Активности – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Активности

Денови на електронски медиуми во Хрватска: Канал 77 на дебати за предизвиците во медиумската инудстрија и потенцијалите на дигиталното радио

Додека во Македонија се „крчкаат“ законски измени и се дискутира за  реформи во медиумската сфера, деновиве за ова прашање јавно се дебатира и во Хрватска. Претставници на медиуми, регулаторни и владини агенции од регионот ги кршат копјата околу темите кои ги засегаат во рамките на десеттото издание на Деновите на ...

Повеќе »

Жените кои водат љубов барем еднаш неделно стареат побавно

Сексуалните односи го успоруваат стареењето кај жените, дури и ако не уживаат во интимноста – се наведува во едно ново истражување. Активностите „под јоргани“ барем еднаш неделно го зголемуваат нивото на теломерите кај жените. Оваа алка на ДНК ланецот е поврзана со побавно стареење. Теломерите кај жените се продолжуваат во ...

Повеќе »

Канал 77 ќе им го олеснува патувањето на српските туристи низ Македонија

Како се вози на патиштата во Македонија, каква е ситуацијата на граничните премини – ова се само дел од прашањата чии одговори, српските туристи кои поминуваат низ земјава, ќе ги дознаваат благодарение на Радио мрежа Канал 77. Канал 77 е единствениот македонски медиум кој во претстојниот период ќе соработува со ...

Повеќе »

Поздрави од Финска: Писмо од слушателот Јармо

Јас сум 50 години и работам како адвокат. Имам жена и три прекрасни ќерки. Моите хобија вклучуваат хокеј на мраз, астрономија, бас гитара (свирам во бенд). Сепак, моето најдраго хоби е мониторирање на радио сигнали, нешто со што се занимавам од 1978 година – вака го започнува своето писмо испратено ...

Повеќе »

Вино Викенд 2017: Три дена „слава“ на виното, музиката и љубовта!

Афирмирајќи ја винската култура во Македонија, создавајќи спој меѓу виното, музиката и љубовта, изминатиот викенд Радио кафе Канал 77 беше домаќин на манифестацијата која за првпат се случува во источна Македонија – Вино Викенд 2017. Три дена по ред, на ова автентично место доаѓаа стотици посетители не само од Штип, ...

Повеќе »

Втор ден „Вино викенд“: Момент за вино во Радио Кафе Штип (Галерија)

Намалување на ризикот од остеопороза кај жените, намалување на ризикот од дијабетес тип 2, но и на ризикот од појава на деменција – ова се само дел од бројните придобивки кои кои ги нуди виното. Во комбинација со одлична храна и музика, „пијалокот на Боговите“ создава моменти за паметење. Радио ...

Повеќе »

The Backdoor Band со добра забава за публиката на Вино Викенд – Штип

Прв ден од манифестацијата која за првпат се случува во источна Македонија. Домаќини се порфесионалците од Радио Кафе Канал 77 – Штип, кои го организираат Вино Викенд. Освен во вино и храна, посетителите ќе може да уживаат во одлична музика, за што денеска ќе се погрижат Еквинокс, Д бек дор ...

Повеќе »

No End подготвени за настапот на Вино Викенд: Сите патишта водат кон Штип

Момците од бендот No End ќе ја отворат последната вечер од претстојниот Вино Викенд, кој од денеска до недела се одржува во Радио Кафе Канал 77 – Штип. На овој настан, кој за првпат се случува во источниот дел на Македонија, посетителите ќе може да уживаат во извонредниот вкус на ...

Повеќе »

Интензивни финални подготовки за Вино Викенд во Штип, прв ваков настан во источна Македонија

?autoplay=1Интензивни финални подготовки за Вино Викенд во Радио Кафе Канал 77 Штип, прв ваков настан во источна Македонија.-Штандовите на винариите веќе се поставени. Спремно е озвучувањето и осветлувањето. Задоволен сум од изборот кој го направивме, а исто така за сите ќе има вкусна храна – вели менаџерот на Радио Кафе ...

Повеќе »

Филип Стевановски Бенд: Добро вино, музика и позитивни луѓе за фемоменален Вино викенд во Радио Кафе Канал 77

Уште еден ден до настанот кој ги обединува љубовта, музиката и виното – Вино викенд во Радио Кафе Канал 77 Штип. Посетителите на манифестацијата три дена по ред ќе ги забавуваат музичари, кои негуваат како комерцијален, така и алтернативен звук. Џез музичарот и универзитетски професор, Филип Стевановски со својот бенд ...

