Нов и опасен вирус се шири низ социјалната мрежа Facebook

facebook-tablet

На социјалната мрежа Фејсбук се шири нов вирус кој ги вознемири корисниците. Во нивно име се објавуваат статуси во кои ги означуваат нивните пријатели, а со тоа продолжува да се шири вирусот. Контроверзните објави изгледаат како видео на вашиот пријател, а кога ќе кликнете на него, ве носи на сајтот ...

Повеќе »

Најдоброто од Твитер во последните 24 часа

o-TWITTER-facebook

Сите шо имате дозвола за оружје, знаете да јавате коњ и да фрлате ласо. Еве ви прилика https://t.co/fgcqNfVaWf — Цветко (@SkHornet) January 23, 2017 Многу е тажно кога едниот симпатија го имаш на инста, другот симпатија на фб, па селфито мораш да го постираш и таму и таму. 😢 — ...

Повеќе »

Охриѓанец со фичо ја насмеа Македонија

uyuyuyh8y5ht985i54jyio4j5yoi45jypo45jypo4jypo45y45y44-99820

Овој охриѓанец без разлика на количината на снег на патот храбро тргна само со лопата. Фотката која се појави на Фејсбук страната на Ѕидот на сообраќајниот срам сите ги насмеа од срце.

Повеќе »

Се’ за храна: Варено вино со портокал, јаболко и цимет

vareno-vino

Топлото варено вино е пијалакот кој ги симболизира ладните денови, зимата и снегот за кој што се најавува дека ќе заврне. Иако постојат многу различни рецепти кои деновиве се актуелни, овој пат ви претставуваме интересен рецепт за варено вино кое ќе ве воодушеви со својот прекрасен вкус. Често може да ...

Повеќе »

Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје

Холандска амбасада во Македонија

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава. Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица ...

Повеќе »

Кејт Хадсон во врска со Бред Пит?

Кејт Хадсон и Бред Пит

Откако сите се зачудија и потресоа околу разводот на Анџелина Џоли и Бред Пит, очигледно е дека познатите актер и актерка продолжиле со својот живот. Најпрвин започнаа шпекулациите дека Пит почнал да се забавува со Марион Котилар, но по сè изгледа дека тој тајно се забавува со друга негова колешка. Вистината ...

Повеќе »

Бебе го сака своето маче највеќе на светот (Видео)

rs_560x415-150819190652-1024.Excited-Baby-Cat.ms.081915_copy

Една од најискрените љубови на светот е детската, а колку е помала возраста на детето, толку љубовта е поискрена. Во продолжение погледнете го бебето кое му се радува на своето маче, па по реакцијата веднаш може да се сфати и колку мачето го сака својот „мал сопственик“.  

Повеќе »

Никогаш не бил во Македонија, а македонски јазик научи течно за 8 недели

ekspert-za-jazici

Мојсеј Монвил Мекормак е Американец од Акрон, Охајо, кој има дарба за учење јазици што го прави експерт за странски јазици. Тоа го докажува и со совладувањето на македонскиот јазик, кој научил течно да го говори за само осум недели, а никогаш не бил во Македонија. Помош имал само од ...

Повеќе »

Американска фирма се извини за чизми со свастика, кои ги разграбаа неонацистите

cizma-02-ј

На официјалната интернет страница на компанијата се соопштува дека целата пратка била повлечена од продажба, а челниците на компанијата „искрено се извинуваат на клиентите и на оние кои биле навредени од шарата на ѓонот“, пренесува британскиот весник The Sun. Според претставникот на компанијата, шарата била погрешно отпечатена во кинеска фабрика. ...

Повеќе »

Ловец од Дунав извлече лисица во коцка мраз

lisica-mraz

Германски ловец останал изненаден кога од Дунав извлекол лисица во коцка мраз. Несреќното животно паднало во реката на 9 јануари, а еден локален жител од Фридинген по четири дена ја извлекол од замрзната река, пишува Evening Standard. Ловецот рекол дека не е невообичаено животните во текот на зимата да пропаднат ...

