ВИДЕО: Тихи, Прле и Белградската филхармонија

182975-tihi-prle-i-belgradskata-filharmonija

Воведната шпица од Отпишани во филхармониско пакување. Нема многу што да се каже, има многу што да се чуе. Превземено од ОффНет

Повеќе »

ВИДЕО: Кој е таткото на Спасе?! #1на1

koj e tatkoto na spase gostuvanje na malenko vo eden na eden

Булачанецот вели дека тоа можеби е Маленко, а пливачот вели “Не е точно, мајка му ја немам допрено ни со прст!” Се надеваме двајцата ќе најдат заеднички јазик во иднина.

Повеќе »

ВИДЕО: Фотографиите кои Иванка Трамп не сака ги видите

ivanka-tramp-fotografii-02

Иванка Трамп делува како олицетворение на сништата на секој татко – прекрасна, успешна и паметна млада жена, како доказ за доброто воспитување и генетика. Сепак, и покрај големиот труд да остави најдобар впечаток во јавноста, постојат некои работи од минатото кои може да го уништат нејзиниот имиџ на “златна девојка”.

Повеќе »

Уривање на 19 згради за повеќе од 10 секунди

3C62126D00000578-4145320-image-a-166_14850964249081

Во саботата во централна Кина, за помалку од 10 секунди, со контролирана експлозија беа срушени 19 згради. Според Hubei Daily, зградите имале од 7 до 12 спрата. Операцијата е изведена малку пред полноќ во Hankou, провинцијата Hubei. Тоа е воедно и најголемиот проект со имплозија на згради во досегашната историја ...

Повеќе »

Што се случува кога суетата ќе преовладее во телевизискиот етер (Видео)

e20d62f4ea93a321a5e92c229cf7e12f

Иако водителките во етерот се смешкаат една на друга, некои од нив зад камерите се однесуваат сосема поинаку. Сепак, најинтересното се случува кога тие ќе заборават на камерите. Видеото каде презентерката на „Nine news“, Амбер Шерлок доживува нервен напад поради тоа што нејзината колешка Џули Снук и гостинката, како и ...

Повеќе »

Чарли Шин: Кога дознав дека сум ХИВ позитивен сакав да се убијам

charlie

Холивидскиот актер, Чарли Шин пред една година јавно призна дека е ХИВ позитивен, но сега проговори и за тоа како се чувствувал во моментот кога дознал дека е инфициран со смртоносниот вирус. „Дента кога ми дијагностицираа ХИВ, сакав да се убијам. Но, тука беше мојата мајка и не сакав да ...

Повеќе »

Се степаа пратениците во Парламентот во Турција (Видео)

turcija tepacka

  Во турскиот Парламент минатата ноќ дојде до тепачка меѓу пратеници на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП). Турските медиуми јавуваат дека инцидентот се случил во текот на гласањето околу предложените уставни реформи со кои треба да се зајакне позицијата на претседателот ...

Повеќе »

Нема откажување додека срцето чука: Сторија за жената борец Билјана Цветановска

storija-biljana-cvetanovska

Уникатни, креативни, шарени – рачните изработки на педесетгодишната, Билјана Цветановска се симбол за ентузијазмот на оваа жена – борец, која успешно се справила со ракот на дојка. Родена во Штип, омажена во Охрид, животната приказна на оваа мајка на две деца, за жал бележи страници на кои е испишана голготата  предизвикана ...

Повеќе »

ResPublica видео подкаст: Политичарите им ја украдоа улогата на сатиричарите

respublica-podkast-ok

Политичарите со своето поведение им ја украдоа улогата на сатиричарите. Не може да се направи хумор од хумореската која се одвива во живо. Изминатите години беа тежок период за политичката сатира, бидејќи традиционалните медиуми се затворени и уплашени, некои емисии исчезнаа, а тоа ги избрка сатиричарите на интернет. ResPublica видео ...

Повеќе »

Кинеска мудрост во долината на Радика (Видео)

dolina-radika-1

 Вештините на рачна изработка, кои со векови се пренесуваат од генерација на генерација, и во современи услови на живеење може да овозможат економска корист. Токму таков е примерот со жените од реканскиот крај. Тие, својот талент и креативност го користат за да станат финансиски самостојни и да се чувствуваат општествено ...