Повеќе »

Почна одбележувањето на Неделата на грижа за стари лица

„Сите сме нивни деца“ е мотото под кое денеска почнува обележувањето на Неделата на грижа за стари лица. Овие активности кои ги спроведува Црвениот крст на Град Скопје ќе траат до 27 месецов. Во Културно информативниот центар денеска беше промовирана соработката на Црвениот крст со партнерите на проектот: компанијата ЕВН ...

Повеќе »

Јубилеен роденден на Канал 77 – 25 години магија во етерот!

Во друштво на своите пријатели и соработници, претставници од медиумската фела, економската и политичката елита, Радио Мрежа Канал 77 го одбележа своето дваесет и петгодишно постоење. Настанот, односно прославата се одржа во Радио Кафе Канал 77 на 04. октомври, денот кога пред 25 години за првпат прозвучи програмата на овој ...

Повеќе »

Караванот на слободата денеска во Гевгелија, Валандово и Богданци

Караванот на слободата кој го организира ЦИВИЛ – Центар за слобода во соработка со УСАИД и понатаму патува ширум државата. Утре, Караванот ќе допатува до Гевгелија, Валандово и Богданци. Настаните ќе започнат во 14 часот во центарот на Валандово и Богданци, со ди-џеј сетови и проекции на артистите и презентации ...

Повеќе »

Слободан Унковски: Имало закани, но не непристојни предлози од власта

Во интервју за емисијата „Ноќен експрес“ на Канал 77, режисерот Слободан Унковски зборува за односот на власта кон неговите претстави, за културната миграција, со став дека нема ништо подобро од тоа да се живее и твори во сопствената земја. Внатрешната миграција се дефинира како преселба од село во град, од ...

Повеќе »

Д Фестивал: Автентичноста која 6 години ги спојува музиката и граѓанскиот активизам

Музика, граѓански активизам и арт активности – Дојран по шести пат пулсира во ритамот на Д Фестивал. Овој уникатен open-air настан и годинава се одржува во одлична атмосфера, овозможувајќи им на посетителите да уживаат во настапите на домашни, но и странски изведувачи кои го негуваат алтернативниот тип на музика. Бендовите ...

Повеќе »

„Пет леции за петка по човекови права“ – Емисија 5

Прилогот е дел од серијата „Пет лекции за петка по човекови права“, како дел од проектот „Застапување за слобода на изразување“ на НВО Инфоцентарот и Центарот за развој на медиуми, поддржан од Проектот на УСАИД за граѓанско општество, кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. Државата го трасира експресниот ...

Повеќе »

„Пет лекции за петка по човекови права“ – Емисија 3

Прилогот е дел од серијата „Пет лекции за петка по човекови права“, како дел од проектот „Застапување за слобода на изразување“ на НВО Инфоцентарот и Центарот за развој на медиуми, поддржан од Проектот на УСАИД за граѓанско општество, кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. Скопски суд утврди дека ...

Повеќе »

„Пет лекции за петка по човекови права“ – Емисија 2

Прилогот е дел од серијата „Пет лекции за петка по човекови права“, како дел од проектот „Застапување за слобода на изразување“ на НВО Инфоцентарот и Центарот за развој на медиуми, поддржан од Проектот на УСАИД за граѓанско општество, кој го спроведува Фондацијата Отворено општество – Македонија. Брзиот трансфер на пари, ...

Повеќе »

Ноќен Експрес на Канал 77 Радиовизија – Емисија 8

„Ноќен експрес“ во живо од Куманово од “Food Revolution”,  на тема „Македонија во срцето. Србија и Бугарија за црни денови“. Со гости: Сузана Андновиќ, поврантик од Авганистан, Зоран Дамјановски, градоначалник на Куманово, Драган Ивановски, хуморист од „Нема љутиш“ и Неџат Аќифи, сопственик на ТВ Феста. Се разговараше за тоа дали ...

Повеќе »

Ноќен Експрес на Канал 77 Радиовизија – Емисија 7

Ноќен експрес на тема „Истражен затвор Канал 77 – притворско одделение Ноќен експрес“. Искуството од притворот го споделија гостите Ване Цветанов, поранешен директор на Агенцијата за спречување на перење пари, Александар Диневски, поранешен разузнавач и Томислав Кежаровски, новинар. Соговорниците изјавија дека голем е бројот на притвореници на кои незаконски им ...

Повеќе »