Тагови: балкан

Ердоган: Турција од одбрана премина во напад

erdogan ok

„Куршумите им завршија, сега е редот на нас“ – под овој наслов турскиот весник „Акшам“ ја цитира изјавата на турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган. Тој изјави дека Турција истовремено води борба на неколку фронта – против тероризмот, во економијата и со прекуграничните операции. „Повеќе не им останаа куршуми. Сега е ...

Повеќе »

На Косово седуммина осудени за поврзаност со ИД

Апсење Косово

Косовски суд осуди седуммина албанци на казна затвор за учество во борби на страната на милитантите на Исламската држава и за регрутирање припадници за оваа терористичка група. Станува збор за државјани на Косово и тие се осудени меѓу две ипол и четири ипол години затвор. Некои од нив изјавиле дека, ...

Повеќе »

Молотов коктел врз турскиот Конзулат во Солун

1417352925599

­ Напад со Молотови коктели синоќа е извршен врз силите за борба со безредијата, кои се наоѓале пред турскиот Конзулат во Солун – пишува „Њуз.ин“. Се оценува дека нападот е извршен од страна на анархисти, кои го организирале во знак на солидарност за уапсениот терорист Пола Рупа. Откако го извршиле ...

Повеќе »

Двегодишно дете е петтата жртва на грипот во Албанија

dete albanija

Двегодишно дете е петта жртва од сезонскиот грип во Албанија – потврди Министертвото за здравство. Според истиот извор, двегодишниот Б.З.од селото Шнколи кај Лежа, утрово починал во Унверзитетската клиника болница „Мајка Тереза“, каде бил хосипатлизиран пред два дена во тешка здравствена состојба. Детето една недела било со висока телесна температура,г розница ...

Повеќе »

Уапсен напаѓачот во ноќниот клуб во Истанбул

Апсење - Турција / Архива

Весникот Hurriyet, пишува дека мажот е уапсен во понеделникот вечерта заедно со неговиот син во квартот кој се наоѓа во европскиот дел на Истанбул. Весникот Daily Sabah, повикувајќи се на извори од истрагата наведува дека станува збор за државјанинот на Узбекистан, Абдулхадир Машарипов. Претходно весниците објавија дека неговото борбено име ...

Повеќе »

Грабар-Китаровиќ: Хрватска нема да дозволи ревизија на историјата

kolinda

Хрватска нема никому да дозволи да ја ревидира нејзината историја и да ја етикетира со разни имиња – изјави синоќа хрватската претседателка, Колинда Грабар-Китаровиќ. „Ќе продолжиме да бидеме дел од активните предводници во носењето одлуки во ЕУ и НАТО и ќе градиме добрососедски односи, но нема никому да дозволиме да ...

Повеќе »

Училиштата во делови на Грција затворени поради лошото време

Grcija sneg ulica(1)

Училиштата и детските градинки во реоните на градовите Јанина и Каламбака во западна Грција денеска останаа затворени поради новото влошување на временските прилики. Според грчките медиуми, властите ја донеле ваквата одлука поради најавите на метеоролозите за надоаѓање на нов студен бран проследен со ниски температури и снежни врнежи. Студениот бран што ...

Повеќе »

„Лекари без граници“: Белград може да стане „нова бегалска Џунгла“

belgrad

Меѓународната хуманитрана организација „Лекари без граници“ предупредува дека Белград би можел да се претвори во „ново Кале“, бидејќи во српскиот главен град има многу бегалци и мигранти, кои се заборавени од европските институции, објави лондонскиот весник „Гардијан“ – пренесува агенцијата МИА. Весникот посочува дека на отпад за метал близу главната ...

Повеќе »

Хакиран сајтот на полицијата на Федерацијата БиХ

timthumb

Интернет страната на Полициската управа на Федерацијата Босна и Хервеговина беше цел на хакерски напади и од утрово до неа е невозможно да се пристапи – пренесува Танјуг. Одговорност за нападот презеде група која себеси се нарејува „Анонимуси Босна“. – Наш мотив е предизвикот, но и борбата против корупцијата на ...

Повеќе »

ЕУ апелира до Белград и Приштина да покажат воздржаност и разум

Белград-Приштина

Високиот претставник за надворешна политика и безбедност на Европската унија, Федерика Могерини доцна синоќа ги повика Србија и Косово да манифестираат целосна воздржаност и разум, по најновото зголемување на тензиите предизвикани по вчерашното неуспешно патување на првиот воз од Белград до Косовска Митровица по цели 18 години. Портпаролката на Могерини, ...