Повеќе »

5-минутна компилација од најдобрите видеоклипови во 2016-та

bet-of-web-zapatou-kesfet-tv_

Лук Бергерон, уште познат како Zapatou, веќе девета година по ред создава микс од најдобрите видеоклипови од годината. Тој потрошил 230 часови во пребарување, уредување и составување, во период од пет недели. Бергерон ги склопил најдобрите 367 видеа од годинава што изминува, во едно 10-минутно видео. Можеби за некој оваа ...

Повеќе »

Нова песна на Ѓорѓе Балашевиќ – „Мала видра“

Djordje-i-Jelena-Balasevic

Тој ги изненади и воодушеви своите фанови издавајќи ја својата нова песна со наслов „Мала видра“. Со својот нов сингл, Балашевиќ покажа дека и натаму е целосно внесен во специфичниот војводински мелос.

Повеќе »

ВИДЕО: Првиот трејлер за осмото продолжение на „Fast & Furious“

nengzavcppq1rr_2_b

„The Fate of the Furious“ е насловот на осмото продолжение на филмската серија „Fast & Furious“, а првиот трејлер покажува дека станува збор за возбудлива акција со ѕвездена екипа. Шарлиз Терон влегува во улогата на негативец. Покрај неа, во филмот ќе ги видиме и Вин Дизел, Мишел Родригез, Двејн Џонсон, ...

Повеќе »

Pornhub со страшна реклама за крај од 2016

pornhub-premium-hed-2016

Pornhub со страшно јака реклама за крај од 2016, а таргет се самците на кои секое друштво им е добредојдено

Повеќе »

Марш на работничките мантили: Осми декември е новиот Први мај!

15418440_1797410953831124_35833048266520982_o

За да се случат промени, потребни сме сите – ова е мотото на вчерашниот собир, преку кој текстилните и кожарските работници го искажаа незадоволството од условите во кои работат. Местото на збиднувањето беше градот на текстилната индустрија – Штип каде пристигнаа стотици работници од целиот источен регион на земјава. „Многу ...

Повеќе »

Над законот: Како ВМРО ДПМНЕ стана земјопоседник во три години (Видео)

video-skup-i-nova

Ново заедничко истражување на СКУП и НОВАТВ – видео кое не претставува  приказна за видливото, туку открива кога е купен имотот на ВМРО ДПМНЕ и како партијата успеала да се стекне со вид на имот кој по закон и е забранет.     Законот за финансирање на политички партии предвидел ...

Повеќе »

ResPublica видео подкаст: Јавен долг – неодржлива пaтека и нетранспарентна Влада

vlada-na-rm

Јавниот долг на РМ изнесува околу 4 милијарди и 830 милиони евра. Од крајот на 2010 година до денес, тој растел за 1,3 милиони евра дневно, 54 илјади евра на час или 16 евра во секунда. Иако Република Македонија засега ги надмирува своите обврски за враќањето на јавниот долг, патеката ...

Повеќе »

Италијанец дизајнираше пренослива економична греалка (Галерија + видео)

verde2

Италијанскиот дизајнер, Марко Загариа креирал многу евтина, еколошка и нерверојатно ефектна греалка за лична употреба. Преносливата греалка „Егло“ е совршено решение за луѓето на кои речиси секогаш им е студено, користејќи само три свеќи за да произведе топлина за простор до 19 метри квадратни и да го затопли за само неколку минути. ...

Повеќе »

ResPublica подкаст: Како се трошат студентските пари?

35263319-slide06_spending_money

Финансискиот извештај на Студентскиот парламент за 2014 и 2015 година покажал дека околу 43.000 евра се потрошени за лични патувања во Русија, Азербејџан, Грузија…, за телефонски разговори и до 1.000 евра, за организирање забави, па дури и за купување виски. Иако Студентскиот парламент е регистриран како невладина организација, сите студенти ...

Повеќе »

ВИДЕО: Боинг 747 ги издува луѓето во вода на Карибските острови

boing-747

Плажата Махо на Карибските острови има аеродром кој се наоѓа многу блиску до обалата. За првпат се случи слетување на Боинг 747 кој поради силината на моторите успеа да ги издува луѓето во вода како да се парталчиња. Можеби не би требало баш тука да се сончаат и бањаат.  

Повеќе »
Close