Филмот „Џган“ во натпреварувачката селекција на фестивалот во Гетеборг

133434283-99992

Филмот „Џган“ (англиски наслов „Amok“) по сценарио и режија на Вардан Тозија, на 29 јануари ќе биде прикажан во натпреварувачката селекција на Филмскиот фестивал во Гетеборг, Шведска – соопшти македонскиот продуцент на филмот „Дрим фектори“. Филмот, кој е снимен со финансиска поддршка на Агенцијата за филм на РМ и SEE ...

Повеќе »

Шекспировиот „Отело“ – нова премиера на Турски театар-Скопје

shekspir

Турски театар-Скопје утревечер на малата сцена во „Театар Комедија“ премиерно ќе ја изведе претставата „Отело“ од Шекспир во режија на Дејан Пројковски, кој со овој ансамбл има неколку соработки почнувајќи од првата пред десетина години кога ја постави „Гилгамеш“. -Tрагедијата „Отело“ е продолжение на лабораторијата за антички театар од неговата ...

Повеќе »

Денеска е Собор на Св. Јован Крстител

jovan-krstitel

Денеска е Собор на св. Јован Крстител. Уште од првите векови Црквата утврдила овој ангел во тело да се прославува веднаш после празникот Боголавление. Тоа е затоа што неговата главна служба, неговото главно дело, се состоеше во подготвувањето на народот за доаѓање¬то на Помазаникот Исус. Така, иако свети Јован Претеча и ...

Повеќе »

Продавница АПоТЕКА во склоп на Младинскиот културен центар

133532437-99524

Младинскиот културен центар по повод Роденденот на уметноста, кој го прославува во изминатите шест години, денеска ќе отвори продавница за дискови, книги, ракотворби… со назив АПоТЕКА. Модерно опремената продавница каде што ќе може да се купат предмети од културата и уметноста се простира на околу 50 квадратни метри и се ...

Повеќе »

Премиера на драмската презентација на поемата „Дениција“ во Охрид

timthumb (8)

Во продукција на Народниот театар од Охрид и Театарот „Ici et la“ од Париз, вечерва во Центарот за култура Охрид, ќе се одржи премиера на драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност Петре М. Андреевски. Режисер на претставата и автор на оригиналната музика е Константин Плевнеш, ...

Повеќе »

Последен ден од карневалот во Вевчани

vevcanski karneval

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва Горна и Долна маала во центарот на Вевчани, попладне ќе заврши годинашниот Вевчански карневал. Зетот, невестата, ѓаволите и глупавите Августи заедно со останатите маскирани, инспирирани од актуелните случувања изминатава година, според традицијата, денеска ќе ги посетат вевчанските семејства каде ...

Повеќе »

Филмот „Ослободување на Скопје“ прикажан на фестивалот во Палм Спрингс

osloboduvanje-na-skopje

Филмот „Ослободување на Скопје” во режија на Раде и Данило Шербеџија беше прикажан на 28-от Филмски фестивал во Палм Спрингс, Калифорнија, како дел од програмата „Awards Buzz Fest Foreign Language Film“, соопшти продукцијата „Партизанс“. – Филмот имаше проекција на 9 јануари, а втората прокеција ќе биде одржана на 11 јануари ...

Повеќе »

Трибина за руралниот туризам во рамки на Вевчанскиот карневал

vevchani

„Перспективите на руралниот туризам во Република Македонија со осврт на општина Вевчани“  е темата на трибината која ќе сеодржи денеска во Вевчани почнуваат активностите во рамките на Вевчанскиот карневал 2017. Предавач на трибината ќе биде проф. д-р Никола Панов, член на Академијата на убави уметности Вевчани. На карневалската прогрма утре е ...

Повеќе »

Православните христијани денеска го слават Раѓањето Христово – Божик

Божик

Православните христијани во светот, во Македонија и црквите кои се раководат по Јулијанскиот календар денеска го слават Рождеството Христово – Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутрината се одржуваат божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски ...

Повеќе »

Зимска програма на фестивалот ДримОН

drim-on

Под мотото Dreaming of a white DrimOn (Сон за бел ДримОН),  во организација на Здружението на млади уметници „Иницијатива за независен културен активизам – ИНКА“ денеска и утре во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе се одржат културни настани дел од летниот фестивал за процесирање култура ДримОН. Во ...

Повеќе »

Новогодишен концерт на Македонската опера и балет

ruska-bajka-700x470-650x396

Македонската опера и балет вечер од 20 часот ќе одржи новогодишен концерт насловен „Руска бајка“ на кој ќе бидат изведени дела од познатите руски композитори Прокофјев, Чајковски, Шостакович, Рахмањинов, Фомин, Герман, Пендерецки, Ларионов и Римски-Корсаков. Ќе учествуваат и балетскиот ансамбл и оркестарот на Македонската опера и балет, кој ќе го ...

