела вода се’ уште не ги добиле своите плати за март и за април, поради што утре повторно ќе протестираат. Здружението „Гласен текстилец“, денеска информира дека протестот ќе започне во 12 часот. Ова е втор собир на вработените, преку кој тие ќе побараат ...

Повеќе »

Раководството на САСА и синдикатите го потпишаа договорот за зголемување на платите

Рудникот за олово и цинк Саса и Мултиетничкиот синдикат за образование (МЕСО) и Сојузот на синдикати на Македонија потпишаа спогодба, согласувајќи се на понудата за зголемување на платата што компанијата ја достави до синдикатот на 26-ти минатиот месец, пренесува МИА. „Многу ни е мило што успеавме да постигнеме пријателски договор ...

Повеќе »

Рускиот гасовод во срцето на Европа

Дури и доколку пропадне, планираниот руско-германски гасовод веќе успеа да оствари една цел на Кремљ: предизвика поделби на Западот. Но, многумина веруваат дека комерцијалниот интерес ќе преовлада и гасоводот ќе се гради. Гасоводот Северен тек 2 ќе го концентрира речиси целиот руски извоз во ЕУ на една рута, удвојувајќи го ...

Повеќе »

Стотина работници од МГИ оставени на улица со две неисплатени плати, раководството молчи

Работеле по повеќе од 12 часа, за време на викенди, но и на празници – за својот труд сепак, стотината работници од конфекцијата Македонија Гармент Индустри се’ уште не се исплатени. Без да им биде посочена причината, тие биле информирани дека остануваат без работа.   Над 135 текстилни работници се ...

Повеќе »

Во јули првите договори за средства од третиот столб од Планот за економски раст

Над сто компании досега аплицирале  за средства од третиот столб на владиниот План за економски раст – за ова денеска информираа од Фондот за иновации и технолошки развој. Единаесетти јуни е крајниот рок до кога компаниите можат да аплицираат за третиот столб од Планот за економски раст. Од Фондот за ...

Повеќе »

Синдикатот на Југохром најавува протест пред Владата

  Претседателот на синдикатот на Југохром, Бајрам Амити вели дека ќе бараат од Владата да дозволи Југохром да работи, а во меѓувреме да се гради филтер станицата, за која ќе бараат директна финансиска помош од централната власт. „Алтернатива е и Владата да посредува околу подогнувањето на кредити кои се потребни ...

Повеќе »

Иванов и Заев согласни дека НБРМ не смее да се остави без гувернер

Народната банка на Република Македонија не смее да се остави без гувернер, бидејќи тоа би имало негативни импликации врз економијата на државата, се согласиле претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев на денешната средба во вила Водно која се одржа на барање на премиерот, а на која се разговараше за ...

Повеќе »

НБРМ ја задржува проекцијата за раст на БДП за годинава до 3,2 отсто

Извозот, инвестициите и личната потрошувачка се носечки фактори за растот на Бруто фомашниот производ во оваа година  – смета актуелниот гувернер на НБРМ, Димитар Богов. Тој на прес конференција соопшти дека во 2018 и 2019 година се очекува забрзување на растот на БДП  до 3,2, односно до 3, 5 проценти. ...

Повеќе »

Владата и синдикатот на „Еурокомпозит“ се договорија – плата в понеделник

Синдикатот на „Еурокомпозит“ денеска го прекина штрајкот и протестот пред Владата по постигнатиот договор со премиерот, Зоран Заев. Доцна синоќа Владата постигна договор со вработените од Еурокомпозит – изјави денес владиниот портпарол, Миле Бошњаковски. -Наредниот понеделник линеарно на сите вработени во прилепски „Еурокомпозит“ ќе им биде исплатено плата.  Сите вработени ...

Повеќе »

Богов: Оставањето на НБРМ без гувернер би било сериозна закана за македонската економија

Оставањето на Народната банка без гувернер би имало сериозни негативни импликации врз македонската економија. Ова е ставот на гувернерот на НБРМ, Димитар Богов чиј мандат истекува месецов, додека координациите кај политичките партии за тоа кој да ја заземе гувернерската фунцкија се уште траат. Според него, ако не се избере гувернер ...

Повеќе »

Данев: Владејачкото мнозинство да го поддржи Законот за намалување на акцизата

Владејачкото мнозинство денеска одби да го стави на дневен ред Законот за намалување акцизата по скратена постапка, но пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се надеваат дека текстот ќе биде поддржан во редовна постапка. „Ние апелираме до пратениците од владејачкото мнозинство по гласањето против овој Закон да се поднесе по скратена постапка, сепак ...

Повеќе »

Седница на Економско-социјалниот совет

Во Владата денеска свечена седница ќе одржи Економскиот социјален совет (ЕСС), како трипартитно тело, формирано од македонската Влада и социјалните партнери за водење социјален дијалог и создавање услови за економска и социјална стабилност. На седницата ќе присуствуваат премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и членовите на ЕСС, односно претставници на ...

Повеќе »

Заев: Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба

Борбата за поголеми работнички права е наша заедничка заложба, сплотени, да изградиме просперитетна, граѓанска држава, еднаква за сите, вели премиерот Зоран Заев во честитката до сите граѓани на Република Македонија по повод Меѓународниот ден на трудот – 1 Мај. Тој истакнува дека основно право на човекот е да биде заштитен ...

Повеќе »