Facebook спрема строги правила за објавување на социјалните мрежи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Facebook спрема строги правила за објавување на социјалните мрежи

14

Факт е дека компанијата на Марк Цукерберг добива годишно над 6,5 милиони пријави против лажни профили, затоа неодамна најави строги правила за говор на омраза, тероризам, порнографија и самоповреда.

„Многу ни е важно да ги заштитиме луѓето на Facebook. Напорно работиме за да го направиме Facebook безбеден и да ја зачуваме слободата на говор. Тоа бара многу размислување во детали и тешки прашања“, истакнала Моника Бикерт, шефот за глобална политика на Facebook.

Facebook досега немаше конкретни правила за решавање на оваа компликација, а еден од најголемите проблеми се корисниците што ја користат live функцијата за снимање на обид на самоубиство. На пример, таквата содржина на Facebook треба да се блокира, но, според документите „треба да се дозволи со цел да не се цензурираат или казнуваат луѓето што се во неволја“. Facebook не сака да го коментира тој документ, само вели дека интензивно работи на зајакнување на сигурносната политика.

Превземено од: Телефони

Би те интересирало и

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...

САД ги иззема ЕУ и шест земји од увозните царини на челик и алуминиум

  Претседателот на САД, Доналд Трамп одлучи привремено да изземе шест држави и Европската Унија ...