Повеќе »

Божикен концерт на Женскиот младински хор при МКЦ

hor-mkc

Женскиот младински хор при Младинскиот културен центар под диригентство на маестро Сашо Татарчевски, вечерва во катедралната црква „Пресвето срце Исусово“ ќе одржи Божикен концерт, на кој ќе бидат изведени композиции со духовна тематика. Женскиот младински хор при МКЦ од своето формирање во 1972 па се’ до денес е една од ...

Повеќе »

Доделени годишните награди на Друштвото на ликовни уметници и на Културно-информативниот центар

nagradi-umetnici

Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ) и Културно-информативниот центар-Скопје ги доделија годишните награди на изложбата „Мал формат“, на која се претставени дела на повеќе од 50 автори-членови на ДЛУМ. Трите награди ДЛУМ им ги додели на уметниците: Никола Смилков – за вајарство, Мирослава Цветковиќ – за графика и на Христина ...

Повеќе »

Документарно видео од првиот настап на Меѓународниот студентски симфониски оркестар

orkestar

Промоција на документарното видео за 20-годишнината од првиот настап на Меѓународниот студентски симфониски оркестар на ФМУ – Скопје, ќе се одржи денеска во Концертната сала на Факултетот за музичка уметност во Скопје. На 6 -ти месецов навршија 20 години од првиот настап на Меѓународниот студентски симфониски оркестар при Факултетот за ...

Повеќе »

Мјузикл „Градот моли: ме угушивте, ме боли!“

timthumb-4

Детска едукативна претстава „Градот моли:ме угушивте, ме боли!“, која како тематика го обработува проблемот со аерозагадувањето, ќе се одржи вечер во кино Фросина. Мјузиклот е во организација на заедницата на еко-активисти „Скопје Смог Аларм“, со поддршка од НВО „Еко Свест“ и во соработка со едукативниот центар за деца и млади ...

Повеќе »

Новогодишен базар „Подари среќа“ на улица Македонија

novogodisenbazar

Детска програма, музика и можност за купување подароци за претстојните празници ќе понуди новогодишниот базар „Подари среќа“, кој од денеска до 31 декември ќе се одржува на улицата „Македонија“. Организатор е Конгресниот центар „Александар Македонски“, а покровител Град Скопје. За најмалите е подготвена детска програма, секој ден од 10 до 13 часот. Предвидена е ...

Повеќе »

„Руска бајка“ – новогодишен концерт на МОБ на 1 јануари

mob-ruska-bajka

Македонската опера и балет (МОБ) во недела, на 1 јануари ќе го изведе традиционалниот Новогодишен концерт.  Концертот со наслов „Руска бајка“, под диригентство на Иван Еминовиќ, ќе се одржи во реновираниот Салон на Македонската опера и балет. На програмата се дела од Прокофјев, Чајковски, Шостакович, Рахмањинов, Фомин, Герман, Пендерцки, Ларионов и Римски-Корсаков, ...

Повеќе »

Кинеска мудрост во долината на Радика (Видео)

dolina-radika-1

 Вештините на рачна изработка, кои со векови се пренесуваат од генерација на генерација, и во современи услови на живеење може да овозможат економска корист. Токму таков е примерот со жените од реканскиот крај. Тие, својот талент и креативност го користат за да станат финансиски самостојни и да се чувствуваат општествено ...

Повеќе »

„Работилницата на Дедо Мраз“ – претстава за деца во МОБ

%d0%bc%d0%be%d0%b1-3

Македонската опера и балет вечерва од 18 часот на малата сцена ќе изведе новогодишна претстава за деца ­ „Работилницата на Дедо Мраз“ во која учествуваат оперски солисти, деца артисти и Детскиот хор на МОБ. Режисер на претставата е Љупка Јакимовска, детскиот хор го подготви Теа Богатинова, а соработник на сценариото ...

Повеќе »

Македонскиот кандидат за Оскар „Ослободувањето на Скопје“ прикажан во Лос Анџелес

osloboduvanje-na-skopje

Филмот „Ослободувањето на Скопје“, македонско-хрватско-финска копродукција во режија на прославениот актер од поранешните југословенски простори Раде Шербеџија, кому ова му е режисерско деби, и неговиот син Данило Шербеџија, беше прикажан на посебна проекција во Лос Анџелес, пред номинациите за Оскар во категоријата најдобар странски филм. Проекцијата е одржана пред самото ...

Повеќе »
Close