Аеродром – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Аеродром

Грчкото МНР го поздрави преименувањето на аеродромот и автопатот

Грчкото Министерство за надворешни работи официјално ја поддржа одлуката на македонската влада за промена на имињата на аеродромот во Скопје и автопатот од главниот град до грчката граница. „Се надеваме дека ова ќе значи нов почеток во односите меѓу двете земји и двата народа.  Ја поздравуваме одлуката на македонската Влада ...

Повеќе »

Лалиќ: Тежок меч, ама ќе дадеме се’ од себе да го изненадиме Задар

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром утревечер ќе го одигра последниот меч во 2017 година и тоа на гости кај тимот на Задар. МЗТ на овој дуел ќе настапи без повредениот Марко Симоновски, неизвесен е настапот на Дарко Соколов. Никола Павличевиќ веќе е минато, додека младиот Андреј Настоски нема право ...

Повеќе »

Откажни летови на скопскиот аеродром, забавен патниот сообраќај

Маглата во скопската котлина и натаму го попречува авиосообраќајот  од аеродромот „Александар Велики“ во Скопје и ја намали видливоста и го забави градскиот и приградскиот сообраќај. Од изутрина, како и во текот на изминатата ноќ се откажани или пренасочени предвидените полетувања и слетувања од скопскиот аеродром. Од Автомотосојузот на Македонија ...

Повеќе »

Бездомник исчезнал со 300.000 евра oд парискиот аеродром

„Совршено злосторство“ – вака француските медиуми го опишуваат случајот со бездомникот што исчезнал со 300.000 евра од аеродромот „Шарл де Гол“. Сè започнало кога бездомникот, претурајќи по кантите со смет на аеродромот, забележал дека е отворена вратата од ЕДНА канцеларија на компанијата „Лумис“, која е задолжена за транспорт на пари до ...

Повеќе »

Натпревар по противпожарна заштита за учениците од општина Аеродром

Организатори се Општинскиот противпожарен сојуз „Аеродром“ и општина Аеродром.   Традиционалниот 33. квиз-натпревар по противпожарна заштита за учениците од осумте основни училишта во општина Аеродром денеска ќе се реализира во ООУ „Љубен Лапе“. Организатори се Општинскиот противпожарен сојуз „Аеродром“ и општина Аеродром. Противпожарниот квиз-натпревар, како што информира општина Аеродром, претставува ...

Повеќе »

Србинка фатена на скопски аеродром со два куршума

С.М. (1991) од Република Србија вчера напладне е приведена откако при пасошка контрола на аеродромот „Александар Велики“ во нејзниот рачен багаж се пронајдени два куршума со калибар 7,62 милиметра – соопшти полицијата. Во разговор со надлежните, С.М. која живее во Бугарија, изјавила дека не знаела за куршумите и оти се ...

Повеќе »

Во Аеродром и Гевгелија на 15 октомври ќе се гласа и на референдум за мигрантите

Советниците на општините Аеродром и Гевгелија вчера одлучија на 15 октомври, заедно со локалните избори, да се одржат и референдуми во врска со прашањето за населување и интеграција на мигранти на територијата на општините. Советниците на СДСМ гласаа против оваа точка од дневниот ред. Со распишувањето на референдумот ќе се ...

Повеќе »

СДСМ обвинува дека Коневски профитира од наводни бесплатни реклами, Општината негира

Градоначалникот на Аеродром, Ивица Коневски профитира од наводните бесплатни рекламни кампањи за општината – обвини денеска на прес конференција, претседателот на ОО СДСМ Аеродром, Златко Марин. Од општината пак, реагираат дека СДСМ држи безидејни конференции за себепромоција. Зошто градоначалникот, Коневски јавно не ги објавува имињата на фирмите и медиумите кои ...

Повеќе »

Жители на Аеродром апелираат: никнува нова депонија кај Ново Лисиче

Жителите од зградите на улицата Февруарски поход, жителите на населбата Лисиче и Ново Лисиче апелираат да се преземат итни мерки за да се затвори новата депонија во урбаниот дел на Аеродром. Во Ново Лисиче, во непосредна близина на крстосницата на булевар АСНОМ со Февруарски поход, кај новиот парк, на потегот ...

Повеќе »

Преку Доха до 150 дестинации во светот

Четири пати во неделата, од скопскиот аеродром ќе лета авионот на компанијата „Катар ервејс“ до Доха. Цената на билетите за патување на новата дестинација Доха-Скопје-Доха ќе биде различна зависно од интересот на таргет групата и системот за резервирање. За 5 часа и 15 минути граѓаните на Македонија ќе пристигнуваат до ...

