Белград – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Белград

Поворката со телото на Оливер Ивановиќ тргна низ Косовска Митровица за Белград

Голем број на граѓани од Северна Митровица но и од Централна Србија пристигнаа ноќеска и во редици чекаа да му оддадат почест на Оливер Ивановиќ. Како што јавува РТС граѓаните не сакаат да даваат изјави бидејќи се во состојба на шок и неверување. Оставаа цвеќиња и пораки. Телото на Ивановиќ ...

Повеќе »

Крваво дерби во Белград, повредени 17 навивачи на натпреварот Партизан – Црвена звезда (видео)

Најмалку 17 навивачи се повредени во тепачката што се случила на фудбалскиот натпревар меѓу Партизан и Црвена звезда во Белград. Тепачката била на јужната трибина на стадионот на Партизан за време на првото полувреме на вечното дерби. „Повредени се над 17 навивачи, се уште не се знае точната бројка, бидејќи ...

Повеќе »

Воена парада по повод ослободувањето на Белград

На белградскиот аеродром Батајница вчера по повод денот на ослободувањето на Белград беше одржана воена парада „Слобода 2017“, на која беа прикажани дел од оперативните способности на српската војска и презентирани шестте авиони МиГ-29, што Србија ги набави од Русија. Во рамките на манифестацијата учествуваа 2.200 војници, 130 различити борбени ...

Повеќе »

Ердоган во Србија, 3.000 полицајци се грижат за неговата безбедност

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, е во дводневна посета на Србија. Тој е придружуван од стотина бизнисмени, неколку министри и педесетина лични телохранители. За неговата безбедност се ангажирани 3.000 полицајци. Ердоган денеска ќе има средба со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Повеќе »

Белград во боите на виножитото: Премиерката Брнабиќ во првите редови на Парадата на гордоста

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, заедно со градоначалникот на Белград, Синиша Мали, и со уште двајца министри од нејзината влада, ѝ се придружија на парадата. Белград утрово се разбуди со многубројни припадници на полициските сили на улиците во центарот на градот. Околу 10 часот, кога почнаа да се собираат учесниците на Парадата ...

Повеќе »

Вардар – непловната алка на каналот од Солун до Белград

Грчки медиуми го афирмираат интересот на Атина за поврзување на Солун со Белград по воден пат преку Македонија. Идејата не е нова, но плановите и натаму ги мати малиот проток на вода во реката Вардар. Грандиозен проект во вредност од 17 милијарди долари заеднички ќе реализираат Грција, Србија и Македонија, ...

Повеќе »

Тепачка на навивачи во Белград

Масовна тепачка се случила синоќа околу 23 часот во Блокот 61, во Нов Белград, во кој едно лице се здобило со тешки повреди од огнено оружје. Во инцидентот полесно било повредено уште едно лице. Агенцијата Бета објави дека во тепачката учествувале две групи на млади луѓе. Неофицијално станува збор за ...

Повеќе »

Македонија да запре со закони по итна постапка

Македонија да усвои сеопфатна програма за управувањето со јавните финансии и да го намали донесувањето закони по итна постапка за да се обезбедат соодветни консултации со засегнатите страни, била задачата за Македонија од „Форумот за унапредување на инвестициската клима меѓу ЕУ и Западен Балкан“ во Белград, на кој присуствувал и еврокомесарот ...

Повеќе »

Авион принудно слета на Аеродромот во Белград

Авион на турската компанија “Сан Експрес”, кој летал на линија Цирих-Австралија, вчера принудно слетал на Аеродромот „Никола Тесла” во Белград. Ова следело откако на еден од патниците нагло му се слошило, но за жал и покрај напорите на лекарите од Итната помош кои се обиделе да го реанимираат патникот, тој ...

Повеќе »

Триесет и седум години од смртта на Јосип Броз Тито

­ На денешен ден пред 37 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, Јосип Броз Тито (1892­1980). Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. Беше долгогодишен лидер на Комунистичката партија на Југославија и командант на нејзините вооружени сили од крајот на Втората светска ...

