Три четвртини од семејните одлуки ги носат жените

mazh zhena

За важноста на женската позиција во семејството сведочи едно ново истражување, кое вели дека три четвртини од одлуките, кои се важни за семејството ги носат токму жените. Според резултатите од повеќе истражувања, претставничките на понежниот пол секојдневно донесуваат поважни одлуки од мажите: тие се оние кои одлучуваат што ќе се ...

Повеќе »

Почина Горден Кеј што го глумеше Рене во серијата Ало ало

rene

75-годишна возраст, почина актерот Горден Кеј, актерот кого генерации го паметат по незаборавната улога на Рене Артоа, сопственикот на кафебарот Рене во местото Нувион за време на втората светска војна Горден имаше 41 година кога авторот на серијата „Ало ало“ го избра за главен лик во серијата. Серијата доживеа незапамтен ...

Повеќе »

Ланчето кое е моментален тренд кај девојките означува девојка со низок морал

Девојка со ланче

Девојките ширум светот го следат новиот тренд и носат кожнени каивчиња како ланчиња. Сепак, овој тренд е од многу одамна и има значење кое ќе ве шокира. Чокер ланчето во буквален превод значи давење, а направено е од сатен, кожа, плиш, сомот. Сликарот Едуар Моне го користел овој додаток за ...

Повеќе »

Нов и опасен вирус се шири низ социјалната мрежа Facebook

facebook-tablet

На социјалната мрежа Фејсбук се шири нов вирус кој ги вознемири корисниците. Во нивно име се објавуваат статуси во кои ги означуваат нивните пријатели, а со тоа продолжува да се шири вирусот. Контроверзните објави изгледаат како видео на вашиот пријател, а кога ќе кликнете на него, ве носи на сајтот ...

Повеќе »

Децата кои растат со куче се поздрави

Child-Walking-Dog

Едно ново истражување спроведено во Финска покажува дека семејствата, кои за домашни миленици имаат кучиња, имаат поздрави деца. Лекарите дошле до заклучок дека бебињата, кои растат со кучиња се помалку подложни на напади на кашлица, течење на носот, инфекции на увото и оти во текот на животот ќе имаат помала ...

Повеќе »

За да живеете подолго, само пијте повеќе кафе

пиење на кафе

Повеќето од нас пијат една шолја кафе наутро за енергетски поттик, а потоа во текот на денот уште една или две, па и повеќе. Поради тоа многумина се прашуваат дали овој популарен пијалок е всушност добар или штетен за здравјето. Досега се спроведени многубројни истражувања за корисните и штетните ефекти ...

Повеќе »

Трендови на боја на коса во 2017 година

Шатирана коса

Може ли нешто да ја надмине убавата сива нијанса или шатирањето? Еве ги трендовите за коса кои ќе бидат во 2017 година. Сребрено руса Како што забележавме на Златните глобуси, голем камбек има сребрено русата коса која го симболизира стариот холивудски гламур, вели Марис Амброс. „Убаво, женствено и елегантно, со ...

Повеќе »

Во вторник ќе се објават номинациите за Оскар

oskari

Американската академија за филм и наука во вторник ќе ги соопшти номинираните филмови за наградата Оскар, чие свечено 89 доделување ќе биде одржано на 26 февруари во театарот Долби во Холивуд, соопштено е на официјалната веб страна на Академијата. За сега не се спомнува ниту еден филм кој би можел ...

Повеќе »

Најдоброто од Твитер во последните 24 часа

o-TWITTER-facebook

Сите шо имате дозвола за оружје, знаете да јавате коњ и да фрлате ласо. Еве ви прилика https://t.co/fgcqNfVaWf — Цветко (@SkHornet) January 23, 2017 Многу е тажно кога едниот симпатија го имаш на инста, другот симпатија на фб, па селфито мораш да го постираш и таму и таму. 😢 — ...

Повеќе »

Охриѓанец со фичо ја насмеа Македонија

uyuyuyh8y5ht985i54jyio4j5yoi45jypo45jypo4jypo45y45y44-99820

Овој охриѓанец без разлика на количината на снег на патот храбро тргна само со лопата. Фотката која се појави на Фејсбук страната на Ѕидот на сообраќајниот срам сите ги насмеа од срце.

