Берза – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Тагови: Берза

Доларот падна како резултат на сириската криза

Опасноста од воен судир околу Сирија ја намали вредноста на американскиот долар. Индексот во кој доларот се споредува со шесте други најголеми валути покажа пад на доларот од 0,1 процент, а падот во споредба со јапонскиот јен изнесуваше 0,3 проценти. Пазарите веќе беа погодени од заканите за трговска војна меѓу ...

Повеќе »

Намален прометот на Македонска берза во февруари

Според податоците кои ги објави Македонскта берза за периодот 01.02.-28.02.2017 година вкупниот промет изнесува 357.585.721 денари и е намален во однос на јануари за 36,74 отсто. Класичното тргување изнесува 319.400.934 денари и е намалено во однос на јануари за 28.30 отсто кое изнесувало 445.485.319 денари. Истргувани се акции во вредност од ...

Повеќе »

Цената на биткоинот продолжува да се намалува

Цената на биткоинот падна на ниско ниво под 6.000 долари утрово, при што се појавија двоцифрени процентни загуби поради континуираното распродавање на пазарот за криптовалути. Цените на индексот „Биткоин прајс“ паднале на околу 5.967,34 долари во 7 часот и 59 минути утрово, што е најниското ниво од 13 ноември. Најголемата ...

Повеќе »

Протестите во Иран ја зголемија цената на нафтата

По антивладините протести во Иран, цените на нафтата на меѓународните пазари вчера пораснаа. На лондонскиот пазар цената за барел порасна 43 центи, на 67 долари, а на американскиот пазар цената за еден барел порасна 49 центи, на 60,87 долари. „Изненадува тоа што цените и понатаму се на повисоко ниво и дека ...

Повеќе »

Втора македонска туристичка берза

Повеќе од 150 туристички работници, претставници на туристички агенции, хотели, ресторани, винарии, музеи, туристички водичи, транспортери, студенти и владини претставници ќе учествуваат на Втората туристичка берза во Македонија што ќе се одржи на 21-ви на 22-ри месецов во Скопје. Во фокусот на настанот, што под слоганот „Сите сме дел од ...

Повеќе »

Се зголемува бројот на физички лица кои купуваат на Македонската берза

Се зголемува бројот на физички лица кои тргнуваат на Македонската берза. Статистичките податоци од Берзата покажуваат дека има зголемување на учеството на физички лица во куповната страна на прометот. Позитивен тренд се бележи и кај бројот на странски купувачи во однос на бројот на странски продавачи. „Имаме пораст на странските ...

Повеќе »

Биткоинот е попопуларен од златото

Биткоинот ги руши рекордите, златото губи, така е барем според трендот на пребарување на пребарувачот Google каде биткоинот за прв пат во историјата е попребаруван од златото. Според извештајот на Bloomberg, луѓето почесто гуглаат како да купат биткоини отколку како да купат злато. Побарувачката за биткоин расте, додека онаа за ...

Повеќе »

Индексот на „Шангај композит“ најсилен од почетокот на 2016

Индексите на поголем дел од азиските пазари пораснале наспроти падот на индексот на „Волстрит“, а доларот зајакна во однос на јапонскиот јен, пишува „Сибиз“. Индексот на „МСЦИ Азија Пацифик“ пораснал 0,3 проценти, а во неделата бележи раст од 1,6 отсто. „Никеи 225“ пораснал 0,6 проценти, а на седмично ниво практично ...

Повеќе »

Нафтата падна под 45 долари за барел

Цената на нафтата од видот Брент вчера падна под 45 долари за барел, што е за првпат од 15 ноември минатата година. Главен фактор за тоа беше веста дека производството на нафта во САД се зголеми во текот на изминатата недела за 20.000 барели дневно до рекордните во април 2015 ...

Повеќе »

Што ако биткоин балонот пукне?

Често пазарите знаат да полудат и да се надуваат, но бумот во дигиталната валута биткоин е исклучителен. Неговата цена скокна над два пати за само два месеци. Ако некој доволно паметни или среќен купил биткоини за 1.000 долари во јули 2010 година, кога цената беше само 0,05 долари, сега би ...

Повеќе »

Промет од над 14 милиони денари на Македонска берза

Во понеделник на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 14,7 денари, реализиран преку 113 трансакции. Индексот МБИ10 го продолжи позитивниот тренд зголемувајќи ја својата вредност за 0,14% и достигна 2.288,13 индексни поени, додека ОМБ во негатива за 0,07% и заврши на вредност од 128,86 индексни поени. Акцијата на Комерцијална ...

Повеќе »

Турција: Уапсени десетици поранешни берзијанци

Турските власти денеска уапсиле 57 лица осомничени дека се поврзани со пропаднатиот пуч во земјата во минатото лето. Во фокусот на операцијата била истанбулската берза. Како што јави турската провладина агенција Анадолија, во операцијата се уапсени главно поранешни вработени на берзата. Апсењата се спроведени во шест провинции а издадени се ...

Повеќе »

Вредноста на биткоинот продолжува да расте

Вредноста на дигиталната крипто-валута биткоин порасна за 95 долари и е поголема од било кога. Во текот на вчерашното тргување на берзите, вредноста на биткоинот изнесуваше 1.456,35 американски долари. Биткоинот имаше „див“ почетокот во оваа година. Тој доби на вредност 20%, за потоа да опадне за 35% поради стравот дека ...

Повеќе »

Две блок трансакции на самиот старт…

Tрговскиот ден во среда започна со две блок трансакции со акциите на Макпетрол и Алкалоид. Имено со акциите на Макпетрол се истргуваа 57 лотови по цена од 26.193,00 денари, додека кај Алкалоид се истргуваа 400 лотови по цена од 5.760,00 денари. Интересен е фактот дека во класичното тргување немаше ниту ...

Повеќе »

Цената на нафтата без промени

Цената на нафтата на лондонската берза во понеделник не се менуваше, додека во Њујорк ослаби, додека трговците се обидуваат да проценат какви се шансите водечките производители да продолжат да го намалуваат снабдувањето и по јуни. На лондонската берза цената на барелот остана речиси непроменета во однос на претходното затворање и ...

Повеќе »

Кинеските власти водат разговори со водечките биткоин берзи

Кинеската централна банка одржува средби зад затворени врати со неколку берзи за тргување со дигиталната валута биткоин, соопштува „Bloomberg“, повикувајќи се на свои анонимни извори. Така се зголемуваат стравувањата дека регулаторите може да ја затегнат контролата над криптовалутата. Претставниците на Народната банка ќе се состанат со претставниците на берзите за ...

Повеќе »

Промет од над 11 милиони денари на Македонска берза

Во текот на тргувањето во средата на Македонската берза беше остварен вкупен промет од 11.476.726,41 денари и беше реалзиран преку 62 трансакции и истргувани 47.836 акции. Индексот МБИ10 ја намали својата вредност за 0,98 отсто и достигна 2.148,57 индексни поени, додека ОМБ во позитива за 0,14 проценти, и заврши на ...

Повеќе »

Тоне фунтата, акциите во пад поради Брегзит

Денеска фунтата „потона“ на триесетгодишен минимум, а голем број акции на берзите се во пад по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската унија. Тоа се случува бидејќи инвеститорите стравуваат за повеќемесечна неизвесност – пренесуваат западни медиуми. Британската валута утрово изгуби два отсто од вредноста бидеќи се продолжува со ...

Повеќе »