Повеќе »

Снимен реткиот морски змеј (видео)

ruby-seadragon

Истражувачите успеале неодамна да го снимат новиот претставник на семејството на иглести риби – виолетовиот морски змеј. Овој нов вид првпат беше откриен во 2015 година, но тогаш истражувачите дојдоа до заклучокот врз експонат од австралиски музеј. Тогаш научниците ја дешифрираа ДНК земена од примероците најдени од 1919 до 2997 ...

Повеќе »

Зимата и нашата кожа

zena

Дали дури и самата помисла на зимата прави вашата кожа да се чувствува тесна и нервозна? Жешкото лето и силното сонце не се единствената причина за пресушување и иритација на нашата кожа. Тука е и зимата. Зимските временски услови влијаат на нашата кожа на неколку начини. Најчест проблем во зимскиот ...

Повеќе »

Што се случува кога суетата ќе преовладее во телевизискиот етер (Видео)

e20d62f4ea93a321a5e92c229cf7e12f

Иако водителките во етерот се смешкаат една на друга, некои од нив зад камерите се однесуваат сосема поинаку. Сепак, најинтересното се случува кога тие ќе заборават на камерите. Видеото каде презентерката на „Nine news“, Амбер Шерлок доживува нервен напад поради тоа што нејзината колешка Џули Снук и гостинката, како и ...

Повеќе »

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

avtobus_

Минатото лето Кина го најави концептот на „подигнат“ автобус, што требаше да биде решение за огромните сообраќајни гужви во големите градови. Само неколку месеци подоцна соопштено е дека овој проект е напуштен. Автобусот наречен “TEB-1” е плод на идејата според која неговата конструкција дозволува креирање на „тунел“ под подот на ...

Повеќе »

Како за миг да ги одмрзнете замрзнатите чешми во домот

mraz

Ниските температури кои ја погодија и Македонија предизвикаа низа на проблеми во сите домови. Еден од основните проблеми во зимскиот период е замрзнувањето на чешмите и цевките за вода. Ако и вие мака мачите со тоа погледнете го видеото во продолжение и веднаш почнете со акција.

Повеќе »

Се’ за храна: Направете дома кандиран ѓумбир

kandiran-gumbir-2

Ако ви е досадно дома и зимата ве ограничува да се движите и да ги правите секојдневните активности, ви предлагаме да припремите интересна закуска. Времето дома може да биде исполнето со убави нешта, а една таква активност може да биде подготовка на домашно кандиран ѓумбир. Ѓумбирот е одлична антивоспалителна храна, ...

Повеќе »

Холандските возови возат само на ветар

voz-holandija

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и заврте круг со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија, односно, 100 отсто од возовите во Холандија, една година пред планираното возат на ветар. Како што пренесоа светските медиуми, околу 600.000 Холанѓани секојдневно ги ...

Повеќе »

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

vestacka-inteligencija

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн игрите, всушност е вештачката интелигенција AlphaGo, пишува во понеделникот агенцискиот оддел на списанието Nature. „Јас лично мислам дека тоа е одлично, дека луѓето одиграа цела серија ...

Повеќе »

Швеѓани се повозија без пантолони во метрото

pants-stokholm

Мажи и жени без пантолони или здолништа се појавија викендов во стокхолмското метро, како дел од меѓународната акција „No Pants Subway Ride”, што почна во Њујорк, во 2002 година, а потоа се рашири по целиот свет. Температурите беа ниски до -6 степени Целзиусови во главниот град на Шведска, во неделата ...

Повеќе »

Употребата на смартфоните го зголемува ризикот од синдромот на суво око

kid-smartphone

Повеќето луѓе знаат дека премногу гледање во мобилниот телефон е штетно, но новата студија покажува дека смартфоните се многу понездрави од она што се мисли, посебно кога се во прашање очите. Истражувањето објавено во магазинот BMC Opthalmology открива дека децата што минуваат повеќе време користејќи се со мобилните имаат повеќе ...

Повеќе »
Close