Три четвртини од семејните одлуки ги носат жените

mazh zhena

За важноста на женската позиција во семејството сведочи едно ново истражување, кое вели дека три четвртини од одлуките, кои се важни за семејството ги носат токму жените. Според резултатите од повеќе истражувања, претставничките на понежниот пол секојдневно донесуваат поважни одлуки од мажите: тие се оние кои одлучуваат што ќе се ...

Повеќе »

Почина Горден Кеј што го глумеше Рене во серијата Ало ало

rene

75-годишна возраст, почина актерот Горден Кеј, актерот кого генерации го паметат по незаборавната улога на Рене Артоа, сопственикот на кафебарот Рене во местото Нувион за време на втората светска војна Горден имаше 41 година кога авторот на серијата „Ало ало“ го избра за главен лик во серијата. Серијата доживеа незапамтен ...

Повеќе »

Децата кои растат со куче се поздрави

Child-Walking-Dog

Едно ново истражување спроведено во Финска покажува дека семејствата, кои за домашни миленици имаат кучиња, имаат поздрави деца. Лекарите дошле до заклучок дека бебињата, кои растат со кучиња се помалку подложни на напади на кашлица, течење на носот, инфекции на увото и оти во текот на животот ќе имаат помала ...

Повеќе »

За да живеете подолго, само пијте повеќе кафе

пиење на кафе

Повеќето од нас пијат една шолја кафе наутро за енергетски поттик, а потоа во текот на денот уште една или две, па и повеќе. Поради тоа многумина се прашуваат дали овој популарен пијалок е всушност добар или штетен за здравјето. Досега се спроведени многубројни истражувања за корисните и штетните ефекти ...

Повеќе »

Во вторник ќе се објават номинациите за Оскар

oskari

Американската академија за филм и наука во вторник ќе ги соопшти номинираните филмови за наградата Оскар, чие свечено 89 доделување ќе биде одржано на 26 февруари во театарот Долби во Холивуд, соопштено е на официјалната веб страна на Академијата. За сега не се спомнува ниту еден филм кој би можел ...

Повеќе »

Новак Ѓоковиќ купил два апартмана на Менхетн (Фото)

132339263-99373

Српскиот тенисер, Новак Ѓоковиќ кој моментно се натпреварува во Мелбурн, уплатил два ексклузивни апартмана во њујоршкиот кварт Менхетн – пишува весникот „Волстрит џурнал“. Ѓоковиќ купил два одвоени двособни апартмана, секој со површина од 185 метри квадратни во Мерзер стрит во јужниот дел на Менхетн, во објект кој го проектирал познатиот ...

Повеќе »

Денеска е Меѓународен ден на снешкото

dedo sneshko

Денеска ширум светот се одбележува Интернационалниот ден на снешкото, а идејата за овој празник е на германскиот колекционер Корнелиус Граетц. Датумот пак, 18 јануари, не е избран случајно: единицата симболизира метла, а осумката – телото на снешко. Празникот има за цел да ги расположи луѓето во студените зимски денови и да ...

Повеќе »

Сол со мирис на шунка ги „збудале“ кучињата во Сежана

460988-dogs-jumping-in-the-snow

Кучињата во словенечкиот град Сежана, што се наоѓа на границата со Италија, најмногу му се израдуваа на топењето на снегот, откако под него остана смесата за посолување на шунка, која била искористена за заштита од замрзнување на патиштата – јави весникот „Приморске новице”. Имено, фирмата одговорна за расчистување на улиците ...

Повеќе »

Чарли Шин: Кога дознав дека сум ХИВ позитивен сакав да се убијам

charlie

Холивидскиот актер, Чарли Шин пред една година јавно призна дека е ХИВ позитивен, но сега проговори и за тоа како се чувствувал во моментот кога дознал дека е инфициран со смртоносниот вирус. „Дента кога ми дијагностицираа ХИВ, сакав да се убијам. Но, тука беше мојата мајка и не сакав да ...

Повеќе »

Даниел Кајмаковски следниот месец ќе стане татко

daniel-kajmakovski

Пејачот, Даниел Кајмакоски кој се прослави преку учеството во шоуто „Икс фактор“ ќе стане татко. Тој и неговата избраничка, Кристина Димитриеска впрочем го очекуваат нивното бебе во февруари, а Даниел за екипата на српски „Блиц“ го отворил својот дом,  во кој престојува додека е во Белград. Се работи за куќа, ...