Повеќе »

Замрзна Црното Море кај Бургас

crno more

По повеќе од половина век, замрзна водата во Црното Море кај Бургас – пренесува БТА. Ретката појава може да се набљудува од пристаништето „Сарафово”, како и од тамошната Поморска станица. Ледената покривка се зголемува, поради екстремно ниските температури – соопштија локалните власти. Бродот „Анастасија”, кој служи за туристички крстарења лете, сега наликува ...

Повеќе »

Се степаа пратениците во Парламентот во Турција (Видео)

turcija tepacka

  Во турскиот Парламент минатата ноќ дојде до тепачка меѓу пратеници на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и на опозициската Републиканска народна партија (ЦХП). Турските медиуми јавуваат дека инцидентот се случил во текот на гласањето околу предложените уставни реформи со кои треба да се зајакне позицијата на претседателот ...

Повеќе »

Уапсени издавачот и директорот на грчкиот весник „Параполитика“

vesnik

Атинскиот синдикат на новинари (ЕСХЕА) денеска изрази „длабока загриженост“ за климата што беше создадена по вчерашното апсење на издавачот и на директорот на весникот „Параполитика“, под обвинение за клевета и обид за изнудување. Ваквите обвиненија ги поднесе лидерот на партијата Независни Грци и министер за одбрана на Грција, Панос Каменос ...

Повеќе »

Дури 77% од Бугарите го поддржуваат членството на земјата во ЕУ

photo_verybig_175954

Дури 77 проценти од жителите на Бугарија го поддржуваат членството на нивната земја во Европската Унија – покажуваат резултатите од анкетата на агенцијата „Екзакта“. Како што јави БТА, според истражувањето против членството на Бугарија во ЕУ се само 13 отсто од анкетираните Бугари. Меѓу поддржувачите на членството на Бугарија во ЕУ ...

Повеќе »

Протести во Анкара поради уставните измени

protesti-ankara

Турската полиција денеска употреби солзавец и водени топови против стотината демонстранти кои протестираа пред Парламентот во Анкара поради планираните измени на Уставот, со кои е предвидено проширување на извршните надлежности на претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Организатор на протестите е Републиканската народна партија (ЦХП), како и неколку невладини организации и здруженија ...

Повеќе »

Албански „Анонимуси“ и’ се закануваат на Франција поради апсењето на Харадинај

%d0%b0%d0%bd%d0%be%d0%bd%d0%b8%d0%bc%d1%83%d1%81

Групата „Анонимуси“ од Албанија и’ се закани на Франција дека ќе ја плати цената и ќе биде виновна за почеток на војна на Балканот, доколку не го ослободи Рамуш Харадинај. Во видео порака преку интернет каналот Јутјуб членови на „Анонимуси Албанија“ велат дека се многу разочарани од одлуката на француските ...

Повеќе »

Студот ја однесе првата жртва во Албанија

City Park Cold Park Snow Winter Russia Forest

Во Албанија е регистрирана првата жртва од студениот бран што ја зафати земјата изминатите денови. Станува збор за лице на возраст од околу 35 години,  евидентиран  како бездомник, кој најчесто пресојувал во населбата бр.17 во пристанишниот град Драч. Според жители на населбата, тој бил лице со психички проблеми. Во врска ...

Повеќе »

Екстремно ниски температури во Србија, Хрватска и БиХ

113386801-97400

Податоците на српскиот Републички хидрометеоролошки завод покажуваат дека утрово најстудено било во Сјеница, каде се измерени минус 27 степени, а потоа следат Лесковац со минус 25, Копаоник со минус 24 и Куршумљива со минус 23 степени. Метеоролозите прогнозираат дека студеното време во Србија ќе се задржи до среда со температури ...

Повеќе »

Тачи: Апсењето на Харадинај е неприфатливо

timthumb

Косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод апсењето на Рамуш Харадинај во Франција синоќа изјави дека „е неприфатливо Харадинај да биде уапсен во било која земја на светот, само затоа што има потерница од Србија“. Тачи на Фејсбук наведе дека косовските институции ги користат „сите расположливи механизми за што побрзо да ...

Повеќе »

Чавушоглу: Утврден е идентитетот на напаѓачот од Истанбул

turcija-napad-nova-godina

Идентитетот на извршителот на терористичкиот напад во Истанбул е утврден – изјави турскиот министер за надворешни работи, Мевљут Чавушоглу изутринава во интервју за агенцијата Анадолија. Чавушоглу сепак, не го соопшти името на напаѓачот. Во меѓувреме уште најмалку пет лица се уапсени поради сомнение дека се поврани со нападот во ноќниот клуб ...

Повеќе »
Close