Македонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Македонија

Иванов ги прими новиот и досегашниот гувернер на НБРМ, Ангеловска-Бежоска и Богов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов ги прими Анита Ангеловска-Бежоска, гувернер на Народната банка на Република Македонија и Димитар Богов, досегашен гувернер на НБРМ. Кабинетот на Иванов денеска соопшти дека тој на Ангеловска-Бежоска и’ го честитал нејзиното именување за гувернер на Народната банка на Република Македонија, посакувајќи и’ успех во ...

Повеќе »

Пренасочен сообраќај по повод „Задушница“

Сообраќајната полиција, по повод верскиот празник „Задушница“, утре, како и за време на викендот ќе преземе посебни мерки за безбедно и непречено одвивање на сообраќајот во периодот од 6:00 до 16:00 на гробиштата во Бутел, во Камник и во Ѓорче Петров. Како што информира МВР, на гробиштта Бутел сообраќајот ќе ...

Повеќе »

РСБСП: Почитување на правилата и повисока сообраќајна култура, за поголема безбедност на велосипедистите и мотоциклистите

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите на моторни возила да ја намалат брзината, да бидат внимателни и одговорни учесници во сообраќајот, правилно да престигнуваат и да ги почитуваат велосипедистите и мотоциклистите како рамноправни учесници во сообраќајот. На мотоциклистите и велосипедистите пак, им се препорачува ...

Повеќе »

Над 8.000 македонски граѓани преку ГП Богородица заминале кон Грција за продолжениот викенд

На граничниот премин „Богородица“ утрово од околу три часот е зголемена сообраќајната фреквенција, особено на туристи и патнички возила кои се упатуваат кон Грција за продолжениот викенд – информира за МИА командирот на граничниот премин, Миле Тошев напоменувајќи дека за изминативе седум часа,  на излез се регистрирани околу 4.500 патници. ...

Повеќе »

Најмногу дожд во Крива Паланка

Попладнево променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи имаше на повеќе места. Најмногу дожд е регистриран на мерното место во Крива Паланка, каде за два часа наврнале 46 литри на метар квадратен. Како што соопшти УХМР, појака нестабилност е забележана и во Демирхисарско, Гостиварско, Тетовско, како и ...

Повеќе »

ТВ Дуел Заев – Мицкоски: Граѓаните очекуваат решение за името, потребно е лидерство

По повеќе од две децении, лидерите на двете најголеми политички партии во земјава излегоа на телевизиски дуел. Правосудството, економијата, реформите во јавната администрација и надворешната политика беа дел од прашањата за кои вчеравечер на јавниот сервис дебатираа премиерот, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во однос на спорот ...

Повеќе »

Иванов се сретна со заменик-помошник секретарот во Стејт Департментот на САД

Претседателот Ѓорге Иванов денеска имаше средба со Метју Палмер, заменик-помошник секретар во Стејт Департментот на Соединетите Американски Држави. Кабинетот на Иванов соопшти дека тој изразил очекување дека ќе продолжи американската поддршка за надворешно политичките цели и приоритети на Република Македонија – интеграцијата во евроатлантските структури, НАТО и ЕУ, добрососедските односи ...

Повеќе »

Груевски: Главата горе мои горди Македонци!

Главата горе горди мои Македонци и горди граѓани на Македонија – порача поранешниот премиер, Никола Груевски по денешната пресуда за случајот Тенк на СЈО. Откако му беше изречена двегодишна затворска казна, Груевски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук: Ова е твоја земја, ние нема да те изневериме и ќе бидеме ...

Повеќе »

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ го напуштија Собранието по пресудата на Груевски

По изрекување на пресудата за поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски  за случајот „Тенк“, пратениците од оваа партија ја напуштија 46-та пленарна седница што е во тек, но засега нема официјална информација дали поради пресудата тие ја напуштија собраниската седница. Претходно Собранието не ги изгласаа измените на Законот за ...