Повеќе »

Над 10.000 лица протестираа во Белград

Во синоќешниот протест во Белград под мотото „На патеката на фантомите“, организиран од иницијативата „Не го даваме/давиме Белград“ учествуваа над десет илјади граѓани – пишува белградскиот весник „Данас“.  На „протестот против диктатурата“ граѓаните бараа одговорност за уништувањата во реонот Савамала и бараа смена на актуелната спрска власт. Синоќа беше одбележана ...

Повеќе »

Студентите од Загреб ги поддржаа протестите на белградските студенти

Студентскиот парламент на Универзитетот во Загреб ги поддржа белградските студенти, кои организираа „Протест против диктатурата“ во текот на три недели против изборот на српскиот премиер Александар Вучиќ за претседател на земјата и поради целосната ситуација, особено во образованието – пренесува Хина. – Хрватска и Србија имаат исти проблеми. Ние се ...

Повеќе »

Десетти протест во Белград против победата на Вучиќ

Неколку илјади граѓани и вчеравечер се собраа пред зградата на српското Собрание во Белград од каде се упатија на протестна прошетка низ централните белградски улици. Како што јави Танјуг, вчерашната прошетка се одржа и покрај најавите на организаторите на протестите против изборот на српскиот премиер Александар Вучиќ за нов претседател на Србија, ...

Повеќе »

Скопје и Белград градат „специјални односи“

Додека македонските односи со Грција, Бугарија и најново со Албанија се речиси ‘на мраз’, со Белград цветаат и се повеќе од срдечни. Така е сѐ од 2006 година кога на власт дојде ВМРО- ДПМНЕ“, констатираат аналитичари„’Скопје 2014′ на Вардар“ + „Белград на вода“ = гола вода“ или „Србија доби Груевски ...

Повеќе »

„Блиц“: Терористот од Лондон убивал Срби во ’90-те години во Босна

Халид Масуд, кој во средата изврши терористички напад во Лондон, за време на војната во Босна и Херцеговина бил припадник на злогласниот одред „Ел Муџахид“ – пишува „Блиц“. Белградскиот весник објави дека поседува листа од 1.774 борци на одредот „Ел Муџахид“, меѓу кои е и името на Масуд. Весникот додава ...

Повеќе »

Во Белград наскоро состанок за поделба на 51 имот од поранешна СФРЈ

Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југослваија ќе разговараат за поделбата на 51 имот, вреден повеќе од 110 милиони долари, најавил генералниот секретар на српското МНР, Вељко Одаловиќ, пренесува РТС. Поранешна СФРЈ има 123 имоти ...

Повеќе »

Голема полициска акција во Србија: Специјалците влегоа во познато кафуле, никој не смее да излезе

Неколку минути по осум часот во белградската населба Алтина, членовите на Специјалната единица на полицијата на Србија, влегле во автоперална која е воедно и кафе-пицерија. Очевидците за спркиот Курир велат дека полицијата влегла утрово внатре, а околните продавници, маркети и кафулиња не можеле да излезат во текот на акцијата. Продавачите ...

Повеќе »

Падна бетонската преграда меѓу Белград и Приштина, што сега?

Бетонската пречка за нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина повеќе не постои. Ѕидот е урнат, а наместо него ќе биде направена велосипедска патека и ќе биде засадено зеленило. На уривањето на ѕидот жителите на околните згради гледаат различно. Специјалната пратеничка на ЕУ во Приштина го поздрави отстранувањето на ѕидот ...

Повеќе »

Амбасадата на САД предупредува на лажни полицајци во Србија

Амбасадата на САД во Белград ги предупреди своите граѓани во Србија да внимаваат на појава на лажни полицајци, кои се претставуваат како службени лица за да влезат во нивните домови. – Американските државјани треба да бидат внимателни во случај на ненајавени посети на полицијата во нивните домови и да пријават ...

Повеќе »

„Лекари без граници“: Белград може да стане „нова бегалска Џунгла“

Меѓународната хуманитрана организација „Лекари без граници“ предупредува дека Белград би можел да се претвори во „ново Кале“, бидејќи во српскиот главен град има многу бегалци и мигранти, кои се заборавени од европските институции, објави лондонскиот весник „Гардијан“ – пренесува агенцијата МИА. Весникот посочува дека на отпад за метал близу главната ...

Повеќе »