Повеќе »

Се’ за храна: Варено вино со портокал, јаболко и цимет

vareno-vino

Топлото варено вино е пијалакот кој ги симболизира ладните денови, зимата и снегот за кој што се најавува дека ќе заврне. Иако постојат многу различни рецепти кои деновиве се актуелни, овој пат ви претставуваме интересен рецепт за варено вино кое ќе ве воодушеви со својот прекрасен вкус. Често може да ...

Повеќе »

Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје

Холандска амбасада во Македонија

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава. Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица ...

Повеќе »

Кејт Хадсон во врска со Бред Пит?

Кејт Хадсон и Бред Пит

Откако сите се зачудија и потресоа околу разводот на Анџелина Џоли и Бред Пит, очигледно е дека познатите актер и актерка продолжиле со својот живот. Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој тајно се забавува со друга негова колешка. Вистината ...

Повеќе »

30 отсто од девојчињата кои имале сексуално искуство кажале дека размислуваат за самоубиство

seksualno-obrazovanie-prezentacija

  Младите од Македонија не се безбедни и доволно подготвени за првите сексуални искуства и интимни релации. Голема родова диспропорција од 12:1 има во пријавените сексуални искуства кај 15-годишните момчиња и девојчиња, односно 36 отсто од момчињата и 3 отсто од девојчињата кажале дека на 15 години веќе имале сексуално ...

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн (Фото)

132339263-99373

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ кој моментно се натпреварува во Мелбурн, уплатил два ексклузивни апартмана во њујоршкиот кварт Менхетн – пишува весникот „Волстрит џурнал“. Ѓоковиќ купил два одвоени двособни апартмана, секој со површина од 185 метри квадратни во Мерзер стрит во јужниот дел на Менхетн, во објект кој го проектирал познатиот ...

Повеќе »

Бебе го сака своето маче највеќе на светот (Видео)

rs_560x415-150819190652-1024.Excited-Baby-Cat.ms.081915_copy

Една од најискрените љубови на светот е детската, а колку е помала возраста на детето, толку љубовта е поискрена. Во продолжение погледнете го бебето кое му се радува на своето маче, па по реакцијата веднаш може да се сфати и колку мачето го сака својот „мал сопственик“.  

Повеќе »

Денеска е Меѓународен ден на снешкото

dedo sneshko

Денеска ширум светот се одбележува Интернационалниот ден на снешкото, а идејата за овој празник е на германскиот колекционер Корнелиус Граетц. Датумот пак, 18 јануари, не е избран случајно: единицата симболизира метла, а осумката – телото на снешко. Празникот има за цел да ги расположи луѓето во студените зимски денови и да ...

Повеќе »

Сол со мирис на шунка ги „збудале“ кучињата во Сежана

460988-dogs-jumping-in-the-snow

Кучињата во словенечкиот град Сежана, што се наоѓа на границата со Италија, најмногу му се израдуваа на топењето на снегот, откако под него остана смесата за посолување на шунка, која била искористена за заштита од замрзнување на патиштата – јави весникот „Приморске новице”. Имено, фирмата одговорна за расчистување на улиците ...

Повеќе »

Никогаш не бил во Македонија, а македонски јазик научи течно за 8 недели

ekspert-za-jazici

Мојсеј Монвил Мекормак е Американец од Акрон, Охајо, кој има дарба за учење јазици што го прави експерт за странски јазици. Тоа го докажува и со совладувањето на македонскиот јазик, кој научил течно да го говори за само осум недели, а никогаш не бил во Македонија. Помош имал само од ...

Повеќе »

Американска фирма се извини за чизми со свастика, кои ги разграбаа неонацистите

cizma-02-ј

На официјалната интернет страница на компанијата се соопштува дека целата пратка била повлечена од продажба, а челниците на компанијата „искрено се извинуваат на клиентите и на оние кои биле навредени од шарата на ѓонот“, пренесува британскиот весник The Sun. Според претставникот на компанијата, шарата била погрешно отпечатена во кинеска фабрика. ...

Повеќе »
Close