Повеќе »

Викендов ќе се одржи 37 – то традиционално искачување на Титов врв

Викендов планинарскиот клуб Љуботен од Тетово ќе го организира 37 – то традиционално искачување на највисокиот врв на Шар Планина Титов врв. На традиционалното искачување кое е најмасовна планинарска тура на  Шар Планина, се очекува да учествуваат над 800 планинари од земјава и странство. Искачувањето кон Титов Врв ќе се ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Ова е политички суд кој изрекува политички пресуди

По објавувањето на денешната пресуда за случајот Тенк, реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Обраќањето на партискиот потпретседател, Александар Николоски во продолжение во интегрална верзија: Денес го видовме тоа што сите го знаат и го гледаат откако СДСМ и Заев дојдоа на власт. Судот  го спроведе тоа што Зоран Заев го напиша. Денеска ...

Повеќе »

Ослободителна пресуда за екс директор на штипски „Исар“

Денес судечкиот совет од Основниот суд во Штип му изрече ослободителна пресуда на поранешниот директор на ЈП „Исар“-Штип, Ангел Бојаџиев. Тој беше обвинет за изборен поткуп за време на Локалните избори 2017 година. – Обвинението беше дека вршел притисок, дека нудел вработувања, нудел различни бенефиции за да се гласа за ...

Повеќе »

Две години затвор за Груевски во Тенк, собир пред Судот за негова поддршка (Видео)

Две години затвор за поранешниот премиер, Никола Груевски во случајот Тенк на СЈО. Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски заработи 6 години и 6 месеци затвор. Тој вчера беше осуден на деветгодишна затворска казна во предметот Триста. Иако неговиот адвокат најави дека тој нема да се појави на денешното ...

Повеќе »

Граѓански собир пред Кривичен во пресрет на пресудата за Тенк

Протест пред барокната зграда на Кривичниот суд во Скопје во пресрет на денешното рочиште за случајот Тенк. Денеска треба да биде изречена пресуда за овој предмет во кој е обвибетиот поранешниот премиер и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, но и поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски кому вчера ...

Повеќе »

Мицкоски и Заев денеска ќе се соочат на ТВ-дуел

Зоран Заев вечерва ќе се соочи со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ТВ-дуелот на Македонската радио-телевизија. Дебатата насловена „Една година власт, една година опозиција“ ќе почне во 20 часот. Соочувањето доаѓа по барање на Мицкоски, што веднаш беше прифатено од страна на Заев. Преземено од: Макфакс

Повеќе »

Се воведува државна награда за Денот на албанската азбука

Се воведува државна награда за Денот на албанската азбука – 22 ноември. Ова го предвидуваат измените на Законот за државните награди, кои денеска беа донесени на 46-та собраниска седница. Денеска во Собранието, пратеничките групи го поддржаа и Законот за поддршка на млади при купување на музички инструменти. Сепак, главната дебата ...

Повеќе »

Прифатени измените на Изборниот законик, ќе се бира привремен состав на ДИК

Собранието денеска во продолжение на 46. седница го донесе Предлог на закон за изменување на Изборниот законик. Законските измени ги поддржаа 80 пратеници, ниту еден не беше „против“ и немаше воздржани. Овие измени се усогласени од пратениците од владејачкато мнозинство и опозицијата, и се најавени како времено решение до есен, ...

Повеќе »

„Триста“: Поповски ќе ја чека правосилноста на пресудата во притвор

Поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски кој денеска беше осуден на 9 години затвор во случајот Триста на СЈО ќе биде во притвор до издржување на затворската казна. Обвинителката Фатиме Фетаи претходно побара судот, на Поповски да му одреди притвор поради опасност од бегство. Поповски пак, изјави дека не ...

Повеќе »

Ќе „извисат“ ли невладините во Штип?

Толку пропагираното партнерство меѓу локалната власт во Штип и граѓанскиот сектор е на пат да пропадне, откако  повеќе од два месеци се чека општината да реши кому да му додели 1.200.000 денари граѓански пари.   Дали новата локална власт на СДСМ ја продолжува неколкугодишната практика на ВМРО ДПМНЕ да не ...

Повеќе »

Во Неготино започна реализација на Програмата за персонална асистенција на лица со попреченост

Програма за персонална асистенција на лица со попреченост, е наслов на проектот кој во наредниот период ќе се спроведува во повеќе општини во земјава. Неготино заедно со уште 5 општини ќе ја спроведуваат програмата која ја донесе Владата по предлог на Министерството за труд и социјална политика а за што ...

Повеќе »