Повеќе »

Старица две години се молела на фигура од „Господар на прстените“

3be2f8cd00000578-0-image-m-11_1483691214228

Една бабичка од Бразил последниве години и’ се молела на фигура на ликот Елронд од филмскиот серијал „Господар на прстените“, мислејќи дека станува збор за скултура на Свети Антонио од Падова. Приказната прва на Фејсбук ја објави нејзината правнука, уметничката шминкерка Габриела Брандао. На прв поглед фигурата и нејзе и’ ...

Повеќе »

Решенија за чистење на мразот на скалите или пред влезовите со средства кои ги имате дома

icy_stairs_384_djfmns

Мразот на скалите кој се појавува особено во овој период од годината, воопшто не е безопасен, бидејќи можете да се лизнете и да се повредите сериозно. Со цел да се ослободите од него, може да ви послужат следните неколку трикови: Детергент за садови Измештајте 2 литра млака вода со една ...

Повеќе »

Употребата на смартфоните го зголемува ризикот од синдромот на суво око

kid-smartphone

Повеќето луѓе знаат дека премногу гледање во мобилниот телефон е штетно, но новата студија покажува дека смартфоните се многу понездрави од она што се мисли, посебно кога се во прашање очите. Истражувањето објавено во магазинот BMC Opthalmology открива дека децата што минуваат повеќе време користејќи се со мобилните имаат повеќе ...

Повеќе »

Почна фестивалот на скулптури од мраз во Кина

harbin2

Во еден од најстудените кинески градови, Харбин денеска официјално почна Фестивалот на скултури од мраз. Во рамките на Фестивалот се исложени склутури на некои од најпознатите светски знаменитости, кои се изработени од мраз. За посетителите на Фестивалот, што ќе трае до крајот на февруари, ќе бидат организирани и голем број други ...

Повеќе »

Денеска е Света великомаченица Анастасија

sveta-anastasija

Зборот маченик е превод на грчкиот мартис, што значи сведок. Значи, мачениците се сведоци, кои со својот чудесен живот сведочат за една божествена стварност што им е достапна на луѓето. А тие што со животот покажале посебно сведоштво за распнатиот и воскреснат Христос, Црквата ги нарекува великомаченици. Таква беше оваа ...

Повеќе »

Популарните „Вил и Грејс” се враќаат на телевизиските екрани

will-grace-tv

Серијата „Вил и Грејс“, која во периодот од 1998 до 2006 година не засмејуваше во осум сезони, повторно ќе се врати на малите екрани и тоа со десет нови епизоди. Вестите ги потврди еден од актерите во серијата, Лесли Џордан, кој за Ен-Би-Си истакнува дека во продолженијата се враќа целата актерска ...

Повеќе »

Темната страна на славењето за Нова година

nn2

Новата година е секогаш симбол за нови почетоци и успеси во секој дел на животот. Затоа најпознати се се Британците кои секоја нова година знаат да ја уништат со пиењето кое е секојдневие за нив. Така беше и оваа година и сето тоа што тргна како предновогодишна еуфорија заврши со ...

Повеќе »

Најуспешни песни во 2016 година – од Тимберлејк до Сиа

justin-timberlake-cant-stop-the-feeling-music-video-1462809417-article-0

Годината што изминува беше полна со музички проекти, а кога станува збор за заработувачката на врвот се најде Џастин Тимберлејк со песната „Cant’ Stop the Feeling!“. Најпродаваниот дигитален хит е објавен во мај, продаден во 2.438.000 примероци, а снимен за потребите на анимираниот филм „Тролови“. На второ место на списокот ...

Повеќе »

Зошто мажите се однесуваат како деца кога се болни

man-crying

Повеќето истражувања и докази укажуваат дека за таквото однесување на мажите постои вистинска биолошка причина. Имено, многу од вирусите ги погодуваат мажите многу пожестоко од жените. Според новото истражување објавено во Nature Communications, постои еволуциски притисок кој ги приморува вирусите да предизвикуваат поблаги симптоми кај жените. Според теоријата, вирусот повеќе профитира ако ...

Повеќе »

Google покажа како Земјата се променила последните 30 години (видео)

google

За лансирањето на овој онјалн проект експертите требало да обработат повеќе од 5 милиони сателитски фотографии, направени во рамките на програмата на вселенските истражување „Landsat“ којашто започна во 1984 година а трае и денес. Единствената карактеристика на сервисот Timelaps е тоа што корисниците на проектот можат самостојно „да го премотаат“ ...

Повеќе »
Close