Автопат – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Автопат

По Демир-Капија Смоквица ќе се вози од следната недела, за почеток без патарини

На почетокот на следната недела се очекува да биде пуштена во употреба новата автопатска делница Демир Капија – Смоквица и по тој дел од автопатот „Пријателство“ првично ќе се вози без плаќање патарина. Засега нема нова официјална најава за пуштањето на патот освен претходната дека тоа ќе се случи по ...

Повеќе »

Нормализиран сообраќајот на патот Катланово-Велес

На патниот правец Катланово – Велес кај манастирите одронот е исчистен, сообраќајот е нормализиран и се одвива по две коловозни ленти, информираат од ЈП „Македонија пат“. Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид, преку планинскиот превој Пресека е укината во 11:30 часот, а на патниот ...

Повеќе »

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода на Автопатот Тетово – Гостивар

Повредени 8 лица во сообраќајна незгода која се случи синоќа на автопатот Тетово – Гостивар. Сообраќајката се случила при претекнување. Во сообраќајката која се случила на Автопатот Тетово – Гостивар кај таканаречената Тимчевишка клучка, учествувале комби со италијански регистерски ознаки и автомобил „мерцедес“ со албански ознаки. Во возилата имало вкупно ...

Повеќе »

Грчкото МНР го поздрави преименувањето на аеродромот и автопатот

Грчкото Министерство за надворешни работи официјално ја поддржа одлуката на македонската влада за промена на имињата на аеродромот во Скопје и автопатот од главниот град до грчката граница. „Се надеваме дека ова ќе значи нов почеток во односите меѓу двете земји и двата народа.  Ја поздравуваме одлуката на македонската Влада ...

Повеќе »

Продолжен рокот за изградба на автопатот Миладиновци – Штип: Нема „пенали“ за доцнењето

Ниту Владата ниту кинеската фирма Синохидро, која ги изведува градежните работи на автопатот Миладиновци – Штип нема да плаќаат обештетување, иако рокот за изградбата е пробиен за половина година. Ова го предвидува анексот кој Владата го потпиша со кинеската фирма. Септември 2018 е новиот рок за изградба на автопатот Миладиновци ...

Повеќе »

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје (фотографии)

Сообраќајна незгода се случи попладнево на патниот правец Велес-Скопје, на два километра после патарина Сопот кај Велес. Автобусот за кој се’ уште не знае од која компанија е, паднал во провалија. Во возилото имало и деца, тврдат очевидци за Канал 77 кои ги испратија и фотографиите. На местото на настанот ...

Повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ: Невистина е тврдењето на Сугарески дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра

  Невистина и маниплуирање на јавноста е тврдењето на министерот, Горан Сугарески дека новиот автопат Миладиновци – Штип ќе чини дополнителни 20 милиони евра, реагираат попладнево од ВМРО-ДПМНЕ. Оттаму го прашуваат Сугарески  од каде му е таа информација. – Ве повикуваме и овој пат јавно да излезете пред граѓаните, ама овој ...

Повеќе »

Промашените тунели на автопатот Кичево-Охрид ќе одат „курбан“!?

Подземни води колку цело езеро дополнително ја проблематизираат изградбата на тунелите под Пресека. За исправање на катастрофалните грешки нема да бидат доволни ниту 100 милиони евра, велат експерти. Кривини во тунелите со екстра дополнителни потпори или комплетно нова траса во овој дел, драматично ќе ја зголемат цената на изградба на ...

Повеќе »

Кој ја казнува полицијата кога не ги почитува сообраќајните правила (Фото)

Полициско возило на автопатот Велес – Скопје претекнува на полна линија, а полицаецот кој вози зборува и на мобилен телефон.  

Повеќе »

Магла на патните правци Скопје-Велес и Скопје – Гостивар

Намалена видливост поради појава на магла, има на патните правци Скопје-Велес и Скопје-Тетово-Гостивар, предупредува Автомото сојузот на Македонија. Според податоците од таму, намалена видливост поради магла на патниот правец Скопје-Велес има од 50-100 метри, додека на патниот правец Скопје-Тетово-Гостивар видливоста е уште помала, 30-50 метри. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена ...

Повеќе »