Повеќе »

Солзавец за туристите во Париз

Хотелите и патиштата во близина на францускиот аеродром „Шарл де гол“ се редовна мета на ограбувачи. Во текот на минатиот викенд ограбени се околу 20 туристи пред  хотел кој се наоѓа во непосредна близина на аеродромот. Туристите меѓу кои имало Французи, Американци и Мароканци чекале автобус пред хотелот кога се ...

Повеќе »

Нов сообраќаен режим пред терминалната зграда на Скопскиот аеродром

Со цел да обезбеди уште полесно и побрзо движење на патниците, ТАВ Македонија воведе нов сообраќаен режим пред терминалната зграда на Скопскиот аеродром. Почнувајќи од понеделник, 3 јули, бесплатното користење на улицата пред „Александар Велики“ ќе биде ограничено на 10 минути. Ова значи дека патниците ќе можат да бидат оставани ...

Повеќе »

Запленети девизи на аеродромот „Александар Велики“

Во текот на минатата седмица царинските службеници откриле два обида за криумчарење, при што привремено се задржани девизи. Во два одвоени случаи царинските службеници на сопскиот аеродром „Александар Велики“ заплениле 155.000 дански круни (околу 20.000 евра), 11.000 швајцарски франци и 1.400 евра. Во првиот случај, во рачен куфер на дански ...

Повеќе »

Лажна тревога на парискиот аеродром „Шарл де Гол“

Откако медиумите јавија дека терминалот на аеродромот „Шарл де Гол“ во Париз денеска е евакуиран откако е пронајден „сомнителен пакет“ во близина на пасошката контрола, аеродромските власти соопштија дека станува збор за лажна тревога. „Утрово нема евакуација на аеродромот. Само е извршена вообичаена процедура за багаж. Сега повторно нормално функционираме“, ...

Повеќе »

МЗТ и Аеродром слават нова титула

МЗТ Скопје Аеродром ја одбрани титулата во домашното првенство, откако во решавачкиот петти меч од финалната серија во плејофот славеше над Карпош Соколи 86:82. МЗТ ја освои шестата титула во последните шест години, а до триумфот го предводеа Колф и Дреновац. Соколите не успеаја да го освојат трофејот, но оваа ...

Повеќе »

Непознати лица синоќа во Аеродром опожариле автомобил-мерцедес

Во полиција по полноќ било пријавено дека зад Трговскиот центар Три Бисери, 2 засега непознати машки лица на непознат начин опожариле ПМВ Мерцедес-Џип. Од пожарот зафатено било и комбе Опел. Мерцедес-џипот е целосно опожарено, додека од комбето зафатен е само еден дел. Пожарот е изгаснат . Увид ќе се врши во текот на ...

Повеќе »

Од утре нова акција за собирање кабест отпад во Аеродром

Општина Аеродром во соработка со Град Скопје, поточно со јавното претпријатие „Комунална хигиена”, на 12 и 13 мај, петок и сабота, ќе реализира акција за собирање кабест отпад. Акцијата на 12 мај ќе се одвива во Ново Лисиче, Реонски центар „Аеродром“, населбата Лисиче и Горно Лисиче, кога граѓаните кои имаат ...

Повеќе »

На атинскиот меѓународен аеродром запленети 3,5 килограми кокаин

На атинскиот меѓународен аеродром „Елефтериос Венизелос“ денеска е уапсена 49-годишна жена која е обвинета за трговија со дрога. Полициска единица за борба против наркотици соопшти дека кај уапсената се пронајдени 3,5 килограми кокаин, кои биле спакувани во три кеси, скриени во нејзиниот багаж. Според полицијата, жената која пристигнала од Сао Паоло ...

Повеќе »

Секој ден во шест: Аеродромци продолжуваат со протестите против измените на ДУП-от

Жителите на општина Аеродром најавуваат дека ќе протестираат секој ден во 18 часот, се’ додека не биде повлечен планот на градоначалникот, Ивица Коневски. Жителите на оваа општина ја донесоа ваквата одлука, откако советниците на ВМРО-ДПМНЕ го изгласаа спорниот урбанистички план со кој ќе се уништи зелената површина кај Мајчин дом и ...

Повеќе »

Аеродромот во Непал затворен на кратко поради леопард

Единствениот меѓународен аеродром во Непал денеска кратко беше затворен во бидејќи беше забележан леопард на пистата – соопштија надлежните. Меѓународниот аеродром Трибуван, што се наоѓа во Катманду, утрово бил затворен, поради животното кое било забележано на пистата. Полицијата и шумските чувари биле веднаш повикани, а биле блокирани отворите за одвод ...

Повеќе »