Бензин – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Бензин

Бензините поскапуваат за половина, дизелот за еден денар

Малопродажната цена на бензините од ноќеска но полноќ се зголемува за половина, а на дизелот и екстра лесното за еден денар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 68 денари, на Еуросупер БС-98 ќе биде 69,50 денари, Еуродизелот ќе се продава по 60 ...

Повеќе »

РКЕ: Бензинот поскапува, дизелот поевтинува

Регулаторната Комисија за Енергетика пред само неколку моменти ги објави новите цени на горивата – од вечерва на полноќ поскапува 95-октанскиот бензин, а поевтинува дизелот. Согласно методологијата која Регулаторната Комисија за Енергетика ја користи за пресметка на цените, од вечерва малопродажните цени на горивата се намалуваат во просек за 1.21%. ...

Повеќе »

Се намалува цената на бензините, цената на нафтата не се менува

Малопродажните цени на бензините од ноќеска на полноќ се намалуваат од еден од 1,5 денари, а цената на дизелот и екстра лесното останува непроменета. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 65,5 денари за литар, а на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67 денари ...

Повеќе »

Франција во 2040 година престанува да продава возила на бензин и дизел

Франција има намера до 2040 година да ја запре продажбата на возила на бензин и дизел и да стане јаглеродно неутрална десет години подоцна, рече министерот за екологија Николас Хуло во четврток, на претставување на мерките со кои би се одржало темпото на Парискиот климатски договор. Францускиот претседател Емануел Макрон ...

Повеќе »

Кога возевме со најскап, а кога со најевтин бензин

Цената на бензините од денеска е за 3 денари пониска, додека дизелот се продава за цена помала за 2 денари, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика. Цената на горивата во мај годинава се на скоро исто ниво како и на почетокот на мај минатата година, односно цените се за околу ...

Повеќе »

Поевтинуваат бензините и дизелот

Во следните две недели, еден литар Еуросупер БС – 95 ќе се продава по 63 денари, додека новата цена на Еуросупер БС – 98 ќе биде 65 денари за литар. Бензините поевтинуваат за три, додека дизел горивото доби цена пониска за два денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Во следните две ...

Повеќе »

Запалена гаражата на новинарот на „Публикум“ Зоран Милошески

Синоќа околу 23 часот, непознати сторители ја полиле со бензин и ја запалиле гаражата на новинарот и сопственик на порталот ПУБЛИКУМ, Зоран Милошески. Пожарот го забележал Ивица Ангелески, станар на соседната зграда, чиј автомобил бил паркиран непосредно пред гаражата на Милошески. Според сведочењето на Ангелески, вниманието му го привлекле огромниот ...

Повеќе »

Налутен кумановец му го запалил автомобилот на поранешен пратеник

Кумановец, се налутил на поранешниот пратеник и му го запалил возилото. По претходна расправија А.Р. од Куманово со бензин го полеал и го запалил паркираното возило на поранешниот пратеник М.Џ. од Куманово. Според информациите од полицијата по пријавување на пожарот од страна на Територијалната противпожарна единица од Куманово, полицијата презела ...

Повеќе »

Значително поскапување на горивата во Македонија

Американската лесна нафта за испорака во јули поскапи за 78 центи на 49,4 долари за еден барел, што претставува највисока цена во последните 7 месеци. И европската нафта од типот „брент“ за испорака во јули поскапа е за 72 центи и вчерашното тргување го заврши на ниво од 49,33 долари ...

Повеќе »

Поскапуваат горивата

Од ноќеска на полноќ, бензините ќе се продаваат за 0,5 денари повеќе, а дизелот за два денара. Вака одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика, од каде известуваат дека литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 58, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 60 денари. Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе изнесува ...

Повеќе »