Хроника – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Хроника

Млад кривопаланчанец,актуелен советник во Општината од опозоциската ВМРО ДПМНЕ, под дејство на алкохол викендов навредувал и се заканувал на полициски службеници

За време на викендот,22 годишен жител на Крива Паланка,лице кое се наоѓа на висока позиција во Унијата на млади сили на Вмро Дпмне од овој град и актуелен член на Советот на општината навредувал полицајци при контрола на возилото. Како што информираат од СВР Куманово, ноќта меѓу саботата и неделата ...

Повеќе »

Маж обесен, жена во бессознание откриена дрога кај лица од Демир Капија и Кавадарци

Тежок викенд во Тиквешијата. Синоќа некаде околу 21 часот,млада жена на возраст од 37 години во бессознание била донесена во Кавадаречката болница. Од таму информираа дека веднаш по дојавата, екипа на Итната помош се упатила на лице место и во болницата донесена жена,која најверојатно испила поголема количина на таблети. И ...

Повеќе »

Се самоуби штипски бизнисмен

58-годишниот Мице Ристов, сопственик на градежно стовариште, вчера околу 10:30 часот, си го одзел животот со бесење, во вилата во Суитлакот во Штип.Случајот во Полиција бил пријавен од  Итната помош во 13.45 часот. Веста брзо проструи низ градот, со шпекулации за мотивот за самоубиството. Спред една од најчестите шпекулации, Ристов ...

Повеќе »

Жител на Кичево сексуално вознемирил шестгодишно девојче

Полицијата привела шеесет и седумгодишен жител на Кичево откако е пријавено дека во близина на Правниот факултет сексуално вознемирил шестгодишно девојче – соопшти МВР. Случајот во полиција вчера го пријавил жител на Кичево околу 14:25 часот, откако забележал дека машко лице го допира девојчето по делови од телото. Полициски службеници ...

Повеќе »

Прилепчанец се обидел да силува велешанка откако преку интернет се договориле за средба

Дваесет и седумгодишна велешанка се здобила со телесни повреди откако триесет и едногодишен, прилепанец се обидел да ја силува. Случајот во полиција го пријавила самата велешанка, која изјавила дека со прилепчанецот претходно преку социјалните мрежи се договориле за средба. „Со возилото на Е.Ш. отишле на Спомен костурницата во Велес каде ...

Повеќе »

МВР приведе криминална група што транспортирала кокаин и марихуана

Македонската полиција во координација со српската, но и со Јавното обвинителство за гонење организиран криминал идентификувала и успеала да сузбие организирана криминална група составена од шест лица кои недозволено тргувале со наркотици, кокаин и марихуана, при што уапсени се пет лица, а едно лице од групата е во притвор во ...

Повеќе »

Жител на Неготино измамил кавадарчанец ветувајќи му работа во Германија

54 годишниот Ф.Н од Кавадарци во полиција пријавил измамник кој му ветил дека ќе му посредува за работа во Германија, му платил 300 евра но од работата немало ништо. Од кавадаречката полиција информираа дека во текот на вчерашниот ден во Полициска станица Кавадарци, кавадарчанец пријавил дека бил измамен од лице ...

Повеќе »

Најмалку 15 лица загинаа во бура во Пакистан

При силните дождови, кои го погодија северозападниот дел на Пакистан, загинаа најмалку 15 лица, меѓу кои и деца, а повредени се десетина луѓе. Високиот претставник за вонредни ситуации на Пакистан, Латиф Кан, изјави дека поради невремето се разрушеле голем број на домови и предизвикани се поплави во некои места. Властите ...

Повеќе »

Скопјанец и’ се заканувал на девојка зашто му раскинала

Дваесет и шестгодишна скопјанка вчера во Полициската станица Карпош пријавила дека нејзиното поранешно момче В.С.Д. ја уценувало и и’ се заканувало. Откако на 30.04.2018 година ја прекинала љубовната врска со В.С.Д., тој и’ се заканувал и побарал да му даде 2.000 евра бидејќи бил повреден и дека ќе и’ го одзел ...

Повеќе »

Исчезнала млада прилепчанка: Сестра и’ пријавила во полиција два деца подоцна

Дваесет и осумгодишна жена од Прилеп вчера во полиција пријавила дека е исчезната нејзината сестра. Според пријавата, се работи за дваесет и двегодишната Џ.С. која во средата во претпладневните часови излегла од дома, оддалечувајќи се во непознат правец. МВР информира дека презема мерки за нејзино пронаоѓање.    

