бегалци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: бегалци

Германската тајна служба предупредува: „Балканската рута повторно е отворена“

Од 2016. година бегалскиот пат низ Балкан фактички требаше да биде херметички затворен. Но, криумчарските банди одамна повторно шверцуваат илјадници бегалци месечно“, пишуваат германските весници. „БНД предупредува :Балканската рута повторно е отворена“ – е насловот на текстот во магазинот Фокус, во кој се потенцира дека „од 2016. година бегалскиот пат ...

Повеќе »

Хелсиншкиот комитет: Да се стави крај на нелегалната депортација на бегалците од Македонија

Да се дејствува кон јавната перцепција за мигрантите во Македонија со оглед дека сè уште постои високо ниво на предрасуди, да се запре нелегалната депортација на бегалците од страна на надлежните органи и да се работи на заштита на основните човекови права на бегалците кои треба да се почитуваат од ...

Повеќе »

Квотите за бегалци мора да се почитуваат

По загубениот спор пред Европскиот суд на правдата, сите ЕУ земји ќе мора да примат бегалци. Дури и оние земји кои се жалеа. Дали ќе се спроведат квотите? Европскиот суд на правдата целосно ги отфрли жалбите на Словачка и Унгарија против распределување на бегалци и баратели на азил во сите ...

Повеќе »

Унгарија и Словачка ќе треба да примаат бегалци

Европскиот суд на правдата ги отфрли жалбите на Унгарија и Словачка против квотите за распределба на бегалци во ЕУ. Жалбите на двете земји во целост се отфрлени, соопшти денеска претставник на Европскиот суд на правдата во Луксембург. „Механизмот за распределба на бегалците е донесен заради поддршка на Грција и на ...

Повеќе »

Референдумот за бегалските кампови во Кавадарци – „жежок костен“ за советниците од СДСМ и од ВМРО ДПМНЕ

Советниците на СДСМ во Кавадаречкиот совет на прес конференција реагираа на, како што рекоа, масовната хистерија која ја шири ВМРО-ДПМНЕ на локално и национално ниво,особено по донесената одлука за референдум за или против мигрантите, донесена од мнозинството советници. Според советникот, Зоран Бањански темите кои се од локално значење не се важни за ...

Повеќе »

МОМ: Од почетокот на годинава над 110 илјади мигранти пристигнале во Европа преку Средоземното Море

Над 110 илјади мигранти и бегалци пристигнале во Европа преку Средоземното Море од почетокот на годинава досега – соопшти синоќа Меѓународната организација за миграција (МОМ). „ Од почетокот на годината до 16 јули во Европа преку морски пат пристигнале 111.148 мигранти и белгаци“, изјави на прес-конференција во Женева претставникот на МОМ ...

Повеќе »

Италија со нови рестрикции во спасувањето на бегалци во Медитеранот

Жестоки реакции од добротворните организации и групите за права по објавата на новиот кодекс на италијанската влада за спасување на бегалците во Медитеранот. Според предлогот, одобрен од Европската унија, бродовите за спасување на бегалци управувани од добротворни организации, не смеат да комуницираат со шверцери со луѓе преку телефон или со ...

Повеќе »

Стинг ќе подари 100.000 евра за бегалците во Шведска

Британскиот музичар Стинг денеска најави дека на здружението за помош на млади бегалци во Шведска ќе им подари 100.000 евра, кои ги доби како шведска музичка награда „Полар“. Стинг (65), познат по борбата за човековите права, како и американскиот музичар Вејн Шортер, во февруари ја освоија наградата „Полар“ и по ...

Повеќе »

Операција за расчистување на бегалците од стариот аеродром покрај Атина

Грчката полиција почна операција за расчистувања на стариот аеродром Елиникон покрај Атина од бегалци, јави АНА-МПА. Во рамки на операцијата ќе бидат расчистени три згради, во кои се сместени бегалците. Планирано е околу 500 бегалци да бидат преместени во нов центар во Тива, а други 150 да бидат распределени во ...

Повеќе »

Бегалците – жртви на насилство на Балканската рута

Бегалците на Балканската рута се изложени на насилство и злоставување, покажува извештај презентиран денеска во Берлин. Во извештајот со наслов „Опасна игра“, организациите за човекови права Оксфам, Белградски центар за човекови права и Здружението на млади адвокати од Македонија, констатираат дека бегалците на Балканската рута биле тепани, ограбувани и нечовечки ...