Повеќе »

Кражба во црква во Тетово

Ноќта помеѓу 10 и 11.05.2018 година непознати сторители извршиле тешка кражба во црквата „Св.Великомеченик Димитрије“ на ул. „Гоце Делчев“ во Тетово. Сторителите со употреба на сила ја отвориле влезната врата, влегле внатре и одзеле околу 2.000 денари, по што побегнале во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите ...

Повеќе »

Лица од Косово шпиунски ја снимале тетовската касарна

Министерството за внатрешни работи објави дека жители на Косово се упасени откако претходно биле забележани дека ја снимаат тетовската касарна. На еден од булеварите во градот, моторџија побегнал на сообраќајна конторола па подоцна бил приведен. Обезбедувањето на тетовската касарна вчера околу 16 часот од кај улицата  „Фуштанска“ забележале четири непознати ...

Повеќе »

Кривична за скопјанец кој украл возило, па го уценувал сопственикот

Кривична пријава за триесет и осумгодишен скопјанец, крадец на возило за кое подоцна уценувал дека ќе го расклопи на делови доколку сопственикот не му даде 2.000 евра. Како што соопштија од МВР, СВР – Скопје, до Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе кривична пријава против В.П. поради постоење основи на сомнение ...

Повеќе »

МВР: Правда и одговорност за настаните и загубените животи во Диво Насеље

Министерството за внатрешни работи, по повод тригодишнината од настаните во кумановско Диво насеље, каде загинаа осуммина полицајци, објави соопштение нагласувајќи дека институциите во земјата ќе ја осигураат правдата и оти одговорност за овие настани мора да има. „На денешен ден, бележиме три години од еден од најтрагичните настани кои оваа ...

Повеќе »

Случај боледување во канцеларија: Кој ќе сноси одговорност ако лицето почине?

Ако лицето е на боледување, не треба да биде на своето работно место, е ставот на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, прашана од Канал 77 за коментар на вчера објавениот случај за раководителот на хидросистемот Ѓавато, Јован Попов, кој веќе два месеци е неподвижен, на боледување, но ...

Повеќе »

Двајца криумчари на артефакти добија кривични пријави

На 4 мај на излез од Македонија кај С.Г. се пронајдени 20 антички монети, едно античко копче. При извршен претрес врз возило волво С80 со австриски регистарски таблици сопственост на М.Ј. пронајдени се 47 римски пари, и други археолошки артефакти (еден прстен, една нараквица и археолошки предмет од глина, десет ...

Повеќе »

Му пукал во стапалото и избегал

55-годишниот Ј.И. од с.Грчец вчера бил донесен во амбуланатата во сарај со две прострелни рани на левото стапало, информира МВР. Истиот ден околу 09.40 часот пред мостот во с.Грчец лице од с.Раовиќ, скопско, со огнено оружје испукал неколку пати кон Ј.И., по што побегнал во непознат правец. На местото на ...

Повеќе »

„Пунто“ излета на автопатот Скопје-Велес, едно лице загина

„Сопатници во возилото биле М.Т. (25), Ф.Ј. (18) и К.К. (25), сите од Скопје. Притоа, со повреди се здобил М.Т., кој со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“, но по пат кон болницата им подлегнал на повредите“, информира МВР. Од страна на дежурен ...

Повеќе »

Македонски медиумски октопод

ТВ 24 Вести се вплетка во сопственичката мрежа Роберт Димитров со кабелскиот оператор Роби и неговите партнери се’ повеќе се вплеткуваат во мрежата на сопственици, компании, управители и капитал кои директно водат до телевизијата 24 Вести. Надлежната Агенција (ААВМУ) во обид да им удоволи на барањата, прави кривични дела. Имено, ...

Повеќе »

Утврден идентитетот на загинатите во вчерашната сообраќајка во Ресенско

СВР-Битола го утврди идентитетот на загинатите лица и другите учесници во сообраќајната несреќа што вчера се случи кај местото викано „Рибник“ во непосредна близина на наеленото место Крушје. Како што информираше МИА, во сообраќајката учествуваа три патнички возила, а на местото на несреќата загинаа четири лица. – Сообраќајната несреќа се ...

Повеќе »