Повеќе »

Нухиу: Заканите за повторување на бегалската криза се реални

Мигрантската криза е една од најголемите кризи со кои се соочуваме по Втората светска војна. Земјите од регионот кои лежат на Балканската мигрантска рута потребно е да соработуваат за справување со неа, особено со оглед на заканите од можно повторување на бегалскиот бран, беше истакнато на дипломатски брифинг за активностите ...

Повеќе »

Турција за сириските бегалци потрошила 26 милијарди долари

Турција досега потроши 25 милијарди долари за сириските бегалци – соопшти денеска турската Дирекција за управување со кризи и вонредни состојби. Средствата за бегалците биле обезбедени од страна на турските власти и невладините организации во земјата. Досега во Турција се изградени 26 центри за бегалци, а Дирекцијата е посебно фокусирана ...

Повеќе »

Унгарија ги сместува бегалците во контејнери

Унгарија почнува со спроведување на заострениот закон, кој предвидува интернирање во транзитни зони на сите бегалци до завршување на постапката за нивен азил.Унгарија натамошно го заострува односот кон бегалците. Граничната служба, полицијата и службите за азил ги завршиле сите подготовки за спроведување во дело на поострите правила за мигрантите, соопшти ...

Повеќе »

„Амнести интернешнал“: Договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалците е катастрофа

Договорот меѓу Европската унија и Турција за бегалците е катастрофа и никогаш повеќе не треба да се повтори – оценува организацијата „Амнести интернешнал“, јави ДПА. Организацијата ги повика светските лидери да не го земаат овој договор како модел за слични договори со Либија, Судан и Нигер, а повикот беше упатен ...

Повеќе »

Бегалците од Табановце ноќеска транспортирани во Грција

Според  договорената реадмисија со Грција, 47 бегалци од Сирија се однесени во Грција – информира Горан Стојановски, одговорен за транзитниот камп за бегалци на Табановце.  Според Стојановски, сега во кампот има 46 бегалци, но бројката варира. Одлуката за враќање на бегалците во Грција е според договорената реадмисија, а доаѓа веднаш ...

Повеќе »

Германија: по 1.200 евра за бегалците кои доброволно ќе заминат

Започна со функционирање програмата за финансиско стимулирање на бегалците кои ќе одлучат доброволно да си заминат од Германија, често и пред да биде донесена одлука за статусот на нивната апликација за азил.Прогрмата „Старт Хилфе Плус“ што може да се преведе како „почетна помош плус“ започна да функционира во средата. Администрирана ...

Повеќе »

Германија: Бројот на азиланти во 2016 година опаднал за две третини

Германија примила 280.000 нови барања за азил во 2016 година, што е за две третини помалку од рекордната цифра 890.000 во 2015 година – информира германскчиот министер за внатрешни работи, Томас де Мезиер. Од јануари до декември 2016 година, најголемиот број барања за азил поднеле државјани на Сирија, 36 отсто ...

Повеќе »

Балканската миграциска рута и Македонија како коридор или решение

  Влатко Митковски Поминаа 10 месеци откако земјите членки на Европската Унија донесоа одлука за затвoрање на протокот на мигранти преку таканаречената Балканска миграциска рута, а бранот обиди за илегално преминување на границите долж рутата никако да стивне. На нов бран мигранти предупредува и Фронтекс, за што од овој месец ...

Повеќе »

На грчките острови пристигнале 102 нови бегалци и мигранти

На островите во северниот дел на Егејското Море во последните 24 часа пристигнале 102 нови бегалци и мигранти. На Лезбос се регистрирани 32 нови лица, на Хиос 46 и на Самос 24 нови бегалци и мигранти. Според грчката полиција, на овие три грчки острови денеска има 11.043 мигранти и бегалци, ...

Повеќе »

Стотици бегалци од Алепо сместени во несоодветни услови за студено време

Неколку стотици раселени лица од Алепо се смесетни во бегалскиот камп Џибрен, што се наоѓа јужно од овој сириски град, каде нема услови за нивно згржување при екстремно студено време – соопштија денеска Обединетите нации. Агенцијата Хсинхуајави дека како последица на офанзивата на владините сили врз источниот дел на Алепо, кој беше ...